Українська література - розробки уроків

Узагальнюючий урок по творчості Івана Петровича Котляревського

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Мета: навчити застосовувати вивчений матеріал на практиці, розвивати мислення, мовлення учнів, виховувати любов та пошану до рідної мови, виховувати інтерес до уроків української літератури

Тип уроку: узагальнюючий урок

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Діти! Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас завітав письменник, але хто він, нам треба відгадати.

Перша підказка: він увійшов у історію культури як засновник нової української літератури.

Друга підказка: про кого Шевченко писав:

Будеш, батьку, панувати,

Поки живуть люди.

Поки сонце з неба сяє,

Тебе не забудуть.

Здогадалися, хто він? (відповіді учнів)

Гість: Доброго вам дня! Я дуже вдячний, що ви мене не забуваєте і запросили до себе. То ж хочу перевірити, як ви знаєте мою біографію і твори. З цією метою я проведу вікторину.

Вікторина

1. Хто я за гороскопом? (діва)

2. В якому місті я навчався у семінарії? (Новоросійськ)

3. Головний герой «Енеїди» (Еней)

4. Літературний вид «Наталки Полтавки» (драма)

5. З яким актором товаришував? (Щепкін)

(самоперевірка)

Дякую! Ви добре мене знаєте і я вам за це дуже вдячний.

ІІІ. Основний зміст уроку

1.Вчитель. Учні нашого класу вивчали вашу біографію та художні твори.І поділилися на такі дослідницькі групи: актори, біографи, літературознавці, міфологи. Кожна група отримала завдання відповідно до назви.

І група. Біографи.(виступ)

Біограф: (під музичний супровід) Полтава! Красуня Полтава над Ворсклою на зелених пагорбах, що застиглими хвилями прикрашають її береги. В історичному нарисі Павловського про Полтаву початку 19 століття сказано, що це-невелике місто, при в′їзді до якого можна побачити немало вітряків, а також селищ і хуторів, які згодом увійшли в межі міста. На той час тут налічувалося близько восьми тисяч мешканців. Саме в такому місті народився Іван Петрович Котляревський.

Я пропоную групам скласти асоціативний кущ: які слова приходять вам на думку при імені І.П.Котляревського?

(виконання роботи в групах-1-2 хвилини, обмін думками)

ІІ група Актори (заздалегідь підготовлений виступ. Сценка з п′єси «Наталка Полтавка» ява ІІ. Наталка і Возний)

В процесі перегляду сценки продумайте відповіді на такі питання (на дошці)

1.З якої яви взято сценку? (ІІ)

2.Хто перериває розмову Наталки з Возним? (Макогоненко)

3.Яку пісню співала Наталка перед тим, як до неї підійшов Возний?(«Віють вітри, віють буйні»)

(учні дають відповіді на запитання)

Вчитель: Діти! А чи знаєте ви, що означає назва «Енеїда»? Про це нам розкажуть міфологи.

Міфолог: Назва походить від імені головного героя Енея. Це герой Троянської війни, цар дарданів, син Анхіза і Афродіти. Виховувався німфами гори Іди. Це за Вергілієм, а у Котляревського-це український парубок, козак. Якому притаманні риси українця.

Запитання для груп:

1.Яка тварина спричинила війну між троянцями і латинами? (собака)

2.Назвіть народ, яким керував Турн? (рутульці)

3.Назвіть острів Середземномор′я, на якому гостював Еней? (Сицилія)

Бачу, ви добре ознайомлені з міфами і знаєте зміст поеми «Енеїда».

Вчитель: А літературознавці готували відгуки українських письменників про Котляревського та його твори (звіт групи)

Вчитель: Дякую вам за цікаві повідомлення. Наше дослідження спадщини Котляревського продовжується. Зараз кожна група отримає диференційоване завдання.

Завдання для І групи.

Із тексту твору «Енеїда» виписати цитати до характеристики Енея.

Завдання для ІІ групи.

Із твору «Наталка Полтавка» виписати цитати до характеристики Наталки.

Завдання для ІІІ групи.

Виписати назви пісень і хто виконував з твору «Наталка Полтавка»

Завдання ІV групи.

Твір-мініатюра «Що я відкрив для себе, читаючи твори Котляревського?»

(перевірка виконаного групами завдання, учні зачитують)

ІV.Підведення підсумку уроку

1.Бесіда

Який вид роботи мені сподобався?

Я навчився…..

Я дізнався, що…..

2.Звіт координаторів груп про роботу учнів, оцінювання.

V. Домашнє завдання.

Доведіть або спростуйте тезу «Наталка-морально красива, духовно багата людина. Чи для сучасної молоді вона може слугувати взірцем і чому?»

або написати відгук «Що найбільше вас захопило у п′єсі «Наталка Полтавка»