Українська література - розробки уроків

Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка» Добро і зло в казці. Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот. Наскрізний гуманізм казки

Всі публікації щодо:
Королів-Старий Василь

Мета: навчити учнів розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті, оцінювати вчинки казкових героїв з позицій гуманізму, знаходити описи зовнішності фантастичних істот, аналізувати їх, виразно читати фрагменти казки, допомогти зрозуміти повчальність казок.

Розвивальна: розвивати уяву, логічне мислення, культуру зв»язного мовлення, кругозір.

Виховна: виховувати в учнів бажання бути добрим, щирим, служити людям, любов і повагу до природи рідного краю, не залишатися байдужими до біди інших людей, захищати слабших, вчиняти по совісті, робити добро що є шляхом до позитивної життєдіяльності. Прищеплювати любов і повагу до свого народу — творця невичерпного джерела мудрості.

Учні повинні знати:

✵ зміст казки;

✵ визначення терміна «портрет»;

Учні повинні вміти:

✵ знаходити описи зовнішності фантастичних істот, аналізувати ї;

✵ оцінювати вчинки персонажів із позицій гуманізму;

✵ розрізняти персонажів — носіїв добра і зла. Коментувати прояви добра і зла, зображені в цій казці, і в сучасному житті.

Тип уроку: комбінований.

Методи й форми роботи: робота в групах і парах, «Незакінчене речення», «Літературна дуель», рольова гра «Я — головний герой. Чому я зробив саме так», «Давайте похвалимось!», бесіда «Мікрофон», «Асоціативний кущ», ідейно-художній аналіз казки, хвилинка творчості, «Малюнковий вернісаж» і інщі

Обладнання: портрет В. Королева— Старого, картинки для рефлексії, матеріали до ігор, учнівські малюнки, мультимедійна презентація з теми, тлумачні словники, ілюстрації до казки.

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

Слово вчителя

Ось дзвінок сигнал нам дав.

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо!

2. Робота з кольоровими картками для визначення настрою учнів та атмосфери в класі. (Червоний колір — веселий, радісний, бадьорий настрій, чорний — сумний, невеселий настрій) Усміхніться один одному. Подаруйте і мені вашу посмішку. Адже усмішка прикрашає людину, дарує всім радісний настрій.

ІІ. Оголошення теми, цілевизначення. Очікувані результати

Епіграфом уроку

Не будь переможений злом, але перемагай зло добром.

(Біблія, Апостол Павло)

1. Вступне слово вчителя. Хвилинка поезії

Будь чистою і світлою, дитино.

Добро твори у світі кожен час.

Добро і є та категорія єдина,

Яка веде до світла кожного із нас.

Добром на доброту відповідай щоднини

Й на зло також добром відповідай.

Покликання найбільше для людини —

Добро творити! Це запам’ятай.

Н. Красоткіна

✵ Сьогодні ми продовжимо роботу над казкою «Хуха-Моховинка». Звернемо увагу на два поняття, які споконвіку протистоять одне одному. Так, ми поговоримо про добро і зло в людській душі. Чи можуть ці два поняття втілитися у серці однієї людини? Спробуємо пов’язати прочитане в казці з реальним життям, будемо характеризувати фантастичних істот, про яких згадується в казці. Тому урок має бути цікавим, насиченим, корисним.

✵ Діти, від сьогоднішнього уроку я очікую, що всі ви відмінно засвоїте тему, зможете гарно і правильно виконати усі завдання, що ваша поведінка буде зразковою.

Бажаю всім чудового настрою, легкого засвоєння теми.

(До дошки прикріплюється сонечко)

2. (Запис у зошитах числа і теми уроку)

3. А чого очікуєте ви від сьогоднішнього уроку? Запишіть свої сподівання одним реченням на листочках, які вам роздано. До речі, їх ви можете залишити собі на згадку про цей урок.

Перед учнями пам’ятка

Я вчуся ставити мету

Сьогодні на уроці я хочу:

✵ Ознайомитися з …;

✵ Поглибити знання про…;

✵ Учитися робити висновки…;

✵ Висловлювати власні судження…;

4. Розподіляю клас на три групи за кольорами листочків

(Очікувані відповіді по 1 учню з групи)

5. Метод «ПРЕС»

Споконвіку триває протистояння добра і зла — двох категорій, таких само протилежних, як життя і смерть, кохання і ненависть, світло і темрява. Здавалося б, ці поняття несумісні і можуть існувати лише як протиставлення одне іншому. Але це не так.

