Всі публікації щодо:
Фольклор

Найкращі учнівські твори

Образ Богдана Хмельницького в усній народній творчості - V варіант - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

В історії України постать Богдана Хмельницького невід'ємна від найсвятіших прагнень українського народу до волі, щастя, справедливості. Саме з Богданом Хмельницьким пов'язане становлення української нації. Його внесок в історію рідного народу полягає у визволенні придніпровських земель з-під ярма польських магнатів, у збереженні мови і культури, будівництві української держави:

   Лядськую славу загнав під лаву,

   Сам бравий козак гуляє.

Ім'я великого сина українського народу Богдана Хмельницького стало для народу своєрідним символом волі та боротьби. Тому з такою гордістю і любовю звучать слова пісні:

   Чи не той то хміль, що коло тичин в'ється?

   Гей, той то Хмельницький, що з ляхами б'ється.

Діяльність гетьмана Хмельницького мала надзвичайно важливе значення для історичної долі україніко го і російського народів. Досвідчений воїн і дипломат, визначний державний діяч, один з найосвіченіших людей свого часу, Хмельницький, без сумніву, належить до найвидатніших постатей історії не тільки української, але й світової. Це вже добре розуміли сучасники гетьмана, вважаючи його національним героєм, порівнюючи з Олександром Македонським.

Визначний політичний діяч і полководець Англії сучасник Хмельницького Олівер Кромвель у своєму листі звертався до нього: „Богдан Хмельницький, божою милістю генералісимус греко-східної церкви, вождь усіх козаків запорозьких, пострах і викорінювач польського дворянства, скоритель фортець, винищувач римського священства, гонитель язичників і антихриста...”. У цьому, можна сказати, історичному визначенні гетьмана розкривається краса героїзму і величі подвигу славного сина України, легендарного воїна і патріота. Ось як підкреслює велич гетьмана ародна пісня:

Гей, поїхав Хмельницький ік Жовтому Броду,

Гей, не один лях лежить головою в воду.

Ніхто так, як він, не зумів відчути душу народу, його найпотаємніші прагнення і думи. І народ увічнив його образ у своїх думах і піснях:

   Ой спасибі тобі, Хмелю,

   Й превелика шана,

   Що врятував Україну

   Від польського пана...

Саме в особі Хмельницького український народ дістав такого велетня духу, який ясно розумів історичну ситуацію і бачив мету своєї діяльності в інтересах народу:

   А я ляхів не боюся і гадки не маю,

   За собою великую потугу я знаю...

І саме на народні маси, козацькі низи спирався він у здійсненні своєї мети — визволити український народ від поневолення, утворити українську державу. Він говорив послам королів і царів, що „народ, ним очолюваний, є народ волелюбний і завжди готовий умерти до єдиного за свою волю”.

Таким був і сам Хмельницький. Високі громадянські ідеали, в ім'я яких невтомно боровся з ворогами свого народу Богдан, благородна мета визвольної війни, яку він очолював з 1648 до 1654 p., показали його важливе місце в історії українського народу.

У народних думах він виступає як мудрий полководець, захисник голоти, „козацький батько”. Хмельницький дбає, щоб „козакам козацькі порядки давати”, чинить справедливий суд над польсько-шляхетським запроданцем Барабашем:

   Так гаразд добре й учинив:

   Куму свойому Барабашу,

   гетьману молодому,

   З пліч головку, як галку, зняв,

   Жону його і дітей живцем забрав,

   Турському султану у подарунку одіслав.

І раніше Хмельницький уже користувався особливим авторитетом серед козацтва — як низового, так і реєстрового; всебічно освічений і гострий розумом, він був добре знаний у польських колах, починаючи від короля і закінчуючи польськими управителями в Україні.

В особі Богдана Хмельницького український народ дістав такого вождя, який, як ніхто інший, розумів його потреби і бачив мету своєї діяльності у їх здійсненні:

Ей, гетьмане Хмельницький,

Батю наш, Зинов-Богдане чигиринський!

Дай Боже, щоб ми за твоєю головою пили да

гуляли,

Віри своєї християнської у поругу вічні часи

не подавали!

„Хмельницький та Барабаш”

Образ Хмельницького, відданого сина України, оспіваний не тільки в усній народній творчості, а й у творах багатьох письменників. Таких, як  М. Старицький, Г. Сковорода, Л.Костенко, І. Франко та ін.

У романі Н. Рибака „Переяславська Рада” створено образ великого гетьмана, що присвятив своє життя розв'язанню двох основних завдань: визволенню України від чужоземного ярма і об'єднанню України з Росією. Про це співається й у народній думі, що є епіграфом до твору:

   Ой Хмельницький Богдане, гетьмане,

   Добрий розум тобі дався,

   Що короля і султана,

   і кримського хана

   ти відцурався

   Та з Москвою навіки об'єднався.

Вболіваючи за долю України, Хмельницький дбав про те, щоб її не розшматували турки і татари, щоб шляхта не забрала в народу найсвятіше — християнську віру.

Велич людини і пам'ять про неї визначаються її ділами. Життя   Б. Хмельницького було віддане Україні, її народу, збереженню єдності і миру між українським і російським народами, і це забезпечило йому видатне місце не лише у вітчизняній, а й у світовій історії, у нетлінній пам'яті рідного народу. Нещодавно весь український народ широко відзначав 400-річчя з дня народження славного сина України.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.