Українська література - розробки уроків

Урок літератури рідного краю. Життя та творчість Марійки Підгірянки

Всі публікації щодо:
Підгірянка Марійка

Мета. Ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Марійки Підгірянки,формувати читацькі інтереси, уміння орієнтуватися у світі дитячих книжок; удосконалювати навички виразного читання, уміння аналізувати прочитані твори; розвивати мовлення, творчу уяву,вміння аналізувати прочитаний твір, виховувати почуття любові та поваги до творчості поетів рідного краю, бажання читати їхні твори

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.Емоційне налаштування на урок.

Де у світі кращі гори,

Де таке повітря свіже,

Де шумлять так гарно бори

І хвилює спіле збіжжя?

Де ясніше сонце світить,

Де гарніше зорі сяють,

Де ж миліше пахнуть квіти,

Як у нашім любім краї?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1.Підготовка до сприйняття нового матеріалу

- Ці милозвучні слова стали змістом життя української поетеси Марійки Підгірянки. Ми з вами познайомимося з її життєвим і творчим шляхом.

2. Вправа «Очікування»

- Діти, зараз ми з вами спробуємо скласти дерево сподівань. У вас на партах є шишки, на яких ви напишете, чого очікуєте від нашого уроку.

(На смерічку —шишки)

- Я думаю, що на уроці ви будете уважними, активними, злагоджено працюватимете у групах.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

-  Для підготовки до уроку ви об’єдналися у чотири групи:

а) дослідники;

б)літератори;

в)художники;

г)декламатори;

1. Група «Дослідники» готували матеріал про життя Марійки Підгірянки. Тому зараз ми надамо їм слово.

2.Група «Літератори» ознайомлять нас із творчим шляхом поетеси. Вони підготували розповіді про збірки віршів.

3.Третя наша група «Художники» працювали олівцями та пензлями і мають змогу продемонструвати свої ілюстрації.

4. А зараз послухаємо як підготували домашнє завдання четверта група «Декламатори».

IV. Осмислення вивченого матеріалу.

1. Гра «Знайди риму» (вірш «Ліс»)

ліс   в галузках

буки   шапочки

по верхах у казці

кличе  мугиче

листки  дрізд

ласці  голубки

2. Вправа «Відновлення» (вірш «Колискова»)

«А тут тихо,тепло нам

Дрібен дощик пада там,

У світлиці чистенькій,

Віченька стуліть!

При матусі рідненькій,

Спіть, діточки, спіть,»

3. Гра «Так чи ні» (вірш «Азбука»)

Хлопчик жив у місті.

Хлопчик боявся азбуки.

Дідусь запросив хлопчика у село.

Внук приїхав до бабусі взимку.

Хлопчик навчився читати.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Слово вчителя.

- Не потрібно шукати коштовних перлин літературного слова далеко. Вони поруч з нами. Зараз я хочу, щоб ви більше дізналися про творчу спадщину нашої славної землячки

2. Поділ на групи.

- Для цього пропоную вам створити нові групи. Кожен з вас вибере фішку якогось кольору і сяде за відповідний стіл.

- Тепер зі своїх фішок складіть слова і дізнаєтесь з яким жанром ви будете працювати.

А) Група «Казки» опрацьовує казку «Княжі дочки і сини»

Б) Група «Загадки» працює над загадками від Марійки Підгірянки.

В) Група «Пісні» готується виконати одну з пісень на слова Марійки Підгірянки.

2. Перевірка роботи у групах.

А)скласти план до казки;

Б) зачитування і відгадування загадок;

В)виконання пісні «Тиждень»

VI. Підбиття підсумків уроку.

1. Вправа «Інтерв’ю»

- Мені цікаво було дізнатися про…

- Я обов’язково прочитаю…

- Мені найбільше сподобалося…

2. Слово вчителя

Ось і уроку кінець!

Хто працював, той молодець!

Що сподобалось вам, поділіться вдома.

Що сумним було, пожалійтесь вдома.

Всі дружні й активні були увесь час.

Хороші оцінки чекають на вас.

3. Оцінування.

VII. Домашнє завдання.



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.