Українська література - розробки уроків

«Климко» Паралелі між особистим життям автора і сюжетом твору. Образ Климка. Робота з текстом

Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір

Мета:

·  закріпити і поглибити знання учнів про художні особливості твору;

·  розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, аргументувати свої твердження, погляди;

·  формувати кругозір, світогляд школярів;

·  удосконалювати в учнів навички характеристики головного героя через його дії і вчинки, стосунки з людьми;

·  виховувати важливі гуманні якості людини - доброту, людяність, чуйність, турботу про ближнього, здатність співпереживати;

·  формувати естетичні смаки у учнів.

Обладнання: підручник, портрет письменника, ілюстрації до твору, картки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

Епіграф до уроку:

… Люблячи своїх героїв, Г.Тютюнник показував їх в усьому благородстві і величі…у вірній любові, в надії на краще життя… Р.І.Вітренко

Найкращий подарунок, зроблений

Людині після мудрості, - це …

Ф.Ларошфуко

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань у формі бесіди за питаннями

Розгадування кросворду «Кому належать слова?»

1. «А зараз треба мені назад, мене там ждуть.»

2. «А хочеш, їх зараз не буде, хочеш?...Всіх вижену пастися в степ! Хочеш?»

3. «Спасибі, я рада за вас, мої хлопчики, я просто щаслива…»

4. «А може б, та, синочку, в мене зостався, га?»

5. «То в мене … після великої перерви руки дуже померзли, от воно й хохокнуло»

6. «У нас є вугілля… Більш нічого в нас немає.»

- По вертикалі ми повинні отримати ім’я головного героя твору Г.Тютюнника.

Міжлітературний контекст

- Пригадайте твори світової літератури, назви яких становлять імена, прізвища головних персонажів.

(«Наталка Полтавка» Котляревського, «Маруся» Квітки-Основ’яненка, «Катерина», «Назар Стодоля» Шевченка, «Тарас Бульба» Гоголя, «Микола Джеря» Нечуя-Левищького, «Захар Беркут», «Мойсей», «Іван Вишенський» Франка, «Мартин Боруля» Карпенка-Карого, «Роксолана» Загребельного, «Ромео і Джульєтта», «Отелло», «Гамлет» Шекспіра, «Дон Кіхот» Сервантеса, «Гаррі Потер» Ролінг та ін.)

- Чому, на вашу думку, письменники пішли таким, здавалось би, простим шляхом: озаглавили свій твір іменем головного героя?

- Чи стали деякі із цих назв відомих вам творів алегоричними, символічними?

III. Мотивація навчальної діяльності школярів

Робота з першим епіграфом

IV. Оголошення теми й мети уроку

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Робота в групах

(Клас заздалегідь поділений на три групи. На дошці записаний план до характеристики образу Климка. Кожна група отримує таблицю, яку повинна заповнити, підібравши цитати до рис характеру.)

Характеристика образу Климка

План

1. Климко — головний герой повісті, дитина — сирота.

2. Портрет і зовнішність героя.

3. Риси характеру:

а) щирий, добрий, працьовитий;

б) мужній, вольовий, самостійний;

в) благородний, чуйний, уважний;

г) кмітливий.

4. Прагнення героя:

а) до навчання;

б) відповідальність за доручену справу;

в) шанобливе ставлення до дружби.

5. Значення образу Климка.

1 група

Портрет і зовнішність героя


2 група

Риси характеру

Цитати

щирий, добрий, працьовитий


мужній, вольовий, самостійний


благородний, чуйний, уважний


кмітливий


3 група

Прагнення героя

Цитати

до навчання


відповідальність за доручену справу


шанобливе ставлення до дружби


(При перевірці роботи один представник групи називає риси характеру Климка і зачитує цитату з тексту. План діти переписують у зошити.)

«Мікрофон»

- Як ви думаєте, чи популярні та модні нині такі понятті, як сердечність, душевна щедрість, любов, доброта? Які слова — антоніми відповідають їм?

- Що можна сказати про живучість цих понять у сучасному світі?

- Чи є щось в образі Климка типове, тобто таке, що притаманне іншим дітям?

- У чому полягає індивідуальність, несхожість образу Климка з іншими персонажами?

- У чому полягає пізнавальне, виховне значення образу Климка?

Образ Климка і музика

- Якщо б ви були музикантом, з якою мелодією ви б асоціювали образ Климка?

(Якщо є можливість, діти виконують це завдання за допомогою музичних інструментів, які заздалегідь принесли. Також діти повинні пояснити свій вибір мелодії.)

«Витинанка»

Кожна група має різнокольоровий папір. Завдання: обрати аркуш, колір якого відповідає, на думку групи, образу Климка і вирізати з нього фігурку хлопчика. На фігурці діти повинні написати три риси характеру Климка, які вони вважають найголовнішими. Після цього кожна група повинна пояснити свій вибір.

Бесіда за запитаннями

- Твір «Климко» побудований на автобіографічному матеріалі. Цей твір можна вважати історико-психологічною хронікою певного періоду нашого життя — років фашистської окупації українського народу.

- Яким було дитинство письменника? Чи можна його вважати щасливим?

- Про що свідчить автобіографічність твору Г.Тютюнника «Климко»?

- Доведіть, що в основі твору — враження малого Григора від того пам’ятного свого походу в дитинстві тяжкими дорогами війни.

- Чи однакові риси характеру, поведінка самого автора і його героя? В чому це виявилося?

- З якою метою Г.Тютюнник написав повість «Климко»?

VI. Усвідомлення здобутих знань

Акродиктант

- Якщо ви правильно дасте відповіді на всі запитання, то з четвертих літер слів — відповідей зможете скласти закінчення другого епіграфа.

1. Ким, на думку Климка, був дядько, який заступився за дівчину під час облави?

2. Цілими днями, навіть у неділю, дід Бочонок просиджував у ... .

3. Як звали помічника дядька Кирила?

4. Яких істот бачив Климко серед степу під час подорожі, що шастали «поміж травою та теплим камінням на голих пагорбках»?

5. Чим пахло у вагоні, в якому Климко їхав додому?

6. Як називається лінія на поверхні шкіри чи слід на шкірі від удару?

7. Ким працював дідусь Зульфата?

8. Як називається прийом, в якому сюжет включається в розповідь, немов у рамку, яка безпосереднього зв’язку з розвитком сюжету не має?

Відповіді. 1. Шевцем. 2. Аптеці. 3. Кіндратович. 4. Ящірок. 5. Стружками. 6. Пружок. 7. Хлібопекарем. 8. Обрамленням.

Ключ: це дружба.

Бесіда за запитаннями

- Чи допомогла дружба Климку?

- Чи хотіли б ви мати такого друга, як Климко?

- Як сам автор ставиться до головного героя повісті?

- Чи є образ Климка актуальним в наш час? Доведіть.

VII. Підсумок уроку. Оцінювання

Завершальне слово вчителя

«Мікрофон»

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

- Що вам запам’яталося і сподобалося найбільше?

- Кому з учнів ви б хотіли подякувати за плідну працю?

VIII. Пояснення домашнього завдання

Підготувати усний міні-твір на одну з тем:

- «Поспішайте робити добро»;

- «Моя турбота про рідних і друзів»