Самійло Кішка — мужній патріот, вмілий організатор повстання - ІV варіант - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ - 7 клас - ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Найкращі учнівські твори

Самійло Кішка — мужній патріот, вмілий організатор повстання - ІV варіант - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ - 7 клас - ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Самійло Кішка — історичний герой, що не залишав надій втекти з ворожого полону. Він з презирством ставиться до ляха Бутурлака:

   Ой ляше Бутурлаче,

   Сотнику переяславський,

   Недовірку християнський?

Чому він так ставиться до нього? Бо лях Бутурляк зрадив свою країну, свою віру, ще й ворогам допомагає християн катувати! Сильний духом Самійло Кішка, бо терпить потурання та нестачі, але віру свою не змінює:

   Бодай же ти того не дождав,

   Щоб я віру християнську під нозі топтав!

   Хоч буду до смерті біду да неволю приймати,

   А буду в землі козацькій голову

   Християнську покладати.

Він дуже кмітливий воїн. Коли Алкан-паша пішов до Санжаківни, то Самійло почав вмовляти ляха відкрити земляків. Коли ж лях не піддався, то Самійло Кішка дочекався дорогих напоїв, аби лях напився. А Самійло не пив, а:

   То у рукава, то у пазуху, крізь

   третю хустку додолу пускав.

Захмелів лях, а Кішка вкрав ключі. Наказав козакам не знімати кайдани, а лише відкрити їх. Повернувся Алкан-паша і наказав перевірити. Нічого не помітили турки. А коли ж полягали вони спати, то козаченьки поскидали кайдани у воду (аби ворога не збудити). Тоді пішли та похапали турків, поскидали з галери. Залишився один лях Бутурляк, та йому Самійло Кішка подарував життя, бо обіцяв той допомогти козакам пройти через Царгород. Так і сталося. Самійло Кішка із козаками вільно пройшли. Самійло Кішка став гетьманом в Україні і відтоді:

   Буде слава славна,

   Поміж козаками,

   Поміж друзями,

   Поміж рицарями,

   Поміж добрими молодцями!..

Мені сподобався Самійло Кішка, його прагнення бути вільним і звільнити інших. Недарма його обрали гетьманом. Бо він дійсно виявив себе мужнім патріотом: не зрадив Батьківщину і віру ні за які привілеї. Він — вмілий організатор, бо придумав кмітливий план втечі. Ця людина викликає у мене захоплення та повагу.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.