Українська література - розробки уроків

Володимир Підпалий. «Бачиш: між трав зелених..», «Зимовий етюд». Ідея гуманізму, людяності, бережливого ставлення до природи

Всі публікації щодо:
Підпалий Володимир

Мета. Створити умови для формування літературної компетентності учнів через ознайомлення із життєвим шляхом та творчістю В.Підпалого, інтерпретацію його поезій «Бачиш: між трав зелених..», «Зимовий етюд» у контексті сучасності, уміння вчитися, підприємливості, комунікативної, інформаційно-цифрової, соціальної компетентностей; сприяти удосконаленню навичок виразного читання, ідейно-художнього аналізу твору, критичного, творчого мислення, розвитку пізнавальної активності, самостійності, вихованню екологічної свідомості, ціннісного ставлення до мистецтва.

Очікувані результати:

-   предметні компетентності: учень називає основні віхи життя В.Підпалого, вдумливо читає, аналізує поезії, співвідносить із власними думками;

-   ключові: дискутує про відповідальність, гуманізм; критично оцінює наслідки людської діяльності, інтерпретує твори;

-   емоційно-ціннісне ставлення: потреба в розвитку естетичного відчуття і смаку, активна громадянська позиція, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет В.Підпалого, «депозитні картки», інформаційні картки «Екологічні проблеми у цифрах та фактах», учнівські роботи у техніці скрапбукінг, буктрейлер, виконаний учнями.

Хід уроку

І. Організаційно-мотиваційний етап.

1. Створення позитивної емоційної атмосфери у класі (прийом «Рефреймінг»)

- Доброго дня, діти. За вікном у нас сумний зимовий пейзаж, а душі так хочеться тепла, тож подаруйте його собі. У вас на столах є символічне сонечко, напишіть у кружечках побажання для себе

- Що ж ви побажали? А тепер розділіть його надвоє, поділіться із товаришем по парті, і пам’ятайте мудрі слова Сократа: «У кожній людині є сонце, тільки дайте йому світити». Ось із таким сонячним настроєм і продовжимо свою роботу.

- Нагадую, що протягом уроку ми працюємо із депозитними картками, від вашої активності залежить кількість бонусів на рахунку (протягом уроку діти працюють із індивідуальними «депозитними картками», на які отримують бонуси за якісне виконання різних видів діяльності).

2. Актуалізація опорних знань (фронтальна бесіда).

- Діти, пригадайте, який період літератури ми вивчаємо?

- З творчістю якого поета ми вже ознайомилися? (В.Сосюри).

- А які основні мотиви поезії цього періоду?

Так, це любов до рідної землі, вічність кохання, краса природи і людських почуттів).

3. Проектування

- Діти, пропоную вам вдумливо прослухати ще одні поетичні рядки (поезія звучить на фоні мелодії «Кришталева печаль»)

Візьміть мене, ліси, - а місця досить, -

Не вріжу гілку, не зламаю кущ,

Гарячим листям спалахну під осінь,

Вдихну в людей замрію диких пущ…

Візьміть мене, річки. На ваші хвилі

Хай ляжуть думи чесні, як вінки,

І просто неба тихі й просвітлілі

Пливуть, мої продовживши роки..

-  Які емоції, думки викликав у вас цей твір?

-  Як ви думаєте, яка людина могла їх написати? (та, що здатна бачити і відчувати серцем).

-  А чому я запропонувала вам їх послухати?

4. Оголошення теми та мети уроку. Цілепокладання (учні формулюють особистісні цілі, використовуючи ключові слова: «дізнатися»…, «удосконалити уміння аналізувати».., «відчути»…)

ІІ. Пізнавально-операційний етап.

1. Ознайомлення із основними відомостями із життя і творчості В.Підпалого (мультимедійна презентація).

-  Наші однокласники ознайомлять нас із віхами життєвого і творчого шляху письменника.

-  Пропоную на вибір одну із форм роботи, що ви коротко та стисло зафіксували отриману інформацію: інформаційне гроно, план або тези.

Коментар до презентації

Володимир Олексійович Підпалий — український поет, прозаїк, перекладач. Батько українського поета Володимира Підпалого.

