Українська література - розробки уроків

Почуття возвеличують людину (за драмою І. Котляревського «Наталка Полтавка»)

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Мета: поглибити знання учнів про творчість І. П. Котляревського, глибше вивчити і детальніше проаналізувати драму, розвивати образне та логічне мислення, творчі здібності її школярів, вміння висловлювати свої думки; виховувати високі моральні якості шляхом глибокого аналізу образів п’єси та поставлених проблем.

Обладнання: тексти п’єси; пісня «Світ щастя»; вислови видатних людей про зміст щастя; інсценізації.

Тип уроку: комбінований.

Щасливий, хто мав змогу

знайти щасливе життя.

Але щасливіший той,

хто вміє ним користуватись

Г. Сковорода

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація і активація навчальної діяльності

Притча

Уявіть, що кожного дня ви в банку отримуєте 86 400 доларів. І витратити ці гроші можна тільки цього дня, переносити покупки ні в якому разі не можна. Що ви будете робити? Звичайно, витрачати гроші!

У кожного з вас є такий банк і він називається ЧАС. Щоранку ви отримуєте 86 400 секунд. Пізно вночі ви підраховуєте підсумки, не дивлячись ні на що!!!

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує рік, запитайте про це студента, який не склав вступні іспити до інституту.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує місяць, запитайте про це жінку, котра чекає дитину.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує тиждень, запитайте про це редактора щотижневої газети.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує година, запитайте про це закоханих, які чекають на побачення.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує хвилина, запитайте про це людину, яка запізнилась на потяг.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує секунда, запитайте про це людину, яка дивом врятувалася від аварії.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує мілісекунда, запитайте про це спортсмена, який отримав срібну медаль на Олімпійських іграх замість золотої.

Кожного дня ви отримуєте 86 400 секунд, і кожного вечора вони зникають. Даремно чи ні - все залежить тільки від вас.

І мені хочеться, щоб 2 700 секунд, які ми проведемо разом, минули недаремно й торкнулися ваших сердець. Успіхів вам!!!

Метод передбачення

— До якого літературного роду належить твір І. Котляревського «Наталка Полтавка»?

— Які вирізняють жанри драматичного роду?

— Який жанр твору Котляревського?

— Чим відрізняються драматичні твори від ліричних та епічних?

— Яка життєва основа п’єси?

— Яку роль відіграють пісні у драмі? Що ви про них можете сказати?

— Розкажіть про історію постановки п’єси «Наталка Полтавка» на сцені.

— У чому ж, на вашу думку, полягає сила і краса цього твору? (Дати відповідь на питання, використовуючи метод «Мікрофон»)

ІІІ. Оголошення теми уроку

Учитель. Виходячи з теми заняття, сформулюйте, будь ласка, мету уроку самостійно.

Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Напишіть на листочках очікуваний результат. Чи справдиться він, побачимо, підбивши підсумок уроку.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Учитель. Сьогодні ми спробуємо розкрити тему уроку через осмислення внутрішнього світу персонажів драми «Наталка Полтавка», який відображається в їх вчинках, діях, словах. На сьогоднішній урок ви мали підготуватися до характеристики образів п’єси за планами, записаними в зошитах. Тож кожна група готується до характеристики певного персонажа (учні з кожної окремої групи витягують жереби, на яких вказані імена персонажів: Наталка, возний Тетерваковський, Петро, Терпилиха).

Психологічні, портретні та мовні характеристики персонажів у творі такі, що їх носіїв не можна сплутати ні з ким іншим, вони — неповторні.

Уявімо, що до нас завітали герої п’єси. Нехай кожен із них розкаже трохи про себе, а ви, кожна група, визначивши доповідача, співдоповідача, матимете змогу висловити свою думку з приводу прочитаного та побаченого. Кого з героїв п’єси ми пригадуємо в першу чергу, почувши слова «простота», «щедрість», «повага»? Отож, слово Наталці.

