Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Найкращі учнівські твори

Тільки людина відповідальна за добро і зло - за романом М.А.Булгакова Майстер і Маргарита - МИХАЙЛО БУЛГАКОВ

М. Булгаков — один із видатних письменників післяреволюційної епохи. Доля Булгакова була дуже важка, у ній було багато конфліктів, перемог і поразок. Роман „Майстер і Маргарита” став одкровенням великого письменника і філософа.

Основна тема роману — проблема добра і зла. Ця тема завжди займала головне місце в російській філософії і літературі. Спочатку поняття „добра і зла” розглядалося не як похідне від волі людини. Але Булгаков спростував цю думку і відкрив нам у своєму романі одну з найважливіших істин людства: якщо забувають про добро, це неминуче викликає до життя зло; вони, як світло і тінь, нероздільні.

У булгаковському творі „Майстер і Маргарита” чітко просліджується розходження між двома силами: силою зла і силою добра, Воландом і Ієшуа Га- Ноцрі.

Хто ж такий Воланд? Воланд, як Мефістофель і Люцифер, є втіленням зла, він також всесильний, як і Бог: „Ні! Клянуся небом, де лише він царює! Клянуся безоднею, сонмом світів і життів, нам підвладних, — ні! Він переможець мій, але не владика...”

Вважається, що головне заняття Сатани — невтомне сіяння спокус, руйнацій і зла. Але, вчитавшись уважно в роман, можна переконатися, що для цього Воланд занадто гуманний.

Мені здається, Воланд, який уособлює зло, явився посланцем добра з однією метою: установити справедливість. В усіх його вчинках можна побачити або акти справедливості, або прагнення довести людям існування і зв’язок добра і зла.

Воланд постає перед нами не тільки як протилежність Ієшуа, але і доповненням до нього. Добро і зло в цьому світі дивовижно тісно переплелися, особливо в людських душах. Коли Воланд у сцені в вар’єте випробує публіку на жорстокість і позбавляє голови конферансьє, а жалісливі жінки потребують поставити її на місце, великий маг говорить: „Ну що ж... вони — люди як люди... Ну легковажні... ну що ж... і милосердя іноді стукає в їхні серця... звичайні люди... — голосно наказав: — Надіньте голову”. І водночас ми спостерігаємо, як люди б’ються за гроші, які посипалися на їхні голови.

Напрошується висновок, що Воланд, „який наганяє темний жах, здається караючим мечем у руках справедливості і ледве не волонтером добра”. Я вважаю, що Воланд карав людей злом за їх зло заради справедливості. Зло для Воланда — не ціль, а засіб справитися з людськими вадами і несправедливістю.

Хто ж такий Ієшуа? Ієшуа — це втілення чистої ідеї, філософ, мандрівник, проповідник добра, любові і милосердя. Його ціль була в тому, щоб зробити світ чистішим і добрішим.

Кожна людина постає перед вибором: йти по дорозі Ієшуа чи Воланда. Але в Москві, що постала перед ним, більшість людей йдуть не за позовом добра й істини, а за голосом зла і брехні. Адже якби люди були чистішими і добрішими, прагнули б не грошей і влади, а добра і милосердя, то, напевно, і не було б ніякого Воланда, який карає людей за їхні пороки і проступки. Таким чином, Булгаков показав нам, що кожна людина творить свою долю, і тільки від неї залежить і добро, і зло.

Прочитавши роман М. Булгакова „Майстер і Маргарита”, я змогла зрозуміти те, що повинен зрозуміти і здійснити кожний із нас: якщо творити добро, то зло назавжди полишить наші душі, а значить, світ стане кращим і добрішим. Булгаков у своєму романі зміг охопити велику кількість проблем, які хвилюють усіх нас. Роман „Майстер і Маргарита” — про відповідальність людини за добро і зло, яке робиться на землі, за власний вибір життєвих шляхів, що ведуть до істини і свободи або до рабства, зрадництва і нелюдськості. Він — про всеперемагаючу любов і творчість, які підносять душу до висот істинної людяності.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.