Українська література - розробки уроків

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Образ Павлика — душевно красивого і щедрого хлопчика

Всі публікації щодо:
Черкасенко Спиридон

Мета: продовжити роботу над аналізом твору; розкрити характер Павлика, його поведінку, вчинки, стосунки з іншими дітьми, ставлення до нього автора й інших персонажів; осмислити роль високих моральних якостей у становленні власної особистості; розвивати культуру зв’язного мовлення учнів, пам’ять, логічне мислення, кмітливість, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, робити висновки, розвивати навички складання плану-характеристики персонажів, ведення дискусій щодо проблемних питань; виховувати здатність до співпереживання, почуття поваги і любові до творчості українських письменників, їх героїв; поваги і любові до батьків, рідного краю; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Епіграф: Любов виникає з любові, коли хочу, щоб мене любили, я…

                    Г. С. Сковорода.

     Хід уроку:

І. Організаційний етап уроку.

ІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.

1. Бесіда за питаннями.

1. Що ви розумієте під красою? Поясніть поняття внутрішньої краси.

2. Що таке щастя? Від чого воно залежить? Чи вважаєте ви себе щасливими?

3. Для чого С.Черкасенко примушує свого героя страждати? Чим це виправдано?

2. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Слово вчителя.

Сьогодні ми продовжуємо мандрівку у світ героїв Спиридон Черкасенка. Вони, як і люди, що живуть поруч, різні за зовнішністю, поглядами на життя, рівнем достатку,

 Кожна людина — унікальна, На жаль, не всі народжуються досконалими, є і такі, що мають значні фізичні вади. Саме таким був головний герой оповідання С. Черкасенка «Маленький горбань» Павлусь.

У наш час, на жаль, прийнято здебільшого дбати про власний добробут. І на запитання, чи щасливі ви в житті, людина найчастіше відповідає негативно, бо не розуміє, що щаслива вже тим, що здорова фізично й розумово. А між тим, поряд з нами живуть люди, обділені можливістю пересуватися, бачити, чути, говорити. Проте інтересу до життя вони при цьому не втрачають, виявляють у собі таланти, знаходять бажання творити, хочуть бути потрібними суспільству, не втомлюються допомагати і бути милосердними.

Сьогодні перед нами постає образ непростого хлопчика Павлика, який є взірцем справжньої краси. А наше завдання протягом уроку навчитися розрізняти у вчинках людей добро і зло, правду і брехню, справедливість, милосердя і черствість, бездушність.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда:

- Діти, а чому образ хлопчика Павлика — непростий?

- А як дід Антип любить онука? Зачитайте з тексту.

2. Асоціативний диктант

Записати у 2 колонки: 1 — слова, що асоціюються з Павликом, 2 — із Захарком.

Павлик

Захарко



Добрий, черствий, чесний, безсердечний, ласкавий, підлий, справедливий, пихатий, зарозумілий, боягуз, мужній, відчайдушний, милосердний, терпимий до образ, дволикий, гордий, неслухняний, веселий, чуйний, фантазер, духовно багатий, прагне лідерства.

3. Творче самостійне дослідження.

Усі учні по черзі визначають і записують у зошити риси характеру, не повторюючись з рисами інших дітей.

4.Цитатна характеристика.

Декілька учнів підготували, працюючи над текстом, цитатну характеристику Павлика:

- відокремленість від оточуючих: «Якого не прийнято, то й той сидить тут, осторонь, і з цікавістю стежить за грою»;

- рухливість: «… ішов перехильцем, як качка, коливаючи своїм химерним горбом, і якось кумедно махав руками, вивертаючи долоні…»;

- вміння спілкуватися з дітьми: «… слухали його поважну, навчаючу мову, коли він що розповідав їм або роз’яснюючи, як треба гратись, або розказуючи якусь цікаву побрехеньку чи довгу заплутану казочку»;

- самотність: «Через його страшний горб товариші цурались його, й він звик бути здебільшого самотнім, на самоті зі своїми думками, жив ними, тішився, розважався ними»;

- любов до природи: «…любив звірят, любив пташок і плакав, навіть зомлів, коли при нім хто з хлопців розбив пташині яєчка або скручував голови горобеняткам».

- доля хлопця (думки діда): «З їхньою долею далеко не заїдеш. Живе ненька,живе дід, то й доля жива, а помрем…», «Ех, дала серце, та не дала вроди… А нема вроди, нема й щастя. І за що покарав Господь?»

5. Розгадування кросворда.

Давши правильні відповіді на запитання кросворда, ви отримаєте ключове слово народного прислів’я «Так треба жити, щоб нікому зла не чинити та завжди … творити»







1.Д

і

д






2.ж

а

й

в

О

р

о

н

о

к





3.к

о

Б

з

а

р






4.С

п

и

Р

и

д

о

н


5.З

а

х

а

р

к

О






1. Він любив Павлика більше свого життя.

2. Павлик найбільше милувався музикою саме цієї пташки.

3. Ця книга стала вчителем для С.Черкасенка.

4. Ім’я автора оповідання «Маленький горбань».

5. Ім’я героя оповідання, який найбільше знущався над Павликом.

V. Домашнє завдання. Скласти усне висловлювання на тему: «Яку людину можна назвати красивою»

VІ. Рефлексія.

1. Бесіда.

- Чому вчить нас оповідання С. Черкасенка «Маленький горбань»?

- Доведіть, що Павлик — душевно красивий і щедрий хлопчик.

- Чи змінилися ви після прочитання оповідання? У який бік?

- Чи можна по зовнішності судити про людину?

- Так що ж таке щастя?

 2. «Мікрофон».

Повернімося до епіграфа уроку. Продовжіть, будь ласка, його своїми думками.

Заключне слово вчителя.

Нічого немає простішого, як на зло відповідати злом. Проте так чинять слабкі духом, безсердечні. І ніхто не знає, як поверне життя і кому більше буде потрібна допомога!

Пам’ятаймо: до всього живого треба ставитися милосердно, доброзичливо. Спілкуючись із людиною, важливо не підкреслювати її вади, а давати зрозуміти, що вона така ж, як і інші. Від нещастя ніхто не застрахований і нічого у світі немає вище за Божі заповіді.