1.Інсценізація

Виходить дівчина із стрічкою чи квіткою у волоссі. Співає:

Ой я дівчина Полтавка,

А зовуть мене Наталка

Дівка проста, не красива,

З добрим серцем, не спесива.

Коло мене хлопці в’ються

І за мене часто б’ються,

Но я люблю Петра дуже,

До других мені байдуже.

Найбільше багатство для мене, простої української дівчини, моє добре ім’я. Я переконана, що краще вмерти, ніж з немилим жити. Ось саме тому в момент повернення Петра, наперекір віковічним традиціям я знайшла в собі силу промовити вирішальні слова: «Я не хочу за вас, пане возний. І ніхто мене до цього не принудить!»

Що ви можете сказати про Наталку Полтавку, виходячи з побаченого і прочитаного в тексті? (Доповідач і співдоповідач групи характеризують образ Наталки.)

Підсумок учителя

— Колись багата дочка міщанина не злякалась труднощів, злиднів. Вона розумна, обачна, не плекає жодних ілюзій. Відмовляє «престижним» женихам, адже сім’я, шлюб для неї (з розмови з Макогоненком) є найвищою цінністю. Героїня наполеглива в досягненні мети, категорична. Вона не боїться труднощів і перешкод.

А зараз, щоб яскравіше уявити і пригадати все, що пов’язано з образом Петра, запросимо його на урок.

2.Інсценізація

З’являється юнак із клунком.

Петро. Я — сирота без роду, без племені, без талану і без приюту. Не маю ні хатини, нічого в мене ні орано, ні сіяно, бо один у світі. Я відмовляюся від усього щастя заради Наталчиного благополуччя.

Щоб я Наталку одговорював іти замуж за пана возного, научав дочку не слухати матері й поселяв несогласіє в сім’ї?! Нехай мене Бог накаже!

Члени наступної групи дають характеристику образу Петра.

Учитель. Чи розцінюєте ви відмову Петра від Наталки як приклад його безхарактерності, пасивності, покірності долі?

Доведіть думку, використовуючи метод «Прес».

Учитель. Петро легко відмовився від Наталки, бо в ньому переважають надмірна людська доброта, християнське смирення та всепрощення.

Надзвичайно важливу роль у розкритті теми уроку має і образ возного Тетерваковського.

Тож давайте зустрінемось і з ним.

3.Інсценізація

Виходить хлопець із палицею.

Возний. Я, дворянин, готовий одружитися з убогою селянкою, бо власному серцю не накажеш...

...Наталки вид ясний...

Утробу всю потряс...

Безмірно, ах! люблю ту дівицю,

Как жадний волк младую ягницю.

І хоч в житті сповідую принцип «блаженна лож, когда биваєт в пользу ближніх» та от рожденія моєго расположен і к добрим ділам, но, за недосужностію по должності, доселі ні одного не зділал.

Характеристика образу возного учасниками наступної групи

Учитель.Як ви думаєте, любов возного до Наталки — почуття щире чи корисливе?

Довести думку, використовуючи метод «Прес».

Особливий погляд на людські стосунки, почуття і в Горпини Терпи- лихи. Вона теж сьогодні завітала до нас.

4.Інсценізація

З’являється жінка з накинутою на плечі чорною хусткою .

Терпилиха. Така бідність кругом, таке убожество, що не знаю як дальше й на світі жити. На нас, бідних і безпомічних, як на те похиле дерево, і кози скачуть. Одне бажання в житті — видати Наталку за заможного чоловіка. Та якби ж вона слухала мене, була мені покірною.

Прошу: «Наталко, викинь Петра з голови, і ти будеш щасливою»...

Характеристика образу Терпилихи за планом членами групи

Учитель. Що змушує матір примушувати Наталку вийти заміж за возного? (Не уявляє життя в бідності).

Чому Терпелиха різко змінює думку про Петра?

