ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Українська література - розробки уроків

Володимир Винниченко. Оповідання «Федько-халамидник». Федько як особистість

Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Мета: продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст оповідання В.Винниченка «Федько-халамидник»; характеризувати головного героя твору як особистість, розвивати вміння висловлювати власні міркування щодо прочитаного, мислення, пам’ять, увагу, кмітливість; формувати кругозір, світогляд учнів; виховувати риси доброти, чуйності, мужності, відповідальності за доручену справу.

Перебіг уроку

Епіграф до уроку:

Залізо випробовується у вогні, а людина в біді.

Народна творчість

І. Організаційний момент

Забезпечення емоційної готовності до уроку

Слово вчителя

- Доброго дня усім! Сьогодні у нас незвичайний урок, бо до нас завітали гості. Давайте подаруємо один одному усмішку. Вона додасть настрою та надії, що все буде добре.

Допоможе нам налаштуватися на продуктивну роботу і цей віршик.

Ось дзвінок сигнал нам дав.

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо!

Діти, ми завершуємо вивчати творчість Володимира Винниченка і його оповідання «Федько-халамидник», але наша подорож не закінчилась. Сьогодні протягом уроку-подорожі ми знову будемо переживати надзвичайні пригоди, зануримося у незвичайний, захоплюючий світ пригод.

Девіз уроку:

Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.

Я особистість творча.

Я бажаю однокласникам успіхів на уроці.

Діти, розгорніть зошити та запишіть, будь ласка, дату, тему уроку.

Сьогодні ми опрацьовуватимемо ідейно-художній зміст оповідання В.Винниченка «Федько-халамидник»; характеризуватимемо головного героя твору, розвиватимемо вміння висловлювати власні міркування щодо прочитаного.

Слово вчителя

- Діти, зверніть увагу на епіграф. Як ви розумієте ці слова?

Учні, ми прибули з вами на станцію «Юні літературознавці», котра відкриває нашу подорож.

Ваше завдання — пригадати визначення:

1. оповідання

2. герой твору (дійова особа, персонаж)

3. портрет

4. заголовок

Відповіді учнів

1. Невеликий за розміром розповідний художній твір про одну або кілька подій у житті людини або кількох людей.

2. Герой літературного твору, персонаж — дійова особа, образ, широко і всебічно зображений, наділений яскравим характером. Розрізняють головних, другорядних, епізодичних персонажів.

3. Портрет — зображення в літературному творі зовнішнього вигляду, пози, рухів, виразу обличчя людини, її одягу, взуття тощо.

4. Заголовок — це назва твору або окремих його частин.

Бесіда

- А що означає прочитати твір?

- Скажіть, а які враження викликав у вас цей твір?

- А чому автор назвав твір не просто «Федько», а саме «Федько-халамидник»?

- Хто ж є головним героєм твору?

- Назвіть другорядних персонажів.

Учні, перед вами схема головних та другорядних героїв оповідання. Федько знаходиться в центрі розповіді, його характер розвивається у стосунках із другорядними героями. Перенесіть цю схему в свої зошити.

Станція «Мудрий психолог»

Слово вчителя

- А зараз, діти, ми прибули на станцію «Мудрий психолог». Але чекайте, до нас завітали гості. Тож надамо їм слово.

Монолог 1

Я завжди виходив надвір трошки боязко, жмурився від сонця й соромливо посміхався своїми невинними синіми очима. Чистенький, чепурненький, я зовсім не мав нахилу до його забав. Але цей халамидник неодмінно спокушав мене, і я, бідненький, приходив додому задрипаний, подраний, з розбитим носом.

Монолог 2

Сиджу у себе на воротях, як Соловей-Розбійник на дереві, і дивлюся. Я ж усе люблю або по кришах лазити, або на воротях сидіти.

Руки в кишені, картуз набакир, іду, не поспішаю. Але тікать і не пробуй, я усяку собаку випереджу.

А ввечері вже чекає на мене прочуханка. Але й тут я не як всі діти поводжуся. Не плачу, не прошуся, не обіцяю, що більше не буду. Насуплюся й сиджу. Мати лає, грозиться, а я хоч би слово з уст, сиджу і мовчу....

Слово вчителя

- Діти, хто ж завітав до нас? (Федько та Толя)

А зараз ми продовжимо ризначати риси характеру Федька і Толика, тому що саме стосунки з Толиком дозволяють нам краще зрозуміти поведінку та риси характеру головного героя.

У цих конвертах — цитати, які характеризують Федька і Толика. Ваше завдання — обрати потрібні 6 цитат до вашