Українська література - розробки уроків

В гості до казки. Узагальнення і систематизація знань з теми «Народні казки»

Всі публікації щодо:
Казки

Мета: повторити, узагальнити, систематизувати знання учнів з теми «Народні казки»; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, вміння аргументувати й доводити свою думку; виховувати позитивні риси вдачі, бажання творити добро, любов і пошану до народу як творця фольклору

Обладнання: книжкова виставка «Цей казковий світ», карта країни «Народні казки», тестові завдання, ілюстрації до казок

Тип уроку: урок-подорож

Заглядає в шибку казка сивими очима,

Материнська добра ласка в неї за плечима.

В.Симоненко

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Забезпечення емоційної готовності до уроку. Інтерактивна вправа «Словесне передбачення». Схарактеризуйте свої передбачення за допомогою дієслів сподіваюся, очікую.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку

Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми здійснимо подорож країною Народної казки, повторимо вивчені раніше казки, згадаємо їх героїв, вчинки, подвиги.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .

Прочитайте епіграф до уроку. Як ви його розумієте? (Відповіді учнів)

Казка посідає особливе місце в духовній сфері нашого народу. Вона незвичайним почуттям живе у кожному з нас від колиски до змужніння, адже це особлива форма мислення, форма творчості. А ще казка — джерело знань, у ній зашифрований життєвий досвід багатьох попередніх поколінь, відображаються усі аспекти людського життя, а казкові сюжети розкривають ситуації та проблеми, які переживала у своєму житті кожна людина. В.Сухомлинський вважав, що казки, прочитані у дитячому віці, назавжди відкладають у серці «зернятка людяності, з яких складається совість». А І.Франко говорив: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли люба мама чи бабуся розповідала казки, не забудете до смерті»

Друзі, ми багато чули, бачили, читали казок, які відкрили нам світ фантазії, мудрості нашого народу Настав час перевірити, чи уважними були, чи все запам’ятали. На уроці ми маємо багато з’ясувати: і що таке казка, і для чого вона потрібна, які є герої і багато іншого Зверніть увагу на книжкову виставку та ілюстрації до різних казок. Сьогодні ми здійснимо цікаву подорож по сторінках знайомих нам казок.

Перед вами карта країни Народної казки, а на ній позначено місця зупинки і подано завдання, які треба виконати. Отож, вирушаймо!

ІV. Основний зміст роботи

Учитель оголошує зупинки й формулює завдання

1. Зупинка «Термінознавча». Метод «Продовжіть речення…»

— Казка — це ……..

— Казка поділяється на …………

— Дійовими особами в казках є …..

— Будова казки ……

2. Зупинка «Мислителів»

Складання асоціативного куща

— Світ казок дуже різноманітний. Згадайте прочитані вами казки не лише на уроці, а й вдома.

3. Зупинка «Читач»

Уважно прослухайте уривки. До яких казок вони відносяться? Кому з героїв вони належать?

А) — Як це? Я такий розумний, а вона проста собі дівка та мої загадки повідгадувала ! Стривай же! На тобі оцей десяток варених яєць та понеси їх своїй дочці: нехай вона посадить на них квочку, та щоб та квочка за одну ніч вилупила курчата, вигодувала, і щоб твоя дочка зарізала трьох, спекла на снідання, а ти, поки я встану, щоб приніс, бо я дожидатиму. А не зробить, то буде лихо.

Б) — Що ти таки, старий, думаєш з ним, що вже він зросту дійшов, а така недотепа — нічого робить не вміє? Ти б його куди оддав, куди найняв, то, може б, його чужі люди чому вивчили.

Порадились, батько і оддав його у кравці вчитись. От він там побув день зо три та й утік; заліз на піч — знов просцем пересипається. Батько його побив добре, вилаяв, оддав до шевця шевству вчитись. Так він і звідтіля втік. Батько знов його побив і оддав ковальству вчитись. Так і там не побув довго — втік. Батько бідкається — що робить?