Горпина Терпилиха — це правдиво виписана постать жінки-вдови, прибитої злиднями, яка єдиний вихід із тяжкого становища вбачає в одруженні дочки з багатим чоловіком.

Підсумок. Отже, охарактеризувавши героїв п’єси, ми переконалися в тому, що справжнє почуття любові возвеличило їх: Наталці надало сили і впевненості, Петра навчило жертвувати в ім’я благополуччя іншого, Терпилиху застерегло від фатальної помилки, а возного змусило вперше в житті зробити добре діло.

А зараз дайте відповідь на поставлене питання, застосовуючи метод «Займи позицію».

Хто в драмі, на вашу думку, здійснив «найбільш високий» моральний вчинок? Петро, возний чи хтось інший.

Довести думку

Учитель. Пригадайте, яка тема твору «Наталка Полтавка». (Показ драми бідної української дівчини-селянки, яка відстоює право на щастя.)

— А що ж це таке — щастя?

Словник пояснює зміст цього слова так: щастя - це почуття або стан найвищого повного вдоволення, сприятливий збіг обставин талант, успіх.- Тож давайте подумаємо, в ім’я чого жертвує Наталка своїм щастям? (В ім’я спокійної старості матері.)

— Які слова в центрі Наталчиної згоди вийти заміж за возного? («Не можна більше супротивляться матері, я і так скільки убивала її своїм отказом ».)

— Чи згодні ви з думкою, що розлука вбиває любов?

— Чи поділяєте ви погляд Горпини Терпилихи, що в злиднях щастя немає?

Побутує думка, що найміцнішими є шлюби за розрахунком. Чи можна вважати їх найщасливішими?

— Хто, на вашу думку, може бути щасливим? (Хто прагне цього, має велику силу волі, людина не бездіяльна.)

Учитель. Цікаво, а що сказано про щастя у творах мистецтва? Кожна група отримала окреме завдання щодо цього уроку, а от група IV залишилась без завдання й тому отримує його зараз: написати твір-мініатюру «Чи можна вважати Наталку Полтавку ідеалом для сучасної молоді»? А ми прослідкуємо, як розкривається тема людського щастя наприклад, у поезії.

Учасник ІІ групи під гітару виконує пісню «Світ щастя». Дається її стислий аналіз.

— А що сказано про щастя видатними людьми? (Відповідають учні)

— Як ви розумієте вислів Григорія Сковороди, що є епіграфом сьогоднішнього уроку?

Прикладом того, що щастя не самоціль, а результат боротьби, є образ Наталки Полтавки. Цікаво, чи є ця дівчина ідеалом для сучасної молоді. Послухаємо учнів IV групи.

Читання творів-мініатюр.

Учитель. Усі без винятку хочуть бути щасливими. Бажаючи щастя, люди інколи дарують одне одному талісмани - сувеніри. А ще кажуть, хто знайде підкову, той буде щасливим. Підкова щастя. Звідки ж походить цей вислів?

Повідомлення учениці.

Учитель. Щастя у кожного своє. І кожен розуміє його по-своєму. А в чому вбачаєте зміст щастя ви? (Метод «Мікрофон»)

V.Підсумок

Думаю, що сьогоднішній урок спонукав до того, щоб ви задумалися над власними звичками, характером, поведінкою, вчинками. Все в житті починається з любові. Тож візьміть для себе за орієнтир душевну щирість і простоту Наталки, її вірність, рішучість у боротьбі за щастя.

Учитель за допомогою учнів з’ясовує, чи досягнута мета уроку, чи справдилися очікування дев’ятикласників.

VI.Мотивація оцінювання учнів

VII. Домашнє завдання

Провести опитування в людей різного віку «У чому Ви вбачаєте щастя?».

Підготувати повідомлення «Значення творчості І. Котляревського в літературі».

Читати твір Г. Квітки-Основ’яненка «Маруся».