Всі публікації щодо:
Олійник Борис

Мегазбірка найкращих учнівських творів

Проблема морального вибору у вірші Б. Олійника „Вибір”

Проблема життєвого вибору — категорія філософська. І вірш свій поет починає з філософського питання вічності життя, одвічного кола, в якому життя змінюється смертю:

Життю — ні кінця ні начала,

І вічно по колу землі:

Комусь — лебеді від’ячали,

Комусь — ще сурмлять журавлі.

За народними повір’ями, лебідь співає лише один раз у житті, перед смертю, тому ячання лебедів — провіщення смерті. Курликання журавлів — віщування довгого життя, здоров'я, особливо навесні.

Усвідомлення того, що життя колись закінчиться, робить філософське питання життєвого вибору гострішим.

Філософія віршів Бориса Олійника — основа для формування морального стрижня кожної людини. Вічну проблему вибору він вирішує із споконвічною мудрістю людини з народу, на якій і тримається світ.

Прикладом для підтвердження цієї думки є поезія „Вибір”. За жанром поезія належить до громадянської лірики. У ній Олійник пропонує різні варіанти життєвого вибору людини.

Перша життєва позиція — пасивна: „чи жив, чи не жив”. Ця людина затуляє очі і зупиняється за крок до межі. Друга — активна: „на кроки не міряв: летів, і гримів, і згорів”. Такі люди стають провідними зірками для інших.

Життя може пропонувати людині славу і вищу лаврову почесть. Яку ж позицію обирає сам поет? Мабуть, найскладнішу: „Я б вибрав найвищу почесть: У чистім полі і чеснім бою На чорному мармурі ночі Зорю записати свою!”

Тристопний амфібрахій у поєднанні в останньому рядку з хореєм та ямбом надає віршові особливого звучання: відчувається певна категоричність і динаміка.

Ідеєю твору є возвеличення прагнення кожної людини мати свій життєвий вибір, її право на це.

Щоб розкрити цю думку, поет використав багато засобів художньої виразності: багато метафор („гойдається... маятником Життя”, „сурмлять журавлі”, „люди відкрили;., зіницю нової зорі”), антитезу („На чорному мармурі ночі Зорю записати свою!”), епітети („чистий бій”, „теплий легіт”, „вічна колиска”), риторичне запитання („Тихенько: чи жив, чи й не жив?”), риторичний оклик („Зорю записати спою!”). Насичена яскравими та оригінальним образами поезія справляє сильне враження і змушує замислитися над питанням вибору життєвої позиції.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.