Українська література - розробки уроків

Ліна Костенко. «Кольорові миші». Ідея зіткнення неповторності й буденності, стандарту. Умовна, вигадана ситуація. Образ особливої дівчинки Анни

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Мета: продовжувати вивчення поетичної спадщини Ліни Костенко, допомогти учням зрозуміти суть поезії «Кольорові миші», пояснити умовність ситуації, зображеної в поезії, алегорію образу кольорових мишей, подати характеристику образу Анни; розвивати уміння виразно і вдумливо читати поезію, коментувати її та визначати основні мотиви, вміння висловлювати свої думки і почуття з приводу прочитаного; виховувати загальнолюдські цінності, естетичні смаки, любов до поезії.

Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до творів, кольорові і чорно-білі фотографії природи

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання

1. Літературна вікторина

1. Де і коли народилася Ліна Костенко?

2. Ким були батьки письменниці?

3. Де навчалася Ліна Костенко?

3. Як називались перші збірки письменниці?

4. Скільки років заборонялось друкувати вірші Ліни Костенко?

5. Які нагороди має Ліна Василівна за свою творчість?

6. Які збірки та твори Ліни Костенко вам відомі?

2. Робота з ілюстраціями учнів. Розгляд малюнків та коментар до них.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. Підготовча робота до сприйняття змісту поезії.

Слово вчителя.

Мистецтво — це відображення дійсності у конкретно-чуттєвих образах, відповідно до певних естетичних ідеалів. Література — це мистецтво слова. А слова бувають різними не лише за значенням, а й за настроєм, який викликають.

Проблемне питання. У кожного з вас є улюблений колір, який можна з чимось асоціювати: з певним предметом чи явищем, з настроєм, з певною подією у житті, із якимсь спогадом і т.д. Перед вами дві ілюстрації: кольорова і чорно-біла. Скажіть, яка вам більше подобається? Чому? А уявіть на мить, що світ став чорно-білим. Чи буде вам комфортно в такому світі? Чи хотіли б ви жити у чорно-білому світі? Чому?

V. Сприйняття та аналіз поезії «Кольорові миші»

1. Виразне читання вчителем поезії Ліни Костенко «Кольорові миші» вголос.

2. Словникова робота. Поясніть значення слів та словосполучень: «цебро», «недоквас», «жужмо», «чаклунка», «мантія», «стандарт», «збити з пуття», «гарантія».

3. Пошукова робота. Знайдіть реальне і фантастичне у тексті та заповніть табличку.

Реальне

Фантастичне



Чого у поезії більше: реального чи фантастичного? Як ви гадаєте, умовна чи реальна ситуація зображена у вірші «Кольорові миші»?

4. Робота над кольоровою гамою твору.

Який колір переважає у творі? Якими фарбами ви змалювали б цей вірш?)

5. Аналіз змісту і особливостей художнього твору.

1. Що ж означає тут образ кольорових мишей? Чому вони саме кольорові, а не звичайні сірі? .

2 Який художній прийом допомагає поетесі розкрити цей образ?

3. Коли відбуваються події? Знайдіть це в тексті. Яка пора року зображена у вірші? Які художні деталі на це вказують?

4. Що ж зробила Ганна? Які докази злочину надав сусід?

5. Чим так дратували яскраві миші сірого сусіда?

6. Поясни, як ти зрозумів останні рядки: І раптом нявкнув кольоровий кіт. Залив чорнилом вирок на папері.

7. Дослідіть, які художні засоби вжито у вірші.

8. Яка основна думка твору?

9. Якою постає у вашій уяві дівчинка Анна? Чи схожа вона на інших дітей? У чому її особливість?

6. Асоціативний ряд. Підберіть слова, які асоціюються у вас із Анною, героїнею поезії.

7. Поміркуйте. . Ліна Костенко писала: «...У дитинстві мене нічого не дивувало. Ходив гарбуз по городу. На яблуні сиділа Жар-птиця. Під вікном у нас на травичці жабка, мишка і півник жили в рукавичці». Що мала на увазі поетеса, згадуючи своє дитинство? А чи не схожа вона на свою героїню — дівчинку Анну?' Що допомогло їй стати талановитою особистістю?

VІ. Підсумок уроку.

Слово вчителя. Протягом усієї історії людства були такі особистості, які випереджали свій час, фантазували, мріяли, прикрашали світ різними яскравими кольорами, просто були диваками. Їх, як правило, не розуміли, навіть сміялися з них, принижували, а інколи й карали. Цьому підтвердженням є багато прикладів в історії та літературі. Пригадайте приклади з вивчених на попередніх уроках української літератури твори та їх героїв, які прикрашали світ, робили його яскравим.

Вправа «Незакінчене речення». Продовжіть речення: «На цьому уроці мені найбільше запам’яталось…, мене найбільше вразило…, я бажаю людям…»

VІІ. Домашнє завдання.

1.Навчитись виразно читати твір.

2.Намалювати малюнок до твору.