Українська література - розробки уроків

Л.В. Костенко «Річка Геракліта». Книга-музика. Книга-живопис. Книга зустрічей та діалогів (урок додаткового читання)

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Мета уроку: поглибити знання учнів про творчість Л.В. Костенко, ознайомити зі збіркою «Річка Геракліта»;

навчати вдумливо читати поезії; формувати читацьку культуру, загальнолюдські моральні цінності за допомогою слова;

розвивати навички самостійного аналізу та аргументованого оцінювання прочитаного;

розвивати критичне, асоціативне та образне мислення, уяву, увагу та пам'ять;

виховувати любов до поетичного слова, до природи, сприяти розвиткові естетичних почуттів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: збірка Ліни Костенко «Річка Геракліта» (Річка Геракліта / Ліна Костенко; упоряд. та передм. О. Пахльовської; післямова Д. Дроздовського; худож. С. Якутович. — К.: Либідь, 2011. — 336 с.: іл.), аудіодиск, ілюстрації учнів до розділу «Осінні карнавали», мультимедійний супровід, тлумачний словник української мови, картки оцінювання.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, образотворче мистецтво, музика, філософія.

Хід уроку

І. Настановчо — мотиваційний етап

Cлово вчителя

-  Сьогоднішній урок позакласного читання хочу розпочати словами відомої української поетеси Л.В. Костенко, які прозвучали на презентації її збірки «Річка Геракліта». Вони будуть метою нашого спілкування:

«Коли ти людям адресуєш добро, щось красиве в сприйнятті світу, вони ж тобі теж відплачують тим же. Давайте обміняємося цією позитивною красивою енергетикою, і саме цим ми будемо сильніші»

-  Позитивна енергетика Ліни Василівни — це її творчість,її поезії, її збірка «Річка Геракліта», яка стала книгою року (2011) у номінації «Сучасна українська поезія», перший розділ якої «Осінні карнавали» ви прочитали.

-  Про історію створення та особливості побудови книги нам розкажуть учні… (завдання випереджувального характеру)

Розповіді учнів

-  Коли вперше береш у руки цю збірку поезій, виникає питання: «Чому «Річка Геракліта»?»

Це питання я почула і від вас. Тому спробуймо разом пояснити цю символічну назву. Отже, подивіться на дошку або заплющить очі та уявіть річку. Які асоціації у вас виникли? Запишіть у зошити, створюючи асоціативний кущ (робота у зошитах, зачитування асоціацій).

-  А чи дізналися ви, хто такий Геракліт?

Відповіді учнів

-  Повернімося ще раз до назви книжки. Символом чого може бути річка Геракліта? (долі, життя, часу).

-  Чи можете показати цю річку на географічній карті? Чому?

Так, її в географічному сенсі не існує, але вона впадає в кожного з нас, бо це річка Часу. Плин часу людина найяскравіше відчуває, мабуть, у зміні пір року. І ця природна круговерть представлена у «Річці Геракліта», тут зустрічається Осінь з Зимою, Літо з Весною, відбуваються різні метаморфози. «Вірші до збірки обирали за принципом естетичним,- зазначить Ліна Василівна,- бо часом хочеться чогось красивого… Я, окрім музики, ще люблю живопис. І от у віршах малюю собі потроху».

А Оксана Пахльовська так поясне появу даної книжки: «Хотілося книжки — музики, книжки — живопису».

ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу

Слово вчителя

- Отже, запишімо тему уроку.

- Сформулюймо разом цілі нашої роботи (учні озвучують цілі уроку…)

- Щоб вдало виконати поставлене завдання, звернімося до тлумачного словника української мови. Зачитайте визначення, що таке «живопис» та «музика» (відповіді учнів).

- Золоту сторінку творчості Ліни Костенко становить її духовний діалог з природою, яка наділена розумом і почуттям. Це не просто буденні степ, ліс, трава, річка, сонце, дощ і вітер, а дарований Богом дивосвіт, у якому ми знаходимо красу, спокій, взаєморозуміння, відновлюємо свої сили, заряджаємося радістю існування. То ж послухаймо Ліну Василівну, яка читає власні вірші під музичний супровід Мирослави Которович.

- Я хочу, щоб прозвучали вірші і у вашому виконанні, ті, які найбільше вразили і запам'яталися (учні читають поезії).

- «Поезія не потребує тлумачень, - сказав у одному з інтерв'ю Дмитро Дроздовський. — А будь-які інтерпретаційні схеми, накинуті на неї, завжди постають радше красивого інтелектуальною грою, ніж спробою поринання у її сутність».

Тому уявіть, що перед вами — один великий мольберт, а у руках кожного з вас — пензлі та фарби. У кольоровій гамі (усно) змалюйте загальне враження від прочитаного і почутого. («усне малювання»)

- Які кольори будуть домінувати?

- Кого і що ви там зобразите?

- Намалюйте той осінній ліс, який постав у вашій уяві із віршів Ліни Василівни Костенко (відповіді учні завжди підтверджують цитатами).

- А який сад на початку осені? (відповіді учнів)

- А перед приходом зими? (відповіді учнів)

- А зараз послухаймо учнів, які отримали випереджувальне домашнє завдання: дослідити кольорову гаму барв у розділі «Осінні карнавали» (відповіді учнів)

- Спробуйте, підсумовуючи роботу, скласти сенкани до слів «осінь», «ліс», «сад», «вириваючи» слова з поезій (зачитування сенканів).

Евристична бесіда

- Чи можемо ми назвати «Річку Геракліта», а саме «Осінні карнавали», книгою — живописом? А чи можна почути музику, читаючи поезію? Якщо можна, то яку? Які інструменти звучать? (учні підтверджують свої відповіді цитатами з текстів)

- У поезії «Осінній день» колір і музика творять релігійну атмосферу. Цей вірш — магічне заклинання — прозвучить оксамитовим голосом співачки і лікаря Ольги Богомолець

ІІІ. Оголошення домашнього завдання

Учитель

- Свої враження, роздуми, асоціації відтворіть вдома у невеликому нарисі — есе (пам'ятка у зошитах) ( учні записують домашнє завдання)

- Ліна Василівна не любить розповідати про себе, на запитання, що стосуються її біографії, відповідає: «Із моїх творів можна дізнатися все,що вас цікавить».

Запишіть наступне домашнє завдання: скласти інформативне гроно про автора «Річки Геракліта»

ІV. Підбиття підсумків

- Ліна Василівна своїми творами не тільки заряджає нас красивою і позитивною енергетикою, а й дає мудрі поради, спонукає задуматися над вічними проблемами людського буття. Вона належить до тих поетів, які приходять у світ, щоб змінити його. Спробуйте від свого імені та від імені Ліни Василівни Костенко дати дружню пораду один одному і всім нам (відповіді учнів)

- Зверніть увагу на дошку. Закінчіть речення

Заключне слово вчителя

-  Поезія — єдиний спосіб сказати: «Хвилино, спинись!» Людина не може існувати постійно в системі, яка змушує її зациклено бігти по колу. Життя як марафон втомлює. Хочеться чогось нового, нових позитивних вражень, нових емоцій, чогось красивого. І це все нам може дати поезія Ліни Василівни — гармонійне поєднання мудрого слова, музики та кольорів.

V. Підсумкове оцінювання діяльності учнів.

Заповнення карток оцінювання.



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.