Образи богів і царів як різні типи панівного прошарку українського суспільства в поемі „Енеїда” - ІВАН КОТЛЯРЕВСЬКИЙ - 9 клас

Найкращі учнівські твори

Образи богів і царів як різні типи панівного прошарку українського суспільства в поемі „Енеїда” - ІВАН КОТЛЯРЕВСЬКИЙ - 9 клас

„Енеїда” славнозвісного поета Вергілія зазнала чимало переробок. Особливістю української „Енеїди” є те, що основним своїм завданням її автор — Іван Котляревський — ставив „перелицювання” дійових осіб під своїх сучасників-земляків. Таким чином, в образах олімпійських богів та земних царів письменник зобразив панівну верству українського суспіл ьства XVIII ст.

Поважні Вергілієві Зевс, Нептун, Юнона, Венера, Дідона, Латин, Лавінія, Евандр, Турн та інші постають в українській „Енеїді” як різні типи панівного середовища Україні. Вони наділяються поетом буденними рисами, що змішуються у творі з їх високим покликанням. Усе життя небесні герої проводять в бенкетах, інтригах, сварках. В їхньому середовищі процвітають хабарництво, моральна розбещеність, вони байдужі до долі смертних або часто через бенкети забувають про свої обов'язки перед людьми. Влучна характеристика небожителів висловлена „верховним богом” Зевсом:

   Чи довго будете казитись

   І стид Олімпові робить?..

   Поступки ваші всі не божі,

   Ви на сутяжників похожі

   І раді мордувать людей.

Цікаво те, що сам Зевс наділений у творі рисами начальника-самодура, який до того ж любить випити. Велична Венера в минулому була маркітанткою, що „з воєнними жила” і „бите м'ясо з ними їла”. Дідона змальовується як „весела, гарна, сановита” пані, що проводить життя в бенкетах і любовних іграх.

   Щодень було у них похмілля,

   Лилась горілка як вода,

   Щодень бенкети, мов весілля...

Типовим поміщиком-хлібосолом зображується аркадський цар Евандр. А Латин наділений рисами дрібного царька. Він нікчемний, безпорадний, нездатний керувати своїм царством. В образі Лавінії, дочки Латина, висміюються „світські” манери обмеженої у своїх інтересах панянки, що „вертілась, як в окропі муха, в очі все п'яла”. В образі Турна змальовано типового офіцера-гульвісу, самолюбивого, пихатого, жорстокого, бездушного, який „людей давить, як мух”.

Широка галерея детально виписаних образів богів і царів доповнюється коротко схарактеризованими постатями поміщиків і чиновників, що в сукупності дає уявлення про життя і побут панівної верхівки феодально-кріпосницького суспільства. Іван Котляревський, „перелицювавши” Вергілієвих героїв, змалював різні типи представників суспільного прошарку, викривши всю сутність цього життя.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.