Яскравий світ художнього слова Ліни Костенко - IV варіант - 11 клас - ЛІНА КОСТЕНКО - ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Найкращі учнівські твори

Яскравий світ художнього слова Ліни Костенко - IV варіант - 11 клас - ЛІНА КОСТЕНКО - ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Нічого так чудово не скажеш, як поезію. Ні які прекрасні слова не звучать у прозі так, як вони лунають, переливаються барвами у віршованій мові. Звичайні, щоденні слова прози у поезії стають неповторними, душевними і прекрасними. Підтвердження цьому — чисті й щирі вірші української поетеси Ліни Костенко. Її поезія вчить, примушує плакати, переживати за чиїсь страждання. У її віршах — і добра посмішка, і чарівне слово, і порода, і наказ, і питання, які звучать гостро й актуально. Поезія націлена на розмову з читачем; розкриваючи свою душу, поетеса вимагає від нас не тільки співчуття, обурення наснаги, але й розуміння питань, поставлених у віршах: потрібно завжди вчитися й остерігатися помилок своїх та інших. Поетеса глибоко підходить до життя, освічує його з різних боків, тому й теми її поезії різноманітні: це і катастрофи воєнного життя, це і трагедії людей, інтимна лірика та історичні події.

Так, у „Пасторалі XX сторіччя” Ліна Костенко засуджує страшні вчинки людства — війни, які несуть з собою смерть, страхітливу й жахливу. І ще страшніше те, що відголоски війни, лунаючи ще й у наш час, відбирають життя, дитяче життя. З болем, стогнучи від розпачу, поетеса розповідає про смерть трьох хлопчиків-пастушків від залишеної ворогами гранати.

Тема вірша „Тут обелісків ціла рота” — теж смерті, які принесла війна. Біль і відчай звучать у цих рядках, і це біль за солдатів, охоронців нашої Батьківщини, які загинули у боях: „Лежать наморені солдати, а не проживши й півжиття!” Поетеса славить молодого солдата, який, „може, зорями сумними у снах юнацьких не побув”, який віддав своє життя за Вітчизну, ставши на її захист у час біди. Кожен обеліск — це життя, хай минуле, але його треба берегти, бо без минулого ми нічого не варті.

Філософськими роздумами наповнені вірші Ліни Костенко „Життя іде і все без коректур” і „Вже почалось, мабуть, майбутнє”. У першому вона говорить, що через швидкоплинність життя треба поспішати жити, „зробити щось, лишити по собі”. Обидва вірші повчають: „Людині бійся душу ошукать, бо в цьому схибиш — то навіки”. В іншому вірші „Вже почалось, мабуть, майбутнє” поетеса наказує шукати завжди велике і прекрасне, жити мріями, берегти почуття, бути щирими, сердечними людьми: „І не знецінюйте коштовне, не загубіться у юрбі”. Треба „не забувати незабутнє, берегти те, що ми маємо”. Бути небайдужою людиною, мати доброзичливу, чесну і чисту душу — ось до чого закликає Ліна Костенко.

Чудові вірші! Найбільше з усього вражає інтимна лірика поетеси: такі щирі, сердечні вірші. Які прекрасні слова звучать у поезії „Моя любове! Я перед тобою”: „Не допусти, щоб світ зійшовся клином, і не приспи, для чого я живу”. А неповторний образ першого кохання, з якого виростає Велика Любов, світле й чисте почуття, ми бачимо у вірші „Світлий сонет”:

   Ти не дивись, що дівчинка сумна ця.

   Вона ридає, але все як слід.

Поетеса, мабуть, згадує себе, свою першу любов, яка назавжди залишилась у серці прекрасним почуттям. В протиставлення цьому першому беззахисному коханню звучать слова зрілої жінки у вірші „Розкажу тобі думку таємну”. Загублена любов, на яку „прирік” її Він (люблячий? жорстокий? нерозумний?) примушує поетесу страждати душею. Але ніякі страждання й образи не змогли зробити Ліну Костенко песимістом. У поезії „Пісенька з варіаціями” вона говорить:

   І все на світі треба пережити.

   І кожен фініш — це, по суті, старт.

Вірші Ліни Костенко дуже вразливі і щиросердечні, в них вкладено всю душу поетеси. Перш за все це оптимістична поезія, хоч поетеса журиться, але це світла журба. Її вірші закликають любити свою Батьківщину, її народ, мову, культуру, берегти і не забувати „незабутнє”, кохати так, немов живемо останню годину, ставати кращими, як наша неповторна земля, на якій ми живемо.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.