Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Найкращі учнівські твори

Гобсек як втілення всепоглинаючої влади грошей (за повістю О. Бальзака „Гобсек”) - ОНОРЕ ДЕ БАЛЬЗАК

Образ скнари і накопичувача не новий у світовій літературі. Подібний тип створив В. Шекспір у драмі „Венеціанський купець” і Ж. Б. Мольєр у комедії „Скупий”. О. Бальзак створив свого „Гобсека”. До створення образу головного героя призвели спостереження над життям буржуазного суспільства, окремі моменти новели автобіографічні. Його герой учиться на факультеті права в Сорбонні і працює клерком у конторі стряпчого, де дізнається багато чого з практики грошових відношень.

У своїй повісті Бальзак стискає дві філософські точки зору, два погляди на життя: Гобсека і Дервіля.

Ось точка зору Гобсека: „З усіх земних благ є тільки одне, достатньо надійне, щоб треба було людині гнатися за ним. Це... золото. Щоб здійснювати наші примхи, потрібен час, потрібні матеріальні можливості і зусилля. У золоті усе утримується в зародку, і все воно дає в дійсності”. По-іншому мислить Дервіль: „І невже усе зводиться до грошей?”. І в його словах: „Життя і люди вселяли мені в цю хвилину страхітливість”,

— ми відчуваємо, що Дервіль не сприймає філософію Гобсека.

Гобсек добре вивчив психологію людей, тому він не може відмовити тим, у кого в руках „мішок із золотом”. Сам він брудними засобами склав собі мільйони. Він скуповував крадене, як зробив із сімейними діамантами графині де Ресто. Він займався спекуляцією картинами старих майстрів і всім, що йому несли боржники. Він брав хабарі від колишніх плантаторів у Гаїті при ліквідації 'їхнього майна. А ці загадкові 20 років в Ост-Індії, де Гобсек багатів і розорявся, і наступні роки, коли він, за припущенням Дервіля, „торгував діамантами або людьми, жінками або державними таємницями”.

Велике враження залишає остання картина, намальована Бальзаком у повісті „Гобсек”: „Приховану картину побачили б ми, якщо б могли заглянути в душі спадкоємців, що обступають смертне ложе. Скільки отут підступів, розрахунків, злісних хитрощів

— і усе через гроші”.

Прочитавши твір Бальзака, переконуєшся, що у світі існують і інші цінності. Здоров’я, любов, дружбу не купиш ні за які гроші.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.