Відтворення героїчної і трагічної історії України в народних думах і піснях - 10 клас - ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - Найкращі учнівські твори - Твір

Найкращі учнівські твори

Відтворення героїчної і трагічної історії України в народних думах і піснях - 10 клас - ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - Найкращі учнівські твори - Твір

Скільки страждань випало на долю нашого народу! Століттями боронив він рідну землю від напасників, ніколи не стихала класова боротьба трудящих проти поневолювачів. І на всіх шляхах історичної боротьби героїв супроводжувала пісня. У походах за рідну землю, за свободу завжди йшли співці-кобзарі, які своїми волелюбними піснями та думами підносили бойовий дух воїнів, творили славу їхній хоробрості.

Назавжди ввійшла в історію боротьба нашого народу проти турецько-татарських орд, які в XV—XVII століттях плюндрували українські землі, забирали людей у рабство. Знаємо ми „Пісню про Байду”, „Думу про козака Голоту”, де оспівуються захисники народу — сміливі, відчайдушні козаки, які не бояться „ні огня, ні меча, ні третього болота”. Хоробро вступаючи в поєдинок з багатим татарином і з турецьким султаном, народні герої завжди перемагають, бо вони боронять свій край, чужого вони не займають, але і свого на поталу не віддають:

   То гуляє козак Голота, погуляє,

   Ні города, ні села не займає.

Прославляючи своїх захисників, народ вірить в їхню нездоланність:

   Дай же Боже, щоб козаки пили та гуляли.

   Хороші мислі мали,

   ... І неприятеля під ноги топтали.

Доба боротьби українців проти польської шляхти теж висвітлена в думах і піснях. Дума „Хмельницький і Барабаш” розповідає про вірність козацькій присязі, про відданість Україні. Гетьман Барабаш хотів умовити Хмельницького, чигиринського полковника, побрататися з ляхами. Але Хмельницький зрозумів, що це зрада, і покарав Барабаша. Кінець думи — це оспівування народного героя:

   Ей, пане, пане Хмельницький Богдане Зиновію,

   Наш батю, полковнику чигиринський!

   Дай, Господи, щоб ми за твоєї голови пили й гуляли,

   А неприятеля під ноги топтали.

У пісні „Зажурилась Україна, бо нічим прожити” передається горе України, землі якої витоптали турецькі орди. Пісня сповнена войовничого запалу і віри, що буде розбитий „вражий турок”. Пісня „Ой Морозе, Морозенку” — це слава герою-захиснику, що загинув за свою Україну.

„Дума про Марусю Богуславку” подає нам трагедію життя української жінки-бранки, яка, ставши дружиною турецького султана, не забуває рідний край. Не маючи змоги повернутися в Україну, вона допомагає невільникам-козакам дістатись на Батьківщину.

У „Думі про Самійла Кішку” оспівується герой, який провів у неволі 25 років. У 1599 році Кішка організував на турецькій галері повстання і повернувся в Україну, де був обраний гетьманом.

Можна наводити безліч прикладів про нездоланність українського народу в боротьбі за право жити на своїй землі. І завжди в цій боротьбі перемагає герой визволитель, захисник, патріот.

Історичні пісні і думи — це героїчна історія нашого народу, приклад всім прийдешнім поколінням самовідданого служіння рідному краю, своїй землі.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.