Конвульсії і загибель „маленької людини” у тенетах знеособлених, відчужених сил (за новелою Франца Кафки „Перетворення”) - 11 клас - ФРАНЦ КАФКА - ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Найкращі учнівські твори

Конвульсії і загибель „маленької людини” у тенетах знеособлених, відчужених сил (за новелою Франца Кафки „Перетворення”) - 11 клас - ФРАНЦ КАФКА - ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

„Перетворення” я прочитала місяця зо два до того, як ми почали вивчати творчість Франца Кафки. Не стану критися, мене вразив сюжет його твору. Щось подібне я зустрічала, мені здається, тільки одного разу, коли зіткнулася з творчістю Едгара По. І на мене справило враження не стільки саме перетворення, скільки подробиці, із якими автор описав його. Йому вдалося настільки вдало передати відчуття героя, його почуття, поведінку, що я зуміла уявити себе в ролі жахливої комахи. Страхітливість, кошмар, у який перетворилося його тихе і спокійне життя, пройшли перед моїми очима, як кінострічка фантастичного фільму.

Але є деталь, яку мені не вдалося запримітити при першому читанні новели. Я не побачила найголовнішого — тієї „моралі”, яку намагався донести до читача письменник. Адже це те, з чим я і мої сучасники зштовхуються кожну годину, щохвилини. Це трагедія „маленької людини”.

Так, Греґор Замза був „маленькою людиною”. І він жив своїм „маленьким щастям”. У нього була сім’я. У нього була сестра, яку він любив і цінував. У нього була, нарешті, ціль у житті — накопичити грошей для того, щоб сестра вступила до консерваторії. Але трапилася біда. Раптово, ранком звичайного дня він усвідомив, що його, Грегора, уже немає. Вірніше, що він уже не він... І зникає усе: зникає любляча сім’я, робота, ціль життя — усе, для чого він жив, за що боровся. Він став безпомічним. Тепер він не може заробляти гроші, не може говорити, погано себе почуває. Але не в цьому його трагедія. Він залишився один, один у цілому світі, — це трагедія героя. У кожного з нас є люди, яких ми любимо, є люди, які нас люблять, є люди, які нам необхідні і яким необхідні ми. У Грегора Замзи теж були такі люди, але з ним трапилося нещастя, і усі відвернулися від нього.

Дуже тяжко відчувати, що ти не такий, як усі, і тому навіть родичі відвертаються від тебе. Боляче усвідомлювати, що ускладнюєш і робиш нестерпним життя близьких. Але ще болючіше думати, що вони ненавидять тебе, не бажаючи навіть бачити потворну істоту.

От як Франц Кафка описує фізичні страждання свого героя: „...Грегор — будь що буде — втиснувся у двері. Один бік його тулуба піднявся, він навскіс ліг у проході, один його бік був зовсім поранений, на білих дверях утворилися потворні плями...” Автор дуже докладно описав знущання батька над бідною істотою, у яку перетворився його син. І мені здається, що, описуючи фізичний біль свого героя, письменник намагався показати моральну катастрофу свого нещасливого героя. Я думаю, що не на дверях утворилися ці „потворні плями”, а в чистій душі Грегора відкрилися невиліковні рани. І не тіло героя обливалося кров’ю, а душа, яка розуміла й у той же час відмовлялася зрозуміти поведінку батька, сестри і матері.

Але от, нарешті, сім’я звільнилася від каменю, що топив її. Грегор помер. Чи було це ударом для близьких? Чи тяжко було усвідомити смерть одного з членів сім’ї? „Ну от, — сказав пан Замза, — тепер ми можемо подякувати богові”, — така реакція батька на повідомлення про смерть сина. Чи нормально це? Бездушно? Жорстоко? Франц Кафка добився своєї цілі. Кожний читач задумався над цими питаннями. І знайшов для себе єдину вірну відповідь. Я теж знайшла її: кожна людина повинна постаратися зробити хоча б кого-небудь із своїх близьких по-справжньому щасливим, подбати про долю кого-небудь, крім себе. І тоді, я вірю, менше буде на нашій планеті „маленьких людей”, сліз і трагедій самотністі.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.