Українська література - розробки уроків

«З красою йти, щоб краще жити» (Б.-І. Антонич «Різдво», «Дороги», «Зелена Євангелія»)

Всі публікації щодо:
Антонич Богдан-Ігор

Мета: продовжити знайомство учнів з непересічною постаттю в українській літературі Б.-І. Антоничем та його поезією; закріплювати вміння аналізувати, інтерпретувати ліричні твори; розвивати критичне мислення, уяву, логічне мовлення; засобами поезії виховувати любов до прекрасного, прагнення до самовдосконалення та гармонійних стосунків з людьми та навколишнім світом.

Тип уроку: урок-подорож

Обладнання: портрет Б.-І. Антонича, книги поета, хрестоматії, підручники, аудіозапис пісні «Коляда», епіграф.

Не знаю я, що буде після нас,

в які природа обереться шати.

Єдиний, хто не втомлюється, — час,

А ми живі, нам треба поспішати.

    Ліна Костенко

Перебіг уроку

І. Мотивація і активізація навчальної діяльності

1. Вчитель. Уявіть, що кожного дня ви в банку отримуєте 86 400$. І витратити ці гроші можна тільки цього дня, переносити покупки ні в якому разі не можна. Що ви будете робити? Звичайно витрачати гроші!

У кожного вас є такий банк і він називається ЧАС. Щоранку ви отримуєте 86 400 секунд, пізно вночі ви підраховуєте підсумки, не дивлячись ні на що!!!

Кожного дня ви отримуєте 86 400 секунд, і кожного вечора вони зникають. Даремно чи ні — все залежить тільки від вас. І мені хочеться, щоб 2 700 секунд, які ми проведемо разом, минули недаремно й торкнулися ваших сердець. Успіхів вам!!!

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку

1. Вчитель На попередніх уроках ми з вами познайомилися з непересічною постаттю, поетом —дитиною, поетом-філософом. Доля подарувала йому лише неповних 28 років життя, але за такий короткий час він, на думку Д.Павличка, увійшов до десятки найкращих поетів України. Сьогодні ми продовжимо нашу подорож у незбагненний світ творчості Антонича, щоб краще зрозуміти у чому неповторність і краса його «пісень».

Тож, яких цілей ми повинні досягти на уроці?

(Метод незакінченого речення. «Сьогодні на уроці я хочу…... для того, щоб…..)

2. Робота з епіграфом. (Учні висловлюють свої думки)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Перед початком подорожі нам потрібно ретельно підготуватися. (Робота в зошитах)

І варіант. Учні складають асоціативний словник до теми: «Б.-І. Антонич. Людина і митець»

ІІ варіант. Учні укладають термінологічний словник до теми: «Ідейно-художній аналіз поезії»

(учні презентують свої словники) 

ІV. Усвідомлення змісту навчального матеріалу

Вчитель. Сьогодні нашим попутником у подорожі буде ЧАС, але уявні стрілки годинника ми будемо підводити не назад, а вперед.

1. Бесіда з учнями:

· Давайте разом подумаємо, які приємні події очікують нас через кілька тижнів? (закінчення семестру, канікули, Новий рік, Різдво тощо)

· Яке зимове свято в українців найшановніше? (Різдво)

· Які асоціації пов’язані у вас із цим святом? (метод «Асоціативний кущ»)

Напевно, ви всі знаєте Біблійну легенду про народження Ісуса Христа. Будучи сином священика, добре знав Біблію і Антонич, але в поезіях «Різдво» та «Коляда» він по-іншому розповідає цю історію.

2. Виразне читання учнем поезій «Різдво» та «Коляда» та їх аналіз

Метод «Коло Вена» (учні записують спільні та відмінні ознаки в поезіях та Біблійній легенді про народження малого Ісуса)

Під час роботи учні можуть прослухати аудіозапис пісні «Коляда» у виконанні гурту «Міністрелі»

Проблемне питання:

·  Чи не виглядає це, на вашу думку святотатством, коли до християнської легенди автор додає язичницькі елементи?(ні, це дає відчуття близькості, єдності з тим, хто взяв на себе гріхи людства)

Робота в парах. Учні, об’єднавшись у пари, визначають художні засоби та віршований розмір поезій.

3. Вчитель. Давайте знову переведемо стрілки нашого «годинника». За сніжною зимою до нас знову прийде квітуча весна. А Б.-І. Антонича називали «князем розспіваної весни».

4. Виразне читання вчителем поезії «Зелена Євангелія»

Метод «Щоденник подвійних записів» (Учні ділять сторінку навпіл. Під час читання зліва записують, який момент чи образ їх вразив (здивував або щось нагадав із власного досвіду), а праворуч — пишуть коментар до цього (Що саме їх вразило? Які думки викликало? Які запитання виникли? Тощо).

Записи можуть бути такими.

Образ, що вразив

Коментар

Весна — неначе карусель

Білі коні

Гірське село

Місяць, мов тюльпан, червоний

У дзбані сонце

Земля стобарвна, наче сон цей

Карусель — це спогад з дитинства. Круговерть

Чому білі? Можливо тому, що білий —це колір чистоти, невинності, світла.

