Осуд гноблення трудящих у кріпосницькому суспільстві (за байкою „Пан та Собака”) - ІІІ варіант - 8 клас - ПЕТРО ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ

Найкращі учнівські твори

Осуд гноблення трудящих у кріпосницькому суспільстві (за байкою „Пан та Собака”) - ІІІ варіант - 8 клас - ПЕТРО ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ

Петро Гулак-Артемовський, ідучи вчительською стежкою, до кінця свого життя захоплювався літературою, добре знав український фольклор і життя простих людей-кріпаків. Хоча літературна спадщина Гулака-Артемовського невелика, але твори його привертають до себе увагу влучним змістом і красою живої розмовної мови.

Письменник жив за часів кріпацтва, коли висловлювати свої волелюбні думки було небезпечно, тому й звернувся він до жанру байки, щоб в алегоричних образах птахів та тварин показати найбільш нещасних людей світу — кріпаків.

Пес Рябко, охоронець панського двору, не спав усю ніч. Щоб догодити панові, „гавкав на весь рот, злодіїв одганяв”. Ось і ніч минула, за вірну службу пес чекає винагороди. Але замість цього Рябка жорстоко побили батогами, бо Пан ввечері програвся в карти, не міг спати, і вірний пес-трудівник тільки дратував його безперервним гавканням.

Обміркувавши свою поведінку, наступної ночі Рябко „захріп, аж ожеред трясеться”. Тепер Пан буде задоволений, бо тиша й спокій на подвір'ї. Спить Рябко, а по двору москалики хазяйнують, там вовк забрався до овець, а там курчата зникли. Якою ж буде винагорода Рябкові, який з усіх сил прагне догодити Панові?

Друге покарання було ще страшнішим за перше. І тільки тоді прийшло до Рябка прозріння:

 Той дурень, хто дурним іде панам служити,

 А більший дурень, хто їм дума угодити!

У своїй байці „Пан та собака” Гулак-Артемовський відобразив безправне життя кріпаків, працьовитих, наївних. Вони щиро вірять у панську доброту і не можуть зрозуміти, за що їх так жорстоко карають. Осуд гноблення трудящих — провідна думка байки.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.