Українська література - розробки уроків

Образ Наталки — яскравий тип українського національного характеру

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Мета : дати характеристику головній героїні п’єси, вивчити риси українського національного характеру, дослідити стосунки з іншими героями, визначити психологічні особливості Наталки, і відмітити як втілюється образ у інших видах мистецтва; розвивати аналітичні вміння та навички, виховувати доброту та милосердя, повагу до народу та його традицій

Епіграф : Красива я була, правда?

  Схожа на свою матір.

  Смілива я була, правда?

  Схожа на свого батька.

  Співуча я була, правда?

  Схожа на свій народ.

І. Образ Наталки та її стосунки з людьми.

ІІ. Визначення типу темпераменту дівчини.

ІІІ. Втілення образу в інших видах мистецтва.

Класна кімната оздоблена виробами учнів (рушники, серветки, картини)

Шановні діти! Сьогодні під час уроку ми повинні дослідити образ головної героїні п’єси, і з’ясувати наскільки Наталка є втіленням людини з високим духовним рівнем, і що саме вона є яскравим представником українського жіноцтва.

У нашому класі працює три групи, кожна з яких виконувала своє власне домашнє завдання, спираючись на ключові запитання.

Перша група — літературознавці досліджували образ та стосунки з людьми.

Друга — психологи визначали тип темпераменту дівчини.

Третя — це мистецтвознавці , які з’ясовували втілення образу в інших видах мистецтва.

Розпочинаємо нашу роботу і надаємо слово літературознавцям.

Орієнтовні відповіді учнів

1.Створений талантом Котляревського образ дівчини з Полтави став ідеалом української жінки. Ось уже два століття Наталка не старіє, а живе й полонить серця мільйонів людей своєю внутрішньою красою, доброю вдачею, людяною поведінкою, душевним благородством, моральною чистотою, чесністю.

Наталка — чесна роботяща і здібна селянська дівчина. В складних ситуаціях вона, виявляючи розум і винахідливість зберігає почуття людської гідності, прагне утвердити особисту незалежність. Зберігає глибоку любов до Петра як найбільшу морально - етичну цінність. Її життєва мудрість ґрунтується на мудрості народній, не випадково в п’єсі з її вуст часто звучать прислів’я. Наприклад : «…все багатство єсть моє добре ім’я».

2. Не багата я і проста, но чесного роду

Не стижуся шити, прясти і носити воду…

Ця народна цінність і її особиста. Вона відкидає матеріальні розрахунки в упорядкуванні особистого життя. Шлюб із нерівнею, на її думку, не може принести щастя — більш заможний чоловік «буде дивитися на неї з презирством і обходитися з нею з неповагою, у пана така жінка буде гірш наймички, буде кріпачкою». Це вона доводить і в розмові з возним : «Знайся кінь з конем, а віл з волом». Адже вона не хоче багатства без любові: «…моє все багатство єсть моє добре ім.’я».

Бідність і багатство — єсть то Божа воля,

З милим їх ділити — єсть щаслива доля.

3.Єдине, що може змусити Наталку піти на шлюб без кохання — турбота за долю матері. Саме бідність і злидні, а найбільш материні сльози змушують відмовитися від коханого. Дівчина не може бути щасливою, коли мати вбита горем.

«Мамо, мамо, все для тебе стерплю, все для тебе зроблю, і коли мені Бог поможеть осушить твої сльози, то я найщасливіша буду на світі»,- каже вона, хоч для неї страшно й подумати про життя з нелюбом. Отже, повага до батьків у наших предків була написаним непорушним законом для дітей.

4. Але здатність Наталки наполягати на своєму проявляється тоді, коли повертається Петро. Вона вже готова відкинути сі звичаї та виступити проти волі старших. «Коли мій Петро вернувсь, то я не ваша, добродію», - заявляє дівчина й твердо стоїть на своєму. Незламна воля і сильний характер дозволяють їй перемогти в боротьбі за своє щастя.

Дякуємо. Надаємо слово психологам.

1.Беручи до уваги свої знання з психології, я можу розказати про чотири типи темпераменту.

Перший — це сангвінічний тип, який притаманний людям, які мають імпульси до насолоди. Ці люди легко займаються як вогонь і відразу тухнуть. Вони мають непостійні звички, дуже довірливі та швидко розпочинають декілька робіт, які, звичайно, не мають успіху.