І добро, і зло співіснують у людській душі, розриваючи її на шматки.

Що ж потрібно для того, щоб добро перемагало зло?

- Як ви розумієте поняття добра?

( Добро- це гарний вчинок, корисна справа)

- А що таке доброта? ( Доброта -це чутливе, дружне ставлення до людей, тварин, птахів, рослин.)

- Наведіть приклади доброго ставлення людей. ( Люди вітаються, допомагають у скруті, дарують квіти, вітають зі святом, допомагають людям похилого віку, тваринам).

Кейс-метод

А які добрі справи робите ви? Поділіться.

- А чи знаєте ви прислів'я та приказки про добро?

(учні говорять відомі їм прислів'я та приказки про добро)

Від добра добра не шукають.

Від доброго не бігай, а злого не роби.

Добра бажаєш, добро і роби.

Добра людина в добрі проживе століття.

Добра людина плаче від радості, а злий - від заздрощів.

Добра справа сама себе хвалить.

Добре братство краще багатства.

Добрій людині - що день, то свято.

Добрій людині весь світ - свій будинок, злому і своя хата чужа.

Добру справу одне одного краще, худе - одне одного гірше.

Живи добріше, будеш всім миліше.

За добро добром платять.

Роби іншим добро - будеш сам без біди.

Роблячи зло, на добро не сподівайся.

Сіяти Добро - добро і пожинати.

Справжнє добро завжди просто.

6. «Асоціативний кущ»

- А які асоціації у вас виникають із словом добро? Побудуймо асоціативний ланцюжок

Добро

✵ Турбота порятунок

✵ допомога підтримка

✵ співчуття щастя

7. Скажіть, будь ласка, що ж є протилежністю добра? (відповіді учнів)

- Ще дуже-дуже давно мудреці говорили: «Для того, щоб зрозуміти, що таке добро, треба відчути на собі зло».

Зло є причиною війн, голоду, знущань, зради, обману. Зла людина своїми словами і вчинками може завдати іншим великої шкоди.

Але добро завжди сильніше ніж зло. Люди цінують і довго пам'ятають добрих людей, допомагають їм у тяжку хвилину, а від злих намагаються триматися подалі. Злі люди завжди одинокі.

- Питання добра і зла у своїй творчості торкався і Т. Г. Шевченко: Один у другого питає : Нащо нас мати привела? Чи для Добра? Чи то для зла? Нащо живем? Чого бажаєм?

- А в якому з жанрів усної народної творчості добро завжди перемагає зло? (У казці.) - Так, адже найпоширенішим видом усної народної творчості є казка. З нею ми зустрічаємося на кожному кроці, починаючи з раннього дитинства. Казки увібрали в себе народну мудрість і життєвий досвід. У казці завжди добро перемагає зло, здійснюються найвибагливіші бажання. У казках народ завжди цінує людину!

В. Сухомлинський казав: «Казки, прочитані в дитинстві, назавжди відкладають у серці зернятка людяності, з яких складається совість»

8. Проблемне питання (відповідь в кінці уроку)

Учитель. Прочитавши казку, мені пригадалася одна повчальна історія: «Одного разу мудрець, провівши урок у школі, сказав, що в середині кожної людини живе два вовки: один злий, інший - добрий. Допитливий школяр не втримався і запитав: «Добро зі злом завжди бореться! Хто ж із вовків перемагає?» На що мудрець відповів: «Той, якого ви більше годуєте!»

Як ви думаєте, що мудрець мав на увазі?

✵ Чи може добро і зло оселитися у серці однієї людини?

✵ Ми пояснемо це на прикладі вчинків персонажів твору. Поєднаємо свою думку із сучасним життям. І повністю визначемося з відповіддю на кінець уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. «Мозковий штурм»

- Що вам сподобалось у прочитаному творі В.Королів-Старого «Хуха-моховинка»? А що не сподобалось? Чому?

ІV.Засвоєння нових знань у процесі виконання практичних завдань

1. Установіть послідовність подій

1. Допомога Хухи діду.

2. Життя Моховинки в козячому хліві.

3. Повернення Хухи до родичів.

4. Поранення Хухи.

5. Порятунок Хухою Лиски.

6. Руйнування хатки Хухи-Моховинки.

(6  2 5 4 3 1)

2..Бесіда

1. Назвіть героїв казки.

2. Хто є головною дійовою особою

3. Хто є другорядними особами

3. Знайдіть і зачитайте як автор змальовує Хуху-Моховинку?