— Поведу,— каже,— вражого сина ледащо у інше царство; де найму, то найму, може, він відтіля не втече.— Взяв його і повів.

Йдуть та йдуть, чи довго, чи недовго, аж увійшли у такий темний ліс, що тільки небо та земля.

В) Нічого робити небожеві: віддав дядькові всю свою худобу, а сам зостався голий, босий і голодний. Тяжко прийшлось йому жити. Бився, бився, сердешний, та й задумав повіситись — узяв він обривок та й пішов у ліс. Пішов та й дивиться на дерево — вибирає гілку, на якій би то повіситись. «Ото,— думає собі,— добра гілка — кріпка, а на оту сісти та, зачепившись, і повиснути б».

Г) — Ну, слухай, сину: йди ж тепер ти в ліс, та підійди до дерева, та перехрестися тричі, й удар сокирою в дерево, а сам мерщій падай ниць і лежи, аж поки тебе хто не розбудить; тоді — каже,— тобі корабель збудується, а ти сідай на нього й лети куди тобі треба, по дорозі бери кого б там не стрів.

Д) — Оце вже за нами біжить! Я перекинусь пшеницею, а ти дідом, та будеш стерегти мене. Та як буде питаться тебе, чи не бачив парубка й дівки, чи не йшли сюди, то ти скажеш, що тоді, як ця пшениця сіялась.

4. Зупинка «Ілюстрована»

Учитель на власний вибір демонструє ілюстрації з виставки та пропонує учням зачитати місце з казки для пояснення

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

4. Зупинка «Народознавча»

Поясніть прислів’я і кого з казкових героїв, на вашу думку, вони характеризують.

✵ Хто багатий, той не любить дати

✵ І сила перед розумом никне

✵ Казка вчить, як на світі жить

✵ У хорошій компанії розуму наберешся

✵ Він тебе каменем, ти його хлібом

V. Закріплення знань

5. Зупинка «Тестова»

Виконання тестових завдань

1. Усне народне оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні це:

А) міф;

Б) легенда;

В) казка

2. Небіж, чорт, пан, король — це герої казки

А) про звірів;

Б) побутові;

В) фантастичні

3.Яке число трапляється у багатьох казках

А) два;

Б) чотири;

В) три

4. Словами «І я там був, мед пив, хоч в роті не було, а по бороді текло»

А) «Ох»;

Б) «Про правду й кривду»;

В) «Летючий корабель»

5. Який герой казки є зайвим

А) пан;

Б) Маруся;

В) чорти

6.Що допомогло Марусі врятувати батька

А) краса;

Б) розум;

В) гроші

7. Розставте у правильній послідовності зміст загадки пана із казки «мудра дівчина»

1. а) миліше;

2. б) ситніше;

3. в) прудкіше

8. До якої групи належить казка

1. «Летючий корабель»  а) побутові;

2. «Мудра дівчина»  б) про звірів;

3. «Котик і Півник»  в) фантастичні

9. Установіть відповідність між героєм твору та його вчинком

1. Царівна ( казка «Ох»)   а) Ходить по світу, з біди людей виручає;

2. Небіж (казка «Про правду і кривду») б) врятувала парубка;

3. Маруся (казка «Мудра дівчина») в)вилікував дочку короля;

4. Дід (казка «Летючий корабель»)  г) врятувала батька

- Взаємоперевірка

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

— Зараз ми вирушимо до останньої зупинки - «Лінгвісти». Висловіть свої міркування з питання «Чого нас навчає казка?» (Висловлювання учнів)

Отже, усі казки вчать нас бути розсудливими, допомагають боротися зі злом, бажання творити добро, приймати правильні рішення.

— На початку уроку ви висловлювали свої передбачення. Чи справдилися вони?

VІІ. Загальне оцінювання роботи класу

VІІІ. Домашнє завдання. Скласти власну казку або написати листа казковому герою



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.