Поетичні ідеали П. Грабовського - 10 клас - ПАВЛО ГРАБОВСЬКИЙ

Найкращі учнівські твори

Поетичні ідеали П. Грабовського - 10 клас - ПАВЛО ГРАБОВСЬКИЙ

Кажуть, скільки людей, стільки й думок, стільки точок зору. Кожна людина формує протягом життя свої ідеали, якими живе, до яких прагне.

Що таке ідеал у розумінні різних людей? Дехто думає, що ідеал — це та мета, яку людина ставить собі один раз у житті і потім намагається її досягти. Саме такою людиною й був поет Павло Грабовський уже хоча б тому, що поети та письменники найбільші й найфанатичніші ідеалісти. Ідеал, чудовий образ, потрібен їм як повітря, бо інакше неможливо творити, неможливо жити майбутнім.

Провівши більшу частину свого життя у засланні далеко від рідної землі, рідної культури, не спілкую з іншими представниками літературних кіл, поет про краще майбутнє України, створюючи образ борця за її свободу. Єдиний і непорушний ідеал людини-борця, людини-мученика пронизує всі його вірші:

   Боровся я за щастя для людини,

   За світло в чорній млі.

Поет служить усе життя тільки одній ідеї, сприймаючи світ через призму боротьби та правди заради кращого майбутнього. Із замилуванням і боляче згадує він свою кохану, яка загинула на каторзі:

   Любить врага, всестраднице свята,

   Ти людям грішним завіщала,

   Конаючи під тяжею хреста... —

так писав Грабовський Надії Сигиді, полум'яній революціонерці, яку називав „щирою”, „простою” насправді ідеальною, якою „тільки що не марить” саме тут виявляється суперечність у світогляді поета. Один ідеал наче приноситься в жертву іншому: жінка і революція покладені на ваги.

Але чи потрібна така жертва? Чи варті майбутні краса і гармонія хоч однієї хвилини страждання навік найнепомітнішої людини? П. Грабовський допускає таку жертву, хоча йому і не під силу боротьба і катування, він вважає їх несправедливими:

   Війна та кров... О, чоловіцтво хиже,

   Не гідне навіть імені людей!

Бачучи страждання свого народу і не знаходячи іншого шляху для його визволення, крім жорстокої боротьби, всі свої поетичні твори П. Грабовський присвячує тільки цій ідеї.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.