Українська література - розробки уроків
«Климко» Тема воєнного лихоліття і воєнного дитинства в повісті. Автобіографічна основа твору. Робота з текстом
Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір
Мета:
- закріпити і поглибити знання учнів про події Другої світової війни в Україні;
- розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення,увагу, пам’ять, вміння грамотно висловлювати власну думку;
- удосконалювати навички аналізу епічного твору;
- формувати кругозір, світогляд, розуміння учнями вселюдської трагедії війни та думки про несумісність дитинства та війни;
- виховувати доброту, чуйність, турботу про ближнього,здатність співпереживати;
Обладнання: підручник, портрет Григора Тютюнника, виставка художніх творів про війну, тлумачний словник.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
Епіграф до уроку:
Ні, не свої жалі дитинства, не свій голод… хотів я згадати, а жалі всього мого покоління…
Г.Тютюнник
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Назвати події з життя Г.Тютюнника за опорними словами та датами
5 грудня 1931 р.
Донеччина
Російський клас
«дев’ять сухарів, перепічка і банка меду»
Ремісниче училище
«закон про три роки»
Миронівська ДРЄС
Журнал «Крестьянка»
«Газета Літературна Україна»
Лінійний диктант
1. Як називається коротка трубка, що є відводом від основної труби, від резервуара, з’єднує частини трубопроводу, приєднує його до чого-небудь.
2. Помічника дядька Кирила звали ...
3. Ким працював дядько Кирило, у якого жив осиротілий Климко?
4. Що треба було принести за наказом діда Зульфата дитині вчительки ?
5. Як називається місто, біля якого чоловік без ніг порадив хлопцю шукати сіль?
6. Потрапивши до старого куреня на баштанищі, Климко дозволив собі посмакувати ... .
7. Як називається верхній шар ґрунту, скирти тощо?
8. Що виміняв Зульфат у італійців на їжу?
9. За повісті «Климко» та «Вогник далеко в степу» Григору Тютюннику було присуджено літературну премію імені ...
Ключ: парубок, Кіндратовичем, машиністом, молока, Артемівськ, кавунів, верхняк, кинджал, Лесі Українки.
III. Мотивація навчальної діяльності школярів
Робота з епіграфом
ІV. Оголошення теми й мети уроку
V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Слово вчителя
Герої багатьох творів Г.Тютюнника — діти, але це не означає що вони, писалися спеціально для дітей. Дитинство — щаслива пора. Чому ж Григір Тютюнник у зрілому віці часто говорив: «І на мить не хотів би повернутися у своє дитинство»?
Мікрофон
- Як ви розумієте значення слово війна?
- Доберіть синоніми до слова війна
- Що вам відомо про події Другої світової війни?
Робота з текстом
Відновіть ланцюжок подій, упорядкувавши хаотично розміщені цитати. (Учні позначають цифрами 1,2,3 … роздруковані на аркушах цитати.)
«Сухарів дав Климкові в дорогу дід Бочонок, станційний аптекар і дядьків Кирилів товариш»;
«Дядька ховали надвечір при відчинених навстіж дверях барака»;
«Солдат на мить закляк, потім ухопив карабін і наставив його на Климка»;
«Климко жив з дядьком Кирилом, відколи осиротів»;
«Він уп’явся пальцями в діжурку на грудях, тихо ойкнув і впав»;
«Того задумливого від полум’я і диму серпневого дня, коли згоріла станція, Климко знайшов собі притулок у невеличкій кімнатині на шахтній сортувальні»;
«Я не забуду вас, тьотю Марино, - надломленим голосом сказав Климко»;
«А через півмісяця на станцію зі степу прийшла італійці»;
«Довго я спав, тьотю? — спитав Климко»;
«Добрий день, Наталю Миколаївно»;
«Пустіть її! Це моя сестра! Вона мені за матір!»;
«Наталю Миколаївно! Я пішов. Зульфат вам усе розкаже. Я скоро вернуся. Клим»;
Бесіда за запитаннями
- Яке враження справила на вас повість?
- Який епізод змусив глибоко замислитися над життям?
- Хто з героїв вам найбільше запам’ятався ? Чим саме?
- Сформулюйте тему твору?
- Яким епізодом починається твір?
(Прочитати від слів «Климко ішов босий …» до слів «… пекла плечі та спину»)
- Прочитайте кінцівку повісті від слів : «Він біг і весь час оглядався..» до слів «… тихо ойкнув і впав» .
- Яку ключову подію змальовує автор протягом усього твору?
- Поясніть символічне значення початку і кінцівки твору.
Словникова робота
- Яке визначення слова «війна» подає тлумачний словник
Війна — и,т 1. Організована збройна боротьба між державами, суспільства класами тощо.
2. перен. Стан ворожнечі між ким—небудь; суперечка,
Складання асоціативного кола до слова «мир»
Складання асоціативного кола «Війна очима Климка»
- Климко жив у час фашистської окупації його рідного краю.
- Яким було дитинство Климка?
- Через що він залишився самотнім?
- У яких умовах жили такі діти, як Климко?
Слово вчителя
- Яким твір називається автобіографічним?
(Автобіографічним (з грец. — сам, життя , пишу) називають твір, головним героєм якого є сам автор.)
- Три повісті — «Облога», «Климко», «Вогник далеко в степу» - побудовані на автобіографічному матеріалі. Вони продовжують одна одну, відтворюючи певні часові періоди в житті українського народу.
Повість «Климко» переносить нас у тяжкі часи фашистської окупації України. Війна застала Г.Тютюнника на Донбасі, а голод змусив його повернутися на Полтавщину, до матері.
Автобіографічність не означає абсолютне відтворення хроніки життя письменника. Климко йде не на Полтавщину, а по сіль, щоб потім продати її і врятувати від голоду улюблену вчительку і себе з другом. Однак в основі твору враження письменника від того жахливого походу тяжкими дорогами війни.
VI. Усвідомлення здобутих знань
«Мікрофон»
- Як вплинула війна на життя та характер героїв твору «Климко»?
- Для чого Г.Тютюнник паралельно зображує події в житті Климка у минулому і теперішньому?
- Прокоментуйте рішення Климка вирушити у подорож до Слов’янська.
- Чому твір «Климко» можна вважати автобіографічним ?
- З чим пов’язано те, що дитинство Г.Тютюнника, як і героїв його твору, було складним і нещасним?
Метод «Прес»
- Як українці вшановують пам’ять про тих, хто зазнав воєнних лихоліть ?
- Чим можна назвати повість Г.Тютюнника «Климко» книгою життя?
VII. Підсумок уроку. Оцінювання
Завершальне слово вчителя
Рефлексія («Незакінчене речення»)
На сьогоднішньому уроці:
- Я дізнався …
- Я усвідомив …
- Мені сподобалося …
Заповнення школярами карток самооцінювання
VIII. Пояснення домашнього завдання
1. Прочитати повість до кінця.
2. Виписати цитати до характеристики Климка .
3. За бажанням підготувати малюнки з зображенням Климка .
4. Підібрати мелодію яка, асоціюється з образом Климка.