Шкільний твір
ЛІНА КОСТЕНКО

Неповторність інтимної лірики Л. Костенко - твір з української літератури

У розмаїтті поетичного світу Ліни Костенко справжнім скарбом є її інтимна лірика. Здатність любити — сама по собі велике щастя. Високе обдарування втілити це почуття у слові — щастя удвічі. До того ж інтимна поезія Костенко має ту дивовижну особливість, що у ній знаходимо і впізнаємо рядки, які, одного разу прочитані, здаються власними. Вони вже належать не тільки і не стільки поетесі, скільки нам, читачам. Їх хочеться пригадувати, перечитувати, щоразу знаходячи якийсь несподіваний відтінок змісту чи настрою, ними навіть хочеться освідчуватися в коханні. Бо інтимна лірика Ліни Костенко — це дивовижний світ Жінки, повний пекучої ніжності і гордовитої самоповаги, пристрасті і цноти, мудрості і безоглядного шаленства. Лірична героїня тут найчастіше боїться пишних, гучних слів, так само як боїться слів порожніх, — і тому такий частий у неї мотив чекання, бентежного і такого „промовистого” мовчання, в зачарованому колі якого опиняються Двоє:

Очима ти сказав мені: люблю.

Душа складала свій тяжкий екзамен.

Як тихий дзвін гірського кришталю -

Несказане лишилось несказанним.

Якийсь потаємний, незрадливий голос уміє щоразу так безпомильно і несподівано розповісти жіночій душі, що от Він — „такий чужий, і раптом — неминучий”. І „не треба класти руку на плече”, щоб не сполохати цю зворушливу довіру. Справді-бо, справжнє велике почуття тривожить, лякає, виповнює одночасно трепетною радістю і незрозумілим світлим смутком:

Двори стоять у хуртовині айстр.

Яка рожева й синя хуртовина!

За глумом і чадом не видно хатини, де вмирає старенька самотня жінка. Самотня, бо сини розбіглися світами. І тільки випадкові люди, що забрели в хатину, стали свідками цього самотнього згасання. Старенька благала її поховати. Це також Чорнобильська Мадонна. По Хрещатику іде божевільна жінка із лялькою, сповитою в лахміття. Ненароджена дитина вибілила їй волосся і запалила ненавистю очі. Це також Чорнобильська Мадонна. Є у творі монолог чорнобильської трактористки:

Кожен день я ковтаю пилюку

З чорнобильськими радіонуклідами,

Вчені кажуть по телевізору,

Що вони мінімальні.

Прошу єдине — бодай не брешіть.

Розумієте, трактористка я,

Чорнобильська трактористка.

Мені ще треба родити.

І це теж Чорнобильська Мадонна. Така дивна галерея зовсім невідповідних класичному образу Мадонни осучаснених портретів, врешті, підводить поета до узагальнення: сива чорнобильська мати несе на руках цю планету, мов хворе дитя. Ми несемо хрест власної недолугості і в Чорнобильській трагедії винні всі люди, які дуже багато знають, але ще не визначилися остаточно, де добро, а де зло.

II

І знов весна... Така щедра, квітуча, багатообіцяюча. І хочеться жити, любити, впиватися красою рідної землі! Приходила весна і рік, і два, і десять років тому. І земля була, мов наречена, до шлюбу вбрана... І раптом — вибух. Здригнувся Чорнобиль, похитнулася земля. І стала звичайна весняна ніч трагедією. Уже понад десять років скорботою сповнений квітень. Плаче Україна, бо вогнем пече їй поліська рана. Незагойна рана. І пригадалися слова:

Чорнобиль!

Ти хрест наш, ти наша голгофа.

З болем усвідомлюю: так, тут був розіп'ятий мій народ. Україно, скільки ще хрестів судилося тобі? Чи пронесеш і цей, нині найважчий, чи не впадеш під його тягарем?

Сьогодні розуміння чорнобильської трагедії прийшло, напевно, до кожного. А тоді? Мовчав уряд, мовчали вчені, приховувалась правда ї ... страждав народ.

Заговорили письменники, прагнучи достукатися до серця кожного. До Розказати правду читачам намагався Ю. Щербак у романі „Чорнобиль”, доля тих, хто опинився у забрудненій зоні, хвилювала В. Яворівського у творі „Марія з полином у кінці століття”, світ струснув „Вибух” С. Йовенко. Піснею скорботи стала поема І. Драча „Чорнобильська мадонна”.

Тяжко пишу, зболено розмірковую,

Словами гіркими наповнюю аркуш, —

признається поет. І немає слів, які б передали весь жах, розпуку, біль зраненої душі. І вже не автор творить образ Мадонн XX ст., а вона „пише ним”, перетворюючи його в Плач, у Голосіння.

