Українська література - розробки уроків

Народні колискові пісні в житті людини

Всі публікації щодо:
Пісні

Мета: ознайомити учнів з народними колисковими піснями, їх провідними мотивами, розвивати навички виразного та вдумливого читання, вміння коментувати їх зміст, аналізувати художні засоби в колискових, виховувати почуття любові до своїх рідних, шанобливе ставлення до них.

Метод: бесіда, робота в парах, «мозковий штурм», «мікрофон».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, картки, мультимедійний диск, ілюстрації, малюнки до колискових, кросворд.

Хід уроку

Нічого кращого немає,

як тая мати молодая

з своїм дитяточком малим

Т.Г.Шевченко

І. Активізація пізнавальної діяльності.

Виконання колискової вчителем .

ІІ. Сприймання та засвоєння учнями навчального матеріалу.

Вступне слово вчителя.

Найкоханішою, найдорожчою людиною для кожної дитини є її мати. Це вона колише і заспокоює дитятко безсонними ночами, турботливими днями. Кожній матері хочеться, щоб її син чи дочка росли здоровими, щасливими, добрими дітьми, виросли порядними людьми. Саме такі мрії та сподівання і висловлюються у народних колискових піснях. Слова і мелодія цих творів прості, навіть монотонні - відповідно до ритму гойдання колиски. Колисковими піснями матері не лише присипляють діточок, а й прикликають до них добру долю, щастя Теорія літератури

Колискова пісня —ліричний пісенний твір , який виконується матір’ю(рідше батьком чи іншим членом родини) над колискою дитини для того , щоб її приспати .

Виразне читання напамять колискових.

Баю, баю, баю!

Дровець нарубаю

І в печі натоплю:

Буде тепло в хаті,

Буде дитя спати.

Прослуховування колискових на мультимедійному дискові.

Виразне читання колискових «Ой ти, коте коточок», «Ой ну , люлі, дитя спать» (робота за підручником).

Робота в парах.

Повторення з теорії літератури. На картках з’єднати пари термінів та їх визначень.

Епіфора

Звертання ,на яке не можливо відгуктнутися .

Анафора

Однакове закінчення рядка, строфи.

Пестливі слова

Маленький, ладусеньки, дитятко, коток.

Рима

Пісня , яку співають тоді .коли ,заколисують, присипляють дітей.

Риторичне звертання

Однаковий початок рядка .строфи.

Колискова пісня

Повторення групи слів, рядка або кількох віршових рядків у строфах .

Рефрент

Співзвучне закінчення слів у віршованих рядках .

Бесіда змістом колискових пісень(за підручником)

1. Визначити та назвати рими, що використовуються в колискових .

2. У якій формі найчастіше звучать слова у колискових?

Назвіть пестливі слова.

3. Укажіть повтори: анафору, епіфору, рефрен.

Міні — проект «Мотиви колискових»

ІІ. Закріплення вивченого навчального матеріалу.

Розгадування кросворда.

По горизонталі:

1. Киці спиться і не спиться,

 Білий сон приснився киці.

 Білий , теплий , з пінкою-

 Вмилась киця слинкою .

 Шо ж то сниться милій киці?

 Тут не можна помилиться! (Молоко).

 2. Одного батька і однієї матері дитина, а нікому з них не син (дочка).

 3. Я мала людина, звуть мене... (дитина).

По вертикалі:

1. Найрідніша , наймиліша,

Всіх вона нас пестить, тішить.

Завжди скрізь буває з нами,

Відгадайте, хто це ? (Мама).

Реконструювання прислів’їв про маму та дитину.

Всякій матері свої діти милі.

Материна молитва із дна моря виймає.

Мати з малятами, як ластівка з ластів’ятами.

Дитина плаче , а матері боляче.

Не доспи, не поїж, а дитину потіш.

Як квочка з курчатами , так і мати з дитятами.

ІV. Підсумок .

Гра «Мікрофон».

На сьогоднішньому уроці найважливішим відкриттям для мене стало те, що ...

V. Домашнє завдання та його інструктаж .

Вивчити напам’ять колискову.

Скласти 1-2 колискових пісні. Намалювати до них ілюстрації.



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.