Мрії Тараса Шевченка про майбутнє України - Творча робота з української літератури

Українська мова та література - шкільні твори 2018 рік

Мрії Тараса Шевченка про майбутнє України - Творча робота з української літератури

Україна. Вона боліла Тарасу Шевченку ще з самого дитинства. Боліла все життя. Україна для нього — це край неволі, де зґвалтована любов, змарнована краса, розлите горе і неправедні закони. Пекучий біль за Україну-небогу, за просту людину-трудівника пронизує його поезії-стогони, поезії-заклики, поезії-пророцтва. Адже на його землі живуть не вільні українці, а раби без імені: затуркані і неписьменні.

Мрії поета про щасливе майбутнє рідної землі зародилися і виросли з лиха України. Шевченка найбільше вражає те, що на його землі владарюють пани-перевертні, які допомагають „москалеві господарювати, руйнувати, батожити та катувати Батьківщину-матір“. Великий Кобзар виношує в своїй душі ідеал майбутньої України. України вільної, незалежної.

Образ вітчизни-матері уявляється йому як образ вільної, щасливої землі, на якій не буде ворога-супостата, не буде зрадника і ката, „а буде син, і буде мати, і будуть люде на землі“.

Картини щасливого майбутнього подає Шевченко в поезії „Сон“. Мати-кріпачка, виснажена важкою працею на панщині, нагодувавши своє дитя, втомлено задрімала. І сниться їй сон. Її син Іван уже дорослий. Він і щасливий, і багатий. Уже на волі, працює не на пана, а на себе. Та, на жаль, щасливе життя тільки в короткочасному сні. Про таке щасливе життя, про вільну працю кріпаки можуть тільки мріяти.

Яскраву картину прийдешнього поет змальовує у вірші „Ісая. Глава 35“. Щасливе майбутнє постане тоді, коли „святая на землю правда прилетить“. Це буде нове суспільство. Не буде там місця катам-паничам, щаслива година настане для тих працьовитих рук, що недавно були в кайданах. Настане весна в житті суспільства, настане оновлення і в природі. Гаї оживуть. Защебече весело птаство, „незрячі прозрять...“. А колишні раби будуть веселі, будуть раді, що для них простеляться нові шляхи, світлі дороги щастя, добра і волі. Шевченкове пророче серце віщує: колись люди позбудуться рабства і зійдуться до гурту на тиху розмову.

Великий Кобзар прославляє „роботящі уми“, трудящі руки, яким буде належати майбутнє України. Вони, тобто люди щасливого прийдешнього, будуть орати, сіяти і „посіяне жать“. Жати своє, жати собі, а не кріпоснику-гнобителю.

Поет прагне бачити українські села веселими, квітучими, коли на вільних полях працюватиме не наймит, а добропорядний господар, чесний трудівник. Що є радісніше за красу вільного життя, вільної хліборобської праці? А звідси - і весела Україна-мати, і щаслива сім'я, і родинна злагода. Яка прекрасна простота постає із рядків:

Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають ідучи дівчата,

А матері вечерять ждуть...

Вільна людина велична і проста. Поет глибоко вірить у розквіт і щастя чесного трудівника, вірить у добру славу України, вірить у нову, вільну сім'ю на оновленій землі. А сила землі-неньки, її велич і краса в єдності, в братанні народу. Як зворушливо звучить заклик до єднання всіх людей у посланні „І мертвим, і живим, і ненародженим...“:

Обніміться ж, брати мої,

Молю вас, благаю!

Тривожиться серце поета за долю нинішнього і майбутнього поколінь. Шевченко хоче, щоб співвітчизники стали на ноги, стали господарями, а не рабами на чужій ниві, були синами своєї землі.

Понад усе для нашого Кобзаря — вільна Україна. І заспокоїться поетове серце лише тоді, коли проклятий вузол людських страждань буде розрубано, коли віковічні кайдани рабства будуть розбиті і ворожа кров потече у синє море.

Та за краще життя треба боротися. Силою слова. Силою прози.

Так! Тарас Шевченко мав величезний талант. Талант — любити Україну. Нею жити. Ради неї страждати. Як ніхто. Ніде. І ніколи. На весь світ проголосив Шевченко свою мужню сповідь:

Я так її, я так люблю,

Мою Україну убогу,

Що проклену святого Бога,

За неї душу погублю!


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.