Народився 9 травня 1936 року в селі Ларізках, на той час районному центрі Полтавської області.

Мати Ольга Власенко — козачка з хутора Макарівщини. Батько Олексій Лукович — виходець з-під Великої Багачки, працював на залізниці, захоплювався садівництвом та бджільництвом. Загинув 1943 року, форсуючи Дніпро у Києві. Мати померла 21 січня 1957 року під час служби сина на флоті.

Володимир Підпалий навчався у Величанській та Ларізківській школах. За власним свідченням, любив історію, літературу та не розумів точних наук. За любов до поезії однокласники прозвали його старовинним словом «піїт».

У школі багато читав. У 1953 році закінчив 10 класів. 1955 року був мобілізований на флот.

У 1957 році демобілізувався і вступив до Київського університету на філологічний факультет.

Перші вірші надрукував 1958 року в газетах «Молодь України» та «Зміна». У Державному видавництві художньої літератури у 1963 р. вийшла перша збірка «Зелена гілка», роком пізніше — «Повесіння».

Працював старшим редактором поезії у видавництві «Радянський письменник». До спілки письменників був прийнятий 1972 р.

Основними мотивами творчості В.Підпалого були сенс людського життя, любов до Батьківщини, значення поетичного слова в суспільстві, захист рідної мови, змалювання краси людських почуттів.

В. Підпалого літературознавці характеризують як представника «тихої поезії» - ліричного струменя в українській літературі 60-х — початку 70-х років ХХ ст. , їй не притаманна орієнтація на зовнішній ефект, вона духовно спокійна і зосереджена. В. Підпалий помер 24 листопада 1973 року . Похований поет у Києві на Байковому кладовищі. До останнього подиху, як сам для себе визначив, спокутував гріх: посоромився перед товаришами поцілувати маму, коли йшов до війська, більше він її не побачив.

«Я, мабуть, не народився поетом», - так скромно оцінював своє обдарування В.Підпалий. Доля виявилася до нього несправедливою, відвівши всього 37 років життя. Він не любив слави, галасу навколо свого імені, був скромним і чесним, а разом із тим принциповим, коли мова заходила про святі для нього поняття — «Україна», «людина», «творчість».

2. Проміжна рефлексія.

-  У якій області народився поет?

-  Які головні мотиви його творчості?

-  Як в літературі називають його поезію? («тихою»).

-  А що найбільше схвилювало?

-  Не ображайте батьків, проявляйте свою любов, бо життя, на жаль, занадто коротке.

3. Аналіз та оцінювання роботи учнів.

4. Ідейно-художній аналіз творів.

-  А тепер запрошую Вас у світ поезії Володимира Підпалого.

4.1. Первинне сприйняття поезії «Бачиш: між трав зелених»(виконує підготована дитина).

4.2. Складання паспорту твору.

-  Пропоную скласти паспорт твору, працюємо за рядами, можна і у парі.

І ряд Історія написання…….. (с.128)

  Рід……. (лірика)

  Жанр ………. (пейзажна лірика)

ІІ ряд Тема…….. (зображення переживань ліричного героя

через байдуже ставлення людини до природи).

  Головна думка ………(заклик до гуманізму, людяності, бережливого ставлення до природи).

  Віршовий розмір ……… (білий (вільний вірш, верлібр)).Чому?

       (немає рими, але є ритм).

ІІІ ряд Художні засоби

Епітети: «дощі зернисті», «дорога в пилу», «пташенята немічні».

Порівняння: «як грудочки пташата».

Метафори: «станьмо ось тут навшпиньки спокій їх берегти», «ляже на нашу совість за нашу байдужість гріх».

Тавтологія: «нашу».

Риторичні питання, оклики.

-  З якою метою автор використав ці засоби?

-  Яка особливість побудови (кільцеве обрамлення), написаний у формі діалогу ліричного героя з читачем.

4.3. Інтерактивна вправа «Обери позицію»

-  У чому ліричний герой вбачає найголовніший гріх людини? Але ж байдужість - це не жорстокість? Висловіть свою позицію.

