Всі публікації щодо:
Фольклор

Найкращі учнівські твори

Образ Богдана Хмельницького в усній народній творчості - ІІ варіант - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Із глибини віків прийшли до нас думи та історичні пісні. В них народ оспівав захисників вітчизни, своїх визволителів, які на смерть билися з ворогами. Цикл дум про турецько-татарські напади і неволю включає значну кількість творів. Другим великим циклом дум про боротьбу з іноземними загарбниками є думи про народно-визвольну війну 1648—1654 років під керівництвом видатного полководця і державного діяча Богдана Хмельницького. Основною і вирішальною силою цієї війни було селянство, яке виступало проти соціального пригноблення польських і українських феодалів і поміщиків та національного поневолення Польщею.

У думах і в історичних піснях Богдан Хмельницький змальований як справжній народний герой, мужній і відданий воїн, мудрий ватажок і політик, захисник трудящих, „козацький батько”. Дума „Хмельниький та Барабаш” відтворює початок повстання проти польської шляхти. Дійсні факти у ній переплітаться з художнім вимислом. Так, у думі сказано, що Барабаша вбив за зраду Хмельницький. Насправді ж його вбили реєстрові козаки, яких він вів проти Хмельницького.

Захищаючи інтереси українських козаків і селян, Хмельницький прагне „козакам порядки подавати, за віру християнську достойно-праведно стати”. Йому протистоїть Барабаш, який умовляє свого кума Хмельницького з „ляхами, з мостовими панами, хліб-сіль з упокоєм вічний час вживати”. У цій думі різко протиставляються Хмельницький — поборник народних інтересів — і Барабаш — зрадник, запроданець. Зрада з давніх-давен вважається найбільшим злочином. Тому й схвалює народ дії Хмельницького, який „гаразд добре і вчинив”, що Барабашеві „із пліч голову, як галку, зняв!” У творі підкреслюється єдність Хмельницького з народом. На його заклик козаки „лядські табори на три часті розбивали, ляхів, мостових панів, у пень рубали”.

Хмельницький і Барабаш — узагальнені епічні образи двох основних ворогуючих між собою сил української нації. Тому зіткнення цих постатей сприйматься як художнє відображення тієї боротьби, яка відбувалася в середині української нації напередодні і в ході визвольної війни. Перемога Хмельницького над Барабашем — це перша перемога патріотично настроєних сил, виразників народних ідеалів.

У думі „Іван Богун” змальовано героїчну оборону Вінниці від польської шляхти та турків у 1651 році під керівництвом Івана Богуна. У критичну хвилину, під час облоги Вінниці на допомогу йому надходять загони Богдана Хмельницького. Після чого польсько- шляхетські війська змушені були відступити. „А кобзарі грали в струни та Богдана із Богуном піснями хватили!”

В інших думах цього циклу, які в історичних піснях, змальовуються перемоги козацько-селянського війська над шляхетським. Козаки й селяни одностайно підтримують Хмельницького, „за ним ідуть, яко ярая пчола гудуть”, озброївшись хто чим міг”.

   Котрий козак не мав в себе шаблі булатної,

   Пищалі семип'ядної,

   Той кий на плечі забирає,

   З гетьманом Хмельницьким

   ув охотне військо поспішає.

   Богдан Хмельницький і Василь Молдавський

Так підкреслюється всенародний характер війни, що завершилася возз'єднанням України з Росією.

У народних думах і піснях правдиво відтворено роль Богдана Хмельницького у визвольній війні, оспівано його як хороброго воїна і полководця, мудрого державного діяча, що користувався любов'ю і підтримкою повсталих мас.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.