Українська література - розробки уроків
Емма Андієвська. «Говорюща риба». Принципи толерантного ставлення до інших, вірності мріям, прагнення гармонії зі світом
Всі публікації щодо:
Андієвська Емма
Мета:
— ознайомитися зі змістом казки, усвідомити її повчальний характер;
— навчитися оцінювати вчинки і поведінку дійових осіб;
— розвивати вміння грамотно висловлювати думки, наводити переконливі аргументи;
— виховувати доброту, толерантне ставлення до ближнього, прагнути жити у гармонії зі світом.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет письменниці, її твори, підручник, ілюстрації до казок, відеоматеріали.
Якби люди і риби не говорили тоді,
коли не треба, то лихо обминало б їх.
Народна мудрість
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Інтерактивна вправа «Графічний настрій»
Передайте свій емоційний стан, діти, за допомогою смайликів.
· Скажіть, яким ви бачите сьогоднішній урок?
· Яким ви бачите себе на уроці?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Гра «Літературний пінг-понг»
(перевірка домашнього завдання)
Умови гри: двоє учнів ставлять один одному запитання, відповідають по черзі, передаючи естафету — м’ячик.
1. Коли і де народилася Емма Андієвська, яким було її дитинство? (Е.Андієвська народилася 19 березня 1931 р. у м. Сталіно (Донецьк). У дитинстві часто хворіла, мала феноменальну пам’ять, більшість складних предметів складала екстерном.)
2. 1937 р. її родина переїхала до Вишгорода, а згодом до Києва. Що найбільше здивувало дівчину на новому місці проживання?
(Здивувало те, що вона вперше побачила жінок у вишиваних сорочках і почула українську мову, якою вони спілкувалися.)
3. Де зараз мешкає письменниця і чим вона займається?
(З 1943 року Е.Андієвська мешкає в Західній Європі, в Німеччині, зокрема в м. Мюнхені. Вона є авторкою поезій, короткої прози, романів, казок. Емма Іванівна — унікальний художник, творчий доробок якої становить понад 9000 картин.
Незмінні герої її картин — це комахи-бегемоти, незвичайні істоти, які живуть у космосі, у вигаданій художницею країні.)
Гра-конкурс «Кращий ілюстратор твору»
- Чому саме такий епізод відтворено?
- Чим він тебе вразив?
- Які відтінки фарб використано і чому?
Уяви, якби до тебе потрапив мішок із самоцвітами, що б ти з ним зробив?
ІV. Оголошення теми, мети уроку. Епіграф.
(На інтерактивній дошці)
Записати тему в зошит.
Діти! Сьогодні ми продовжуємо знайомитись із творчим доробком Е.Андієвської, зокрема із казкою-притчею «Говорюща риба». Цей твір входить до збірки казок, де крім зазначеної оповіді є ще 18 інших казкових творів.
Перед самими казками, між ними та пісня них відбувається розмова між ось цими двома героями шакалом та бляшанкою.
Ось вони (представляю героїв). Оці двоє й розповідають один одному казки. Шакал розповідає казки із сумним закінченням, бляшанка — із щасливим.
Пропоную вам переглянути буктрейлер (короткий відеоролик за мотивами казки і його автора.)
Короткий переказ казки.
План до змісту
1. Тяжке життя риби.
2. Вона знайшла співрозмовника.
3. Відвідини рибою оселі рибалки.
4. Смажені риби усі однакові.
Заповнити таблицю
Назва твору |
Реальне |
Фантастичне |
«Говорюща риба» |
· Риба живе у воді спокінвіків. · Рибалка ловить рибу, щоб з’їсти. · Непорозуміння у родині. |
· Риба говорить. · Деякий час живе на суші. · Рибалка готовий зустріти незвичайну гостю. · Риба ходить, приймає рішення, говорить. |
Отже, діти, за жанром «Говорюща риба» це казка-притча. Доведіть, що це так.
На екрані теоретичні визначення.
Казка — усне оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні.
Притча — повчальне алегоричне оповідання з чітко висвітленою мораллю.
Алегорія — це іносказання, образ, у якому зображення має переносне значення.
Робота в групах.
І група. Риби у природі.
✵ Риби живуть у воді, не розмовляють.
✵ Живляться тим, що дає водна стихія.
✵ Збираються у табуни.
✵ Між ними немає підтримки, дружби.
✵ Керуються виключно інстинктами.
ІІ група. Риба у казці.
✵ Народилася балакучою.
✵ Мала добре серце.
✵ Заважала рибам зосередитися.
✵ Порушила риб’ячу гідність.
✵ Думає, як риба.
✵ Прагне до спілкування.
ІІІ група. Спільне між рибами і людьми.
✵ Не сприймають інших за поглядами й діями.
✵ Несправедливо засуджують.
Відмінне:
✵ Люди живуть родинами.
✵ Потребують спілкування, дружби, найголовніше — порозуміння.
✵ Уміють заздрити, ненавидіти успішніших.
(звіт про роботу групи прикріплюємо до малюнка «Риба»)
· Як жила риба після того, як її видалили з вони?
· Як вона вирішує проблему самотності?
Читання за ролями (с.118-119, від слів : «Помагай Біг… до слів …в житті не бачив смаженої риби»)
· Чому рибалка не впізнав свого приятеля?
Гра-інсценізація
Думаю, що настала черга нашим героям шакалу та бляшанці сказати своє слово.
«Займи позицію»
· Чи згодні ви з думкою, що горе рибалки більше, аніж смерть говорющої риби? Обґрунтуйте.
А тепер давайте визначимо тему, ідею та основну думку казки-притчі.
Тема: розповідь про життя риби, яка була не такою, як усі.
Ідея: трагедія індивідуальності, роль дружби у житті людей.
Основна думка: кожна людина — це особистість і до неї потрібно ставитися толерантно (з розумінням і терпінням).
V. Підсумок вивченого.
Підводячи підсумок вивченого, діти, хочу вам запропонувати використати прийом «Фішбоун».
На екрані — визначення.
Суть прийому «Фішбоун» (риб'яча кісточка) полягає в постановці проблеми, яка вивчається на уроці, у визначенні її аспектів і знаходженні аргументів, фактів на підтвердження тієї або іншої точки зору на цю проблему.
Побудова:
Голова — питання теми (проблема).
Верхні кісточки — основні поняття теми (причини).
Нижні кісточки — суть понять (факти).
Хвіст — відповідь на питання (висновок).
Записи мають бути короткими, бути ключовими словами або фразами, що відображають суть.
Фішбоун до казки-притчі Е. Андієвської «Говорюща риба».
«Мікрофон»
· Чи збулися ваші очікування від уроку?
· Як пояснити слова епіграфа?
· Що сподобалося найбільше?
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.
· Написати міні-твір «Як би прожив своє життя рибалка, коли б не зустрів рибу?»
· Прочитати І частину пригодницької повісті В.Нестайка «Тореадори з Васюківки; скласти план до змісту прочитаного»