У творах письменники змальовують людей, предмети, явища та події, тобто створюють художні образи.

Зображуючи персонажів, автори часто вдаються до опису їх зовнішності - обличчя, волосся, статури, одягу, міміки, жестів. Цей опис у літературі називається портретом.

Визначення записані на дошці.

Художні образи - це люди, події, явища, предмети, створені уявою письменника та відображені у творі.

Портрет - опис зовнішності персонажа в художньому творі.

4. Запис визначень в зошити.

5. Опрацювання казки «Хуха-Моховинка» у формі діалогу із Хухою. Вибіркове читання. Характеристика головної героїні казки

Шановні друзі! Для Вас у мене є 2 речі. Хочу Вам передати вітання від ваших ровесників, учнів 5 класу, Багатської середньої школи і лист від головної героїні твору. Ми знаємо з казки, що Хухи людям не показуються, тому зачитаємо її листа, але він складається з 3 частин, для кожної групи окремо

- Добрий день, любі діти! Я дуже рада, що завітала сьогодні до таких чудових людей. Зараз надворі кінець осені - пора року, коли дозріли різні ласощі. Тому я передала вам гостинці зі свого лісу - горішки. Пригощайтесь, тільки давайте мені правильні відповіді!

(Учитель пригощає дітей горішками за правильні відповіді).

Мені відомо, що ви вже прочитали казочку про мене, тому зараз я хочу перевірити, чи добре ви запам ’ятали усі пригоди, що зі мною трапились.

Робота в групах «Ти мені-я тобі»

(Один учень читає запитання від Хухи, інші відповідають від її імені)

1 група

✵ Скажіть, де і коли я народилася?

✵ За що мене любили в родині?

✵ Чому я залишилась без домівки взимку?

✵ Де я собі знайшла притулок?

✵ Чому я не боялася кіз?

✵ З ким іще я познайомилася, крім кізочок, живучи в хліві?

2 група

✵ Чому все ж таки я сумувала, адже я мала теплу домівку, їжу, друзів?

✵ Яке нещастя трапилося одного разу в хліві, як я допомогла?

✵ Якого лиха завдав мені дід? Чому він не любив хух?

✵ Що після цього випадку я вирішила зробити?

✵ Яка пригода трапилася зі злим дідом через рік?

3 група

✵ Яким було моє ставлення до діда? Чому?

✵ Яку віддяку я попросила від діда за свою добру справу?

✵ Якою я була у дитинстві? Наведіть цитати з тексту казки «Хуха- Моховинка».

✵ Чи впливала місцевість, у якій ми жили, на наші назви? Підтвердьте свою думку цитатою з тексту.

✵ Як я реагувала на всілякі негаразди в житті?

6. Прийом «Спільна радість». Мене порадували успіхи…, а вас?

7. Комунікативний практикум

Прокоментуйте твердження. До яких ситуацій, описаних у казці, можна застосувати ці вислови?

1.Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе (Біблія).

2. Не будь переможений злом, але перемагай зло добром (Біблія).

3. Добре тре-ба шукати, а зле саме прийде (Прислів'я).

4. Злочини чинять у темряві, дістають покару при світлі (Прислів'я).

8. Художній переказ

Перекажіть текст від імені Хухи-Моховинки.

1. Перекажіть епізод від імені діда, коли він заблукав у лісі.

2. Перекажіть епізод від імені дитини, коли вона побачила Хуху.

3. Перекажіть текст від імені Хухи-Моховинки.

9. Гра-вікторина «Наскільки ти уважний»

1. Хуха-Моховинка народилася навесні (Ні).

2. Хухи живуть по різних місцях (Так).

3. Хухи люблять жити біля боліт (Ні).

4. Домівку Моховинки зруйнував дід у валянках (Так).

5. У нещасті, що сталося з козою Лискою винна Хуха (Ні).

6. Усі діти можуть бачити Хух (Ні).

7. Хуха так і лишилася жити серед людей (Ні).

8. Хухи любили Моховинку, бо вона була найстаршою (Ні).

9. Моховинка врятувала діда, бо мала добре серце(Так).

Хто ж відповів без жодної помилки?

10. Хвилинка емоційного розвантаження.

✵ Багато вже зробили добрих справ, але попереду ще достатньо роботи.

✵ Тому зараз підніміться,

✵ Землі нашій поклоніться,

✵ Що дає вам силу.

✵ І до сонця потягніться,

✵ Йому щиро посміхніться,

✵ Щоб були щасливі.

