Всі публікації щодо:
Фольклор

Мегазбірка найкращих учнівських творів

Ми легко стати запорожцем? (За переказом „Прийом у запорожці”)

Славні лицарі-запорожці покрили себе вічною славою. Немає, напевно, жодної людини, яка б не знала про відвагу, мужність, сміливість козаків. А майже кожний хлопчисько того часу мріяв податися, за дніпровські пороги й стати одним із відчайдухів. Але не всіх підряд брали козаки у своє товариство. Спочатку бажаючого перевіряли на кмітливість, товариськість, уміння не розгубитися у складній ситуації.

Ось, наприклад, яка легенда дійшла до нашого часу. В ній розповідається, як приймали в запорожці. Одним із випробувань було зварити кашу, таку, щоб не сира була й не перекипіла. От запорожці й доручають хлопцеві кашоварити, а самі ніби йдуть косити. Самі ж ляжуть в очереті та й дивляться, як він порається.

Зваривши кашу, хлопець виходить на могилу, як йому й сказано було, та й кличе товариство обідати. А козаки мовчать. Якщо хлопець розгубиться, почне нервуватися, плакати, то запорожці давали йому коня й грошей на дорогу зі словами: „Іди собі до нечистого! Нам таких не треба”.

Коли ж хлопець, крикнувши зо два рази: „Гей, панове молодці, ходіть кашу їсти!” і, не отримавши відповіді, скаже: „Ну, то дідько з вами, як мовчите! Я й сам можу кашу їсти!”, піде до куреня, наспівуючи, кашу їсти, то запорожці, лежачи в траві, кажуть: „Це наш!”. І, прихопивши коси, йдуть собі до куреня. Тут вітають хлопця словами: „Годі тобі бути хлопцем: тепер ти рівний нам козак”.

Це дуже правильний спосіб виявити людину ледачу й безініціативну. Розумна й кмітлива людина ніколи не бідкається і не нудьгує. Якщо взяти в товариство неперевірену людину, то не будеш упевнений у своїй безпеці. А що як людина ця потребуватиме пояснення, що і як слід робити, сама ж нічого не запропонує? Ще й виправдовуватиметься, що зробила все, як наказали. Тому козаки й брали тих, хто за словом у кишеню не полізе, сам завжди знайде вихід із скрутного становища та ще й друзям допоможе.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.