Автор народився в гірському селі Новиці.

Тюльпан — квітка весни, червоний — колір життя, любові.

У дитинстві часто ми ловили сонячні зайчики, але, напевно, весело ловити і сонце у глечик

Земля прекрасна, потрібно цінувати кожну мить життя, бо все може минути, як сон.

Учні діляться своїми коментарями.

Бесіда:

·  Скільки строф має поезія? До якого жанру її можна віднести? (Два катрени, елегія)

·  Який образ можна назвати основним? Чому? (Земля, із землі народжується життя)

·  Які художні засоби переважають у поезії? (порівняння,метафори, епітети)

·  Як називається гра слів у творі сонце — сон цей? (омофони)

5. Вчитель. Знову давайте переведемо стрілки нашого «годинника» на кілька позначок вперед. Уявімо, що зараз за нашими вікнами буяє травень. Які асоціації виникають у вас із цим місяцем? (закінчення навчального року, іспити, ЗНО, випускний вечір, вибір життєвої дороги)

6. Виразне читання підготовленим учнем поезії «Дороги»

7. Робота в групах. (Учні об’єднуються в групи і виконують завдання)

І група. Виписати із поезії зорові, слухові та нюхові образи, заповнити таблицю.

Слухові образи

Зорові образи

Нюхові образи




ІІ група. Виконайте ідейно-художній аналіз поезії, давши відповідь на запитання:

·  Символом чого є дорога в поезії?

·  Якою постає природа в поезії?

·  Наведіть приклади яскравих художніх засобів, яка їхня роль?

·  Назвіть авторські неологізми.

·  У чому оригінальність форми поезії?

·  Визначте віршований розмір та вид римування.

Аналіз може бути таким.

До кожної людини приходить пора, коли потрібно залишати рідну домівку і вирушати у світ. Такий час настав для ліричного героя поезії «Дороги», перед яким «розгорнулась земля, наче книжка», «зашуміла трава і принишкла».

Романтична й алегорична картина дороги змальована у вірші поета в оригінальній формі повтору, уточнення-зауваження в дужках (на них автор акцентує ключові фрази і слова). Це створює певний оригінальний ритмічний малюнок. Дорога простелилася «юним під ноги», вона сповнена привабливості й таємниць «розспівались таємно: дзінь-дзелень/ цвіркуни в конюшині пахучій». Змальовуючи різноманітні за своєю природою образи (динамічні, статичні, акустичні), автор передає нам події, які відбуваються у часі і просторі. Бентежить кольорова палітра(«голубінь, золотавість і зелень»), що символізує життєрадісне світосприйняття героя. У ліричному героєві вгадуються риси автора, який також черпає духовні сили із рідної землі, криниці та космосу.

Остання строфа є своєрідною кульмінацією у висвітленні головної ідеї вірша. Дороги — це наше життя, треба лише пройти їх, не схибити, «бо в дорогах зваблива врода», потрібно побачити її красу й досконалість.

Увиразнюють естетичну картину світу художні тропи (яскраві епітети, метафори, повтори, порівняння, риторичні оклики, алітерація та асонанс), а також тристопний анапест з перехресним римуванням

ІІІ група. Творча робота

Метод «РОФ»" (роль, отримувач, форма, тема).

Учні складають пам’ятки для своїх однолітків, які вирушають у доросле життя

роль

отримувач

форма

тема

дорога

Ваш сучасник,

одноліток

Пам’ятка

Що потрібно брати, вирушаючи в

«дорогу»?

8. Учасники груп презентують результати свої роботи.

V. Рефлексія

1. Вчитель. Ось і добігають до кінця останні хвилини нашої подорожі в часі. Зазвичай з кожної подорожі люди на згадку привозять сувеніри, світлини та певні знання. Сувенірами сьогодні будуть гарні оцінки в щоденнику, а рівень ваших знань перевіримо.

І варіант. Учні складають сенкан до теми «Антонич»

Наприклад:

1. Антонич

2. неповторний, оригінальний

3. любив, дивував і дивувався

4. «я є рушниця, радістю набита, якою вистрілю на честь життя»

5. поет

ІІ варіант. Учні складають асоціативний ланцюжок до теми «Особливості стилю Антонича»

Наприклад: Асоціативність

   Неповторність

   меТафоричність

  міфОлогізм

   Незвичність

  музИчність

  ліриЧність

2. Вчитель. Через кілька місяців вам «під ноги» простелиться дорога, вона сповнена привабливості й таємниць, треба лише пройти її, не схибити, побачити її красу і досконалість. Закінчити урок я хочу словами Б.-І.Антонича:

Щоб жити краще, ширше, вище!

О, Більше світла! Більше сонця!

Бо суть тобі дана й відкрита:

цвісти й горіти в пустку світу

з красою йти, щоб краще жити

VІ. Домашнє завдання

Вивчити напам’ять одну поезію Антонича (на вибір)

Прочитати твір О.Турянського «Поза межами болю»

Підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Осипа Турянського



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.