Роль пісні в п'єсі „Наталка Полтавка” - ІІ варіант - ІВАН КОТЛЯРЕВСЬКИЙ - 9 клас

Найкращі учнівські твори

Роль пісні в п'єсі „Наталка Полтавка” - ІІ варіант - ІВАН КОТЛЯРЕВСЬКИЙ - 9 клас

„Наталку Полтавку” І. Котляревського називають „праматір'ю українського театру”. Справді, саме з цього твору починається наша драматургія, саме ця полтавська дівчина відкрила галерею образів прекрасних українок, якими так захоплювався цілий світ. Важко знайти твір, який мав би таке довге і щасливе життя. Мабуть, немає в Україні театру, де б не зверталися до цієї п'єси. Усе в ній приваблює: і чудова мова, і виразні діалоги, і зворушлива історія кохання... Та є ще одна причина величезної популярності „Наталки Полтавки” — мелодійні пісні, створені видатним українським композитором М. В. Лисенком. Завдяки чарівній музиці „Наталка Полтавка” стала улюбленою оперою, яку хочеться не лише дивитися, а ще й слухати й насолоджуватися.

Роль пісень у драмі І. Котляревського надзвичайно важлива. По-перше, вони створені на основі народних, що забезпечило п'єсі неповторну атмосферу, задушевну й урочисту, веселу і серйозну. Не можуть не зворушити пісня Наталки „Віють вітри” і пісня Петра „Сонце низенько”. А як люблять у народі дотепну пісню виборного „Ой під вишнею, під черешнею”!

Та головне, що всі пісні тісно пов'язані з образами героїв, допомагають їм висловити свої почуття, розкрити свій характер.

Віють вітри,, віють буйні, аж дерева гнуться. О, як болить моє серце, а сльози не ллються, — співає Наталка, розповідаючи свою сумну історію, ділиться своїм горем і надією побачити милого. А в кінці п'єси, дочекавшись Петра, Наталка сяє радістю, тепер її пісня бадьора й оптимістична:

   Я з Петром своїм щаслива,

   І весела, і жартлива.

   Я Петра люблю душею,

   Він один владіє нею.

Пісня стала своєрідним дзеркалом характеру возного. Досить послухати „Всякому городу нрав і права”, щоб зрозуміти цю людину, її життєву філософію: Всякий, хто вище, то нижчого гне, — Дужий безсильного давить і жме, Бідний багатого певний слуга, Кориться, гнеться пред ним, як дуга.

Нечесний, підступний возний виправдовує свої ганебні вчинки в ставленні до інших людей нібито незмінним законом: „Хто ж єсть на світі, щоб був без гріха?..”

І зовсім інші ідеали в Петра й Миколи. Вони шанують правду, вірність, цінують мужність і стійкість. Саме про це пісня Миколи про Ворсклу, в якій прославляється козацька доблесть у боротьбі з ворогами рідного краю.

І. П. Котляревський недаремно вважається „батьком української літератури”. Він усе робив першим: звернувся до живої народної мови, відтворив український національний побут, оспівав душевну красу простої людини-трудівника, висміяв лицемірство, підступність і безсердечність панства. А в „Наталці Полтавці” письменник вперше так широко використав народно-пісенне багатство українців. Пісні героїв п'єси сповнені краси й ніжності, мудрості й мелодійності. Саме ці риси притаманні українському народові, чиє безсмертя стверджував своїми творами І. П. Котляревський.


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.