✵ Вліво, вправо нахиліться,

✵ Веретенцем покрутіться,

✵ Раз присядьте, два присядьте

✵ І за парти тихо сядьте

11. Хвилинка творчості

Малюнковий вернісаж (Учні 3-х груп презентують свої роботи) (можливо хтось з учнів складе віршика)

V. Узагальнення вивченого

1. Робота в групах

І група — записати два добрих вчинки Хухи

ІІ група — записати два лихих вчинки діда

ІІІ группа- пояснити слова з казки: Хухи не потребують подяки. Вони роблять добро з повинності.

2. Рольова гра «Я — головний герой. Чому я зробив саме так»

✵ Порівняйте вчинки Моховинки із вчинками діда.

✵ Хто вам більше симпатизує? Хто є носієм добра, а хто — зла?

- Однак, не зважаючи на те, що дід завдав стільки лиха цим маленьким міфічним істотам і, зокрема, нашій героїні, вони прийшли на допомогу дідові, коли тому загрожувала небезпека. Допомогли відразу, ні на хвильку не завагавшись. Чому?

3. Інтерактивна вправа «Сонечко»

Хуха—Моховинка

Роботяща

Слухняна

Добра

Лісова Хуха

Вдячна

Вірна

Лагідна

Товариська

4. Відтворіть літературний портрет персонажа за опорними словами

1. Зріст (манісінька, як кошеня) 2. Сила 3. Одяг(мала довгу вовничку, що, мов шовком, вкривала все її тільце) 4. Колір (Моховиночка найчастіше була зеленою). 5. Мордочка (Голоненька й нагадувала садову жовто-фіалкову квіточку). 6. Лапки (голенькі зісподу рожеві)

5. Складання сенкану про Хуху.

Хуха-Моховинка

2 прикметника   добра, щира

3 дієслова    працює, допомагає, рятує

Речення з 4 слів   Хухи завжди допомагають людям.

Висновок    Роби добрі справи.

6. «Розв’язування проблемного питання» (У серці діда поєдналося добро і зло, а в душі Моховинки завжди було добро)

7. «Незакінчене речення»

Після прочитання казки «Хуха-Моховинка» я зрозумів (-ла)…

Казка Василя Королева-Старого вчить…

Найбільшу симпатію викликали…

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Слово вчителя

Вивчаючи казки В. Короліва-Старого, сьогодні ми замислювались над питанням: що таке добро і зло. Намагались дати відповіді на ці запитання.

Без сумніву, що письменнику вдалося прихилити нас до своїх героїв, навчити справедливо оцінювати дії головних і другорядних осіб, розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті. Нехай у ваших юних серцях панує тільки добро, даруйте людям радість, робіть так, щоб не образити нікого в житті, нехай ваші добрі вчинки стануть для вас звичкою. І хай девізом вашого життя послужать слова з Бібілії Апостола Павла, взяті епіграфом до сьогоднішнього уроку: Не будь переможений злом, але перемагай зло добром. На майбутнє хочеться побажати, щоб у ваших серцях панували лише добро і любов, щоб життя кожного з вас було схоже на казку, де зустрічатимуться тільки добрі герої, які завжди будуть готові прийти вам на допомогу.

VII. Домашнє завдання

1 група - Складіть питання до вікторини за змістом казки (8-10)

2 група - Напишіть власне продовження казки (6-8 речень)

3 група - Напишіть листа авторові або комусь із персонажів твору (6-8 речень)

1. «Кольорова рефлексія»

Учні підіймають картки червоного кольору, якщо все вдалося, чорного, якщо не досягли позитивних результатів.

2. «Очікувані результати»

Учні пояснюють, чи виправдались їхні очікування.

3. Релаксаційна хвилинка

Сядьте прямо. Заплющіть очі, розслабтесь. Друзі, уявіть, що над вашою головою світить промінчик. Ви легко можете ним керувати. Ось він повільно освітлює вас з голови до п’ят. Вам приємно дивитися на себе, ви чудово виглядаєте, ви спокійні і впевнені в собі. А тепер обведіть промінчиком тих, хто у цьому класі. Підніміть промінчик вище, осяйте ним людей, яких ви любите. А тепер піднесіть промінчик ще вище й обведіть ним усе навкруги. Подякуйте долі за те, що вам даровано життя, що ви можете здійснювати свої мрії. За кілька секунд розплющіть очі і тихо скажіть: «До побачення»

4. Слово вчителя

Ось і пролунав дзвінок —

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі.