Українська література - розробки уроків

Календарно-обрядові пісні (подаються відповідно до пір року)

Всі публікації щодо:
Пісні

Роль пісні в житті українців. Пісня - душа українського народу.
Ознайомлення з головними календарними обрядами українців. Виникнення народної обрядової поезії. Магічний вплив на людину слова, обряду. Відображення язичницької віри та християнства в календарно-обрядовій пісні.
Пісні літнього календарного циклу: русальні («Сиділа русалка на білій березі», «Ой біжить, біжить мала дівчина», «Проведу я русалочки до бору»); купальські («Заплету віночок», «Ой вінку мій, вінку»); жниварські («Жала дівка жито в полі», «Там у полі криниченька», «А сонечко котиться, котиться»). Літо - пора найбільшого розквіту природи, пафос гармонії духовного світу людини з природою. Значення цих пісень в естетичному, духовному і трудовому вихованні людини.
Пісні зимового календарного циклу. Народні звичаї, обряди новорічних святкувань. Величання господарів у свято Різдва Христового та Нового року колядками та щедрівками («Як ще не було початку світа», «Ой у нашої господи неньки», «Засівна», «В нашого хазяїна золотії гори», «Добрий вечір тобі, пане господарю!», «Щедрик, щедрик, щедрівочка», «Ой радуйся, земле» та ін.).
Пісні весняного календарного циклу. Веснянки (гаївки, маївки, гагілки), пов'язані з обрядом закликання весни («Ой весна, весна - днем красна», «Ой кувала зозуленька» та ін.)
Коломийии
«Віночок народних коломийок»
Коломийка як супроводжувальна приспівка до танцю. Побутування коломийок у Західній Україні.
Теорія літератури. Поняття про пісню, її різновиди (колискова, коломийка, гімн). Повтори (рефрен), анафора.
«Похвала книгам» (фрагмент з «Повісті минулих літ»).
Як писалися книги в Київській Русі. Рукописні книги, ставлення людей до книжної мудрості. Київський князь Ярослав Мудрий - великий шанувальник книжної мудрості (бібліотека Ярослава Мудрого, храм Святої Софії). Свідчення високого авторитету книг та набутого знання. Роль церкви і світської влади в поширенні знань. Нестор-літописець про князя Ярослава Мудрого - великого шанувальника книжної мудрості.
«Про половчина, якого передавав на поруки один християнин викупу ради Святому Миколі» (анонімне оповідання).
Приклад особливої популярності серед українського народу образу Святого Миколая-Чудотворця, віри в його силу й доброту. Елементи фантастично-пригодницької оповіді в поєднанні з морально-етичною християнською наукою.
«Про ченця Прохора» (з «Києво-Печерського патерика»).
Оповідання про ченця Києво-Печерського монастиря, котрий молитвою з лободи робив хліб, а з попелу - сіль. Демонстрація переваг високоморального, праведного життя.
Микола Вороний. «За Україну», «Євшан-зілля».
Коротка розповідь про долю письменника. Вірш-пісня «За Україну» як поетична клятва вірності Батьківщині. Любов до рідного краю - провідний мотив твору. Історична основа поеми «Євшан-зілля»: легенда з літопису про юнака-половця, що виховувався при дворі Володимира Мономаха. Гі поетична інтерпретація у М.Вороного. Образ юнака-половця. Визначення головної думки поеми (повернення історичної пам'яті, пробудження національної свідомості).
Теорія літератури. Поняття про поему.
Тарас Шевченко. «Іван Підкова», «Тарасова ніч» (на вибір), «N.N.» («Сонце заходить, гори чорніють...»), «І досі сниться: під горою...».
Коротка біографія Т.ИІевченка. історія українського козацтва в поемах «Іван Підкова», «Тарасова ніч». Риси козацьких ватажків, їхні стосунки з підлеглими. Поведінка козаків у напружених ситуаціях. Образ народного співця в поемі «Тарасова ніч», його роль. Художні засоби при змалюванні штормового моря чи бою. Твори, написані під час заслання: «N.N.» («Сонце заходить, гори чорніють...»), «І досі сниться, під горою...». Мотив туги за Україною, картини життя на батьківщині. Художні засоби, використані в цих поезіях.
Теорія літератури. Поняття про ліричний твір, строфу.
Пісні літературного походження
Олександр Кониський. «Молитва». Народна легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею. Зв'язок легенди з піснею О.Кониського.
Павло Чубинський, Михайло Вербицький. «Ще не вмерла Україна і слава, і воля...».
Національний гімн нашої держави. Історія його створення.
Вірність батьківщині у піснях Михайла Ткача «Сину, качки летять» і Богдана Лепкого «Журавлі». Символи в цих творах.
Стрілецькі пісні
Патріотичні почуття, героїчний пафос пісень Степана Чарнецького, Григорія Труха («Ой, у лузі червона калина похилилася»), Богдана Лепкого («Гей, видно село»), Романа Купчинського («Засумуй, трембіто»), Михайла Гайворонського, Романа Купчинського («Гей, там при долині»).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.