Всі публікації щодо:
Грінченко Борис

Учнівські твори з української літератури

Тяжкий гріх Петра (за оповіданням Б. Грінченка „Без хліба”)

Б. Грінченко — самобутній письменник, який відчував прояви людських почуттів, майстерно вмотивовував вчинки героїв.

Яскравим прикладом тонкого зображення психології простої людини є оповідання „Без хліба”.

Письменник зображує бідну сім’ю селянина Петра, що жила в „хаті поганенькій”, а на весну в них „зовсім не стало хліба”. Важко було господарю дивитися, як бідують жінка й дитина, а він сам, працьовитий, не міг ніде найнятися на роботу.

Не давала йому спокою думка, що у громадській гамазеї є хліб.

Спочатку Петро просив старосту позичити хоч мішечок звідти, щоб прогодувати жінку й дитину. Але, отримавши відмову, він починає думати про крадіжку. Нелегко давалося йому це рішення, бо за народною мораллю взяти чуже — це великий гріх. А ще мучила думка, що втратить він повагу Горпини, яка сказала: „Гріх, Петре! А чужого не руш!”

Узявши хліб з гамазеї, Петро ніяк не міг заспокоїтися, „уся душа перемучилася”, страшний для нього і осуд дружини. „І що більше він думав про це, то все дужче хотілося йому все розказати, крикнути: „Це я вкрав!”

Не витримуючи таких тяжких переживань, Петро все розповів односельцям. „І немов удруге на світ народився тоді”.

Письменник показує нам благородство простого селянина і гуманність громади, що „якось серцем почула, як Петро міг дійти до такого діла”. Навіть бідність та голод не змогли змусити Петра переступити через народну мораль.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.