До яких же наслідків призвела людська байдужість у ставленні до природи? Які ви можете назвати факти? (діти презентують екологічні проблеми у цифрах та фактах):

- за 50 років на третину скоротилася кількість рослин і тварин на планеті;

- у Європі за останні 20 років зникло близько 17 тисяч видів ;

- земля втрачає 30 000 видів живих організмів щорічно;

- з 1970 року чисельність диких тварин скоротилася на 25-30%;

- щороку людина знищує близько 20% усіх тварин.

-  Які висновки потрібно зробити? Діти, то ж не будьте байдужими, запаліть у своєму серці сонце, і не просто на словах, а на ділі.. І зробити можна це вже сьогодні.

4.4. Двоє ваших однокласників на сьогоднішній урок підготували буктрейлер. Пропоную його переглянути. Заінтригували вас діти? Чим корисний він буде для інших, а для вас, хлопчики? Де його можна розмістити?

5. Робота над твором «Зимовий етюд».

5.1. Словникова робота.

-  Слово В.Підпалого не надто голосне і не грізне, воно ніжне і негучне, але має велику силу, і ця сила у красі і щирості почуттів, тому називають його поезію «тихою».

-  Зараз ви прослухаєте ще один твір «Зимовий етюд». Що таке етюд? Соната? Знайдіть ці визначення у підручнику (с.129.).

5.2. Декламація твору учнем.

    Зимовий етюд

На шибі вікна замерзле відлуння розмаїття думок,

За вікном дерева в своїх снах...

З-під снігу — є легке відчуття їх весняної замріяності,

Вітер вихоплює з гілок звуки —

Він намагається скласти з них зимову сонату.

Вслухаючись,.. можна побачити мерехтіння

І переливи їх кольороспалахів.

Ця краса наскрізь проймає єство,

Хочеться поділитись,., білокрилі промені-думки линуть до тебе.

-  Що ви побачили, слухаючи твір? Які зорові образи у вас виникли? Орієнтовна відповідь: вікно, розмальоване морозними візерунками, вітер натягує невидимі струни на гілках дерев, кружляє сніг, немов кришталеві павутинки, снуються думки...

5.3. Виразне читання твору учнями.

5.4. Презентація творчих робіт.

-  Деякі наші учні по-своєму побачили цю поезію. Вона пройшла не лише через їх серце, розум, а й руки.

-  Прошу представити свої роботи. У якій техніці вони виконані? (роботи виконані у техніці скрапбукінг).

-  Що дала вам ця робота?

Орієнтовна відповідь: можливість пофантазувати, побачити світ у гармонії, створити власні неповторні образи, поділитися з іншими красою поезії В.Підпалого).

5.5. Ознайомлення ще з одним твором В.Підпалого «Зимовий етюд».

-  Один з ваших однокласників виготовив листівку до іншого твору В.Підпалого з такою ж назвою. Прошу прочитати твір та презентувати свою роботу.

   Зимовий етюд

Трішки туману і трішки інею,

неба льодинку холодну — на шлях...

Вечір, мов казка, над Україною,

казка, як вечір, аж синьо в очах...

Там, за тополями, за огорожами,

де місто дихає у степи, все запорошене,

все насторожене, вся Україна заслухалась і не спить...

5.6. Бесіда

-  Що спільного, а що відмінного між цими творами?

-  Яка поезія вам сподобалася більше? Чому? Який висновок зробили, прочитавши та прослухавши твори В.Підпалого? Яке значення його поезії для сучасного українського суспільства?

-  Підходить до кінця наш урок. На ваших депозитних картках є бонуси, які перетворяться у оцінки.

·  Домашнє завдання — опрацювати статтю у підручнику….

(с.126-127), скласти паспорт твору «Зимовий етюд» або одне із творчих завдань: лист-звернення до жителів землі чи один із видів роботи, які сьогодні нам презентували однокласники.

ІІІ. Рефлексія.

·  Вправа «Незакінчене речення»

На сьогоднішньому уроці я вперше….., зрозумів……, у мене виникли труднощі…….., але було легко…, я відчув…….., іду з уроку з думкою…..

-  То ж візьміть з собою теплі промені-думки, і нехай вони стануть у нас добрими, світлими справами.