Сатиричне зображення стяжателів, експлуататорів, міщан у п'єсі „Хазяїн” - ІІ варіант - 10 клас - ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ

Найкращі учнівські твори

Сатиричне зображення стяжателів, експлуататорів, міщан у п'єсі „Хазяїн” - ІІ варіант - 10 клас - ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ

Капіталістична система визискування породжує прислужників, які також прагнуть до наживи. Пузир стільки має хазяйства, що вже не може ним орудувати без управителів, прикажчиків, економів. Першими помічниками хазяїна є Феноген та Ліхтаренко. Хазяїн навчає їх обманювати селян, робітників. Хист кожного управителя визначається вмінням вигадувати якісь способи наживи. Це хижаки в людській подобі, що у всьому наслідують свого хазяїна, запопадливо крутять його „хазяйське колесо”. Вони обидва здатні заради баришів на саму малесеньку підлість. Різняться вони один від одного лише індивідуальними рисами характеру. Феноген — хитрий, скупий, потайний злодій. Він лицемірний, улесливий і підступний, як змія. Тридцять п'ять років ця „права рука” Пузиря обманює свого хазяїна, наживаючи собі капітал. Але діє він так хитро, що Пузир вірить йому. Його принцип життя — „плазуй та наживайся”. Феноген сам хоче же стати хазяїном і шукає, де б купити землі. Він вірний послідовник Пузиря, для нього багатство — мета життя.

На відміну від Феногена, Ліхтаренко не плазує перед хазяїном. Він сміливо і нахабно говорить про своє злодійство, навіть пишається собою. Він за себе не боїться, бо знає, що приносить хазяїну великі прибутки. Ліхтаренко спритніший за Феногена, він розуміє, як крутиться колесо капіталістичної машини, чає, що одні проскакують крізь нього, а інших воно давить. Себе він зараховує до тих, хто проскакує. Його життєвими принципами є закони капіталістичної дійсності: „вор у вора краде”, „не ти візьмеш, у тебе візьмуть”, „всі рвуть, де тільки можна зірвать”. Мова його — мова цинічного хижака, він говорить те, що думає і нічого не боїться. Найяскравіше образи помічників хазяїна розкриваються, коли вони спілкуються без свідків. З цієї розмови ясно бачимо, що внутрішня сутність обох — злодійська. Вони знайшли спільну мову і домовились „брати, де дають і де можна...”. Це люди низької моралі, брехливі і підлі. Їх обох „хазяїни викохали”, вони є типовим породженням капіталізму.”


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.