Ридає син, вимолюючи у матері прощення за найстрашнішу провину, за злочин проти людства. Чи простить вона, Чорнобильська Мадонна, своїх нерозумних дітей?

Немає сили, щоб зупинити ту солдатську матір, яка щоранку прямує у саркофаг до свого сина, залишаючи на сипкому піску ту „вервечку чітку і легку своїх босих слідів”. Може, це мати генерала, що знову втекла із Києва, бо кличе її батьківська земля, а може, це ненька Валерія Ходимчука чи когось із тих, у кого Чорнобиль відібрав життя. І летить материнська душа шукати

свого солдата.

Сміх крізь сльози викликає „баба в целофані — наша мати”, що „синам на зло” залишилась у зоні. Хіба легко покинути землю, „де бусол і криниця, де кіт її й корова”, де палають її рожі? І цілує Мати квітку „прямо в цезій, прямо в стронцій”.

Картини змінюються — і вже перед нами ще одна мадонна. Це чорнобильська трактористка. Кожен день вона ковтає „пилюку з чорнобильськими радіонуклідами”. Не захисту просить жінка у вчених, а лиш правди: „бодай не брешіть”. Адже їй ще треба виконати ту найблагороднішу місію, покладену на неї Богом, — продовжити рід людський.

Палає душа моя ненавистю до того „першого, ім'я якому „Безіменність”. Чому не покарали його за те, що випустив на волю „Солов'я-розбійника”, той „мирний атом”, який не можуть впіймати ні армії, ні „лисі академіки”, ні „японські роботи”.

Мадонно! У твоїй утробі починається нове життя. Прости, Матінко Божа, тій Марії. Тобі судилося породити Ісуса, що прийняв муки на хресті за людей, а вона зродила антихриста, що сам розіп'яв свій народ, збудувавши жахливого монстра. Чи ж винна вона? І спокутує гріхи свого сина й онуків-христопродавців самотня „сучасна сковородистка”, чекаючи смерті у власній

хаті, в мертвій зоні.

Кожен із нас здригнувся, читаючи розділ „Хрещатицька мадонна”. Жах охоплює всіх, хто бачить босу посивілу Катерину, в якої очі горять помстою, „вуста киплять і сиві од проклять”. На кого впаде розплата божевільної жінки „за муки ненародженого сина”, зачатого у той страшний чорнобильський квітень?

Смерть, божевілля, каліцтво, знівечені людські долі... Чого іще нам чекати? А хтось, виправдовуючись за своє неуцтво, недбалість, скаже: „Нещасний випадок, недодивились, не врахували”. Але немає їм прощення, надто вже велика ціна за „їх кар'єри і премії”:

За мудрість всесвітньо дурних академій

Платим безсмертям — життям молодим.

„Не передбачили,” — пояснюють учені. Але ж Василь Кирилик ще у 1971 р. змалював „Мадонну атомного віку”. Вже тоді мати, бажаючи захистити своє дитя від „мирного атома”, знаходить притулок: „Товщина землі у три фути”. Іван Драч ніби запитує науковців: „А де ж були ви?” Волає про порятунок земля-матінка. Як врятувати її?

Де знайти кілометри целофану

На рукотворне Київське море

Чи бодай на Десну зачаровану,

З якої Київ п'є воду?!

— запитує поет.

Проте Чорнобиль — трагедія не тільки України. І це добре усвідомлює автор. Ми несемо відповідальність перед усім світом.

Несе сива чорнобильська мати

Цю планету... Це хворе дитя!

І „дитя” це потребує нашого догляду, нашої турботи. Осмислюючи Чорнобильську трагедію як злочин проти людства, І. Драч пробує знайти причини катастрофи. І знаходить ... Найголовніша— наша бездуховність. Бенкетують п'яні студенти у „пору СНІДу”, шаленіють у скаженому екстазі, „підсмажують на вогні” кам'яну „скіфську мадонну”, примушуючи її розродитись. Оберігає матір своє дитя, боїться випустити сина у цей жорстокий розбещений світ. І сталося диво:

І кам'яне розверзлося тіло,

І вийшов на волю розлючений скіф,

Щоб наволоч голу стріляти із лука ...

Спостерігаючи цю розпусну оргію, злякалися славні предки наші Б. Хмельницький та І. Сірко: „Попали ми в пекло”.

То чи не карою Господньою є Чорнобиль нам за гріхи наші? Зреклися матері сини, втоптали віру свою у багно, забули про честь, на кістках предків зводили рукотворні кременчуцькі моря, Бога зневажили, захотіли примусити природу жити за людськими законами. А чи людськими насправді?

І. Драч звертається до нашої совісті. Разом із поетом, разом із моїм народом схиляю голову у відчутті страшної провини перед тобою, Чорнобильська Мадонно: рідною ненькою, Марією, що породила Христа, Україною, всією зраненою планетою. Прости, Матінко, гріхи наші.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.