Холеричний характер характеризується пристрастю, має велику силу діяльності, енергію та настирливість. Холерики горді, самозакохані, коли їхня душа наповнена пристрастю.

Флегматичний характер притаманний людям повільним, які без будь-яких зусиль зберігають холоднокровність. Щоб вирішити нове питання, вони його чітко обдумують. Такі люди не скаржаться, не нервують, з терпінням терплять страждання.

Меланхолічний тип — це люди, схильні до тривоги та суму. Вони всюди бачать непорозуміння, мають недовіру до самих себе.

2.Спираючись на наші типи характерів, можна сказати, що Наталка була дівчиною холеричного типу, який поєднується з флегматичним.

Згадуючи її працю, яка завжди поєднувалася з піснями, можна сказати, що це людина з великою енергією своєї думки і яка настирливо чекала своєї долі. Навіть, у розмовах з возним Наталка вела себе стримано, ховаючи свій внутрішній біль, відповідала влучними дотепними прислів’ями. Тільки страждання матері — Терпилихи наштовхують її на одруження з нелюбом. І саме цей випадок підкреслює внутрішні страждання дівчини, яка кохає і з нетерпінням чекає свого майбутнього.

3.У розмові з матір’ю, коли героїня відстоює своє кохання, вона досить настирлива та самозакохана в своєму почутті. Але саме ці риси допомогли відстояти своє щастя, які розтопили крижане серце багача, який відступився дав шлях справжньому коханню.

Наталка — це дівчина , яка мала свій власний шлях у житті та чітко йшла до своєї мети, проявляючи велику енергію та настирливість. Саме вона заслуговує на справжнє кохання, адже всі страждання та муки вона переносила сама, і кожен свій майбутній крок чітко обдумувала. Саме ці риси і характеризують холерика з елементами флегматика.

Перед вашою групою стояло ще одне завдання : назвати відомих людей певного типу темпераменту.

4. Холерик — О.Пушкін, Петро Перший,Суворов, Мендєлєєв.

Флегматик — М.Кутузов, Л.Толстой, І.Крилов.

Сангвінік — Л.Кравчук, А.Пугачова, Ф.Енгельс, П.Бомарше.

Меланхолік — М.Гоголь, І.Ньютон.

Робота з таблицею «Типи темпераменту»

Слово вчителя. Підсумовуючи ваші виступи, хочу зауважити, що Наталка має ще одну психологічну особливість, а саме те, що вона належить до людей — екстравертів, які спрямовують свою життєву енергію на оточуючий світ, мають гармонійні зв’язки з ним, вони завжди оптимісти і ніколи не впадають у відчай. Саме тому проста селянська дівчина домоглася свого: стала щасливою людиною.

А зараз надаємо слово групі мистецтвознавців, які донесуть до нас свої відомості.

1. Котляревський дав українській літературі народні, насичені гумором, твори. І саме п’єса «Наталка Полтавка» дістала цілком заслужену назву народної опери, а її сценічне життя розпочалося ще задовго до публікації. Нова література, що виникла з ідеї Просвітництва, проголошувала принцип зближення мистецтва і літератури з життям. Та не лише зміст п’єси є народним, а й форма подання сюжету, в якому велику роль відіграють пісні. Деякі з них мають фольклорне походження. Це — «Гомін, гомін по діброві»,

«Та йшов козак з Дону», «Ой під вишнею, під черешнею». Решта була складена самим Котляревським із стилізацією під фольклор настільки вдалою, що ці пісні переплелися з народними й самі стали такими: «Віють вітри, віють буйні», «Сонце низенько». До речі, музику до твору написав один із відомих українських композиторів — Микола Лисенко, що дуже добре відчував найтонші нюанси народної музики.

2.Однак головною художньою особливістю є введення в твір пісень, що стало справжнім новаторством, виявилося використання пісні не як музичного оформлення, а як головного засобу розкриття характеру персонажа. Перші пісні стали музичним епіграфом до образів твору. Пісня розкриває душевний стан героїні ще до початку монологу та підкреслює народність самого образу селянської дівчини.

3.Образні та нескладні за формою пісні були глибокими за змістом, у них протягом століть накопичувалася життєва мудрість простих людей. В цьому значення п’єса схожа на народну пісню. Мабуть, це — одна з причин чому твір і досі посідає почесне місце репертуарах багатьох театрів.

