Бунт головного героя роману Джерома Девіда Селінджера „Над прірвою у житі” - 11 клас - ДЖЕРОМ ДЕВІД СЕЛІНДЖЕР - ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Найкращі учнівські твори

Бунт головного героя роману Джерома Девіда Селінджера „Над прірвою у житі” - 11 клас - ДЖЕРОМ ДЕВІД СЕЛІНДЖЕР - ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

„Над прірвою у житі” — центральний твір прози Селінджера, над яким автор працював ще під час війни. Перед нами Америка початку 50-х років, тобто повоєнного часу, настроям якого відповідає психологічна атмосфера роману.

Селінджер вибирає форму роману-сповіді, найекспресивнішу з можливих романних форм. Сімнадцятирічний Холден Колфілд, головний герой розповіді, знаходячись на лікуванні в санаторії для нервових хворих, розповідає про те, що з ним відбулося приблизно рік тому, коли йому було шістнадцять років. Автор знайомить читача з героєм у момент гострої моральної кризи, коли сутичка з оточуючими виявилася для Холдена нестерпною. Зовні цей конфлікт обумовлений декількома обставинами. По-перше, після (багатьох нагадувань і попереджень Холдена виключають за неуспішність із Пенсі, привілейованої школи, — йому має бути нерадісний шлях додому, у Нью-Йорк. По-друге, Холден оскандалився і як капітан шкільної фехтувальної команди: через розсіяність він забув у метро спортивне спорядження своїх товаришів, і команді ні з чим пришилося повертатися в школу, оскільки її зняли зі змагань. По-третє, Холден сам дає всякі підстави для складних взаємовідносин з товаришами. Він дуже соромливий, уразливий, нелюб’язний, найчастіше буває просто грубий, намагається притримуватися глузливого, заступницького тону в розмові з товаришами.

Проте Холдена більше усього гнітять не ці особисті обставини, а дух загальної брехні, що панує в американському суспільстві, і недовіри між людьми. Його обурює „показуха” і відсутність найелементарнішої людяності. Навкруги обман і лицемірство, „липа”, як сказав би Холден. Брешуть у привілейованій школі в Пенсі, заявляючи, що в ній „із 1888 року виковують сміливих і шляхетних юнаків”, насправді виховуючи самозакоханих егоїстів і циніків, переконаних у своїй перевазі над іншими. Бреше вчитель Спенсер, запевняючи Холдена, що життя — рівна для всіх „гра”. „Гарна гра!.. А якщо потрапити на інший бік, де самі мазили, — яка вже отут гра?” — міркує Холден. Для нього спортивні ігри, якими так захоплюються в школах, стають символом поділу суспільства на сильних і слабких „гравців”. Центром найстрашнішої „липи” юнак вважає кіно, яке являє собою втішливі ілюзії для „мазил”.

Холден тяжко страждає від безвихідності, приреченості всіх його спроб побудувати своє життя на справедливості і щирості людських відношень, від неможливості зробити його осмисленим і змістовним.

Більше усього на світі Холден боїться стати таким, як усі дорослі, пристосуватися до навколишньої брехні, тому він і повстає проти „показухи”.

Випадкові зустрічі з попутницею в поїзді, із черницями, бесіди з Фібі переконують Холдена в хиткості позиції „тотального нігілізму”. Він стає терпимішим і розсудливішим, у людях він починає виявляти і цінувати приязність, щирість і вихованість. Холден вчиться розуміти життя, і його бунт набуває логічного завершення: замість утечі на Захід Холден і Фібі залишаються в Нью-Йорку, тому що тепер Холден упевнений, що бігти завжди легше, ніж залишитися і відстоювати свої гуманістичні ідеали. Він ще не знає, яка особистість вийде з нього, але вже твердо переконаний, що „людина одна не може” жити.


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.