Історичне значення п’єси в тому, що вона започаткувала нову українську драматургію, і повела її шляхом народності до вершин світової драматургії. Першу ластівку високо оцінили вітчизняні та зарубіжні режисери, драматурги. Угорський композитор Ференц Ліст так полюбив пісню «Віють вітри», що надіслав до неї нову інструментовку.

4.Образи народ відбив у різних видах своєї творчості:різьбі, кераміці, вишивці. Саме з цього пішли порівняльні звороти, прислів’я, приказки: «Щаслива, як Наталка», «Все Петра жде». Сюжет твору став відомою оперою, над музичним оформлення якої працював М.Лисенко,О.Маркевич, А.Барсицький. Варто згадати Садовського,Кропивницького. Особливо почесним є список славетних виконавиць ролі Наталки : М.Заньковецька, Л.Ліницька, М. Садовська і багато інших чудових співачок та драматичних актрис

Робота з таблицею «Термінологічний словник»

Слухаючи вас, я почула багато інформації про вишивку. Як же вона виникла?

5.Вишивка — найдавніший і найбільш відомий вид декоративно — прикладного мистецтва. Вона виникла давно і передавалася від покоління до покоління. Відомо, що княгиня Анна, сестра Володимира Мономаха, в 11 столітті започаткувала навчання вишивки в монастирських школах. Нині вишивка виготовляється по всій території України в домашніх умовах. Основна функція — оздоблення одягу та тканини, обладнання будинків.

Сьогодні в нас багато виробів, одним з яких є картина Наталки, яка втілює всю красу жіноцтва України.

Дати відповіді на запитання:

1. Що таке пісня?

2. Що таке драматичний твір?

3. Якою повинна бути «сучасна» Наталка?

4. Які пісні використовуються в п’єсі? Назвати їх.

Слово вчителя. Від себе я можу сказати, що Іван Котляревський втілив у своєму творі народний ідеал дівчини. Народна мудрість каже: «Скажи, хто твій друг, я скажу, хто ти», перефразувавши її я можу сказати: «Розкажи мені про своє походження, коріння, і я скажу, хто ти». І, справді, Наталка не стала б такою, якою її побачив автор, якби не родинне виховання т багатовікові традиції. Саме тому епіграфом до уроку є слова Ліни Костенко. Минали десятиліття, зміни державного устрою надавали нових рис

суспільству, але образ жінки залишився без змін, адже саме загальнолюдські ідеали вічні в будь — яку епоху.

Доповнення висновками дітей.

IV. Домашнє завдання. Розкрити образ «сучасної» Наталки (підготувати твір- роздум)

Завдання для групи «Літературознавці»

Охарактеризувати образ Наталки та її стосунки з людьми:

-  ставлення дівчини до матері;

-  відносини з Петром;

-  поведінка Наталки з возним;

-  походження та виховання дівчини.

Завдання для групи «Психологи»

Визначити тип характеру Наталки:

-  темперамент;

-  відношення до людей;

-  відношення до навколишнього світу.

Завдання для групи «Мистецтвознавці»

Дослідити втілення образу Наталки Полтавки в різних видах мистецтва:

-  у музиці;

-  у театрі;

-  у вишивці.

Типи темпераменту

Холерик

Сангвінік

Флегматик

Меланхолік

Непосидючий

Нестриманий

Наполегливий

Неврівноважений

Веселий

Енергійний

Товариський

Оптиміст

Холоднокровний

Розсудливий

Пунктуальний

Інертний

Сором’язливий

Неконтактний

Чутливий

Образливий

Термінологічний словник

Драматургія — драма в широкому значенні слова, а також сукупність драматичних творів якогось письменника, народу, цілої історичної епохи.

Драма — в широкому значенні слова — це один з основних родів художньої літератури, який відрізняється від епосу і лірики тим, що явища життя і характери героїв розкриваються не через авторську розповідь про них, а через вчинки і розмови дійових осіб, має призначення для сценічного втілення.

Сценічність драматичного твору — придатність п’єси для театральної вистави.

Опера — жанр вокального музично- драматичного мистецтва.

Арія розкриває духовну думку героя та його почуття.

Романс часто замінює в опері арію. Має схожість із піснею.

Аріозо — особлива вокальна форма, як проміжна східця між мелодією і речитативом. В опері втілюється як сольний номер, і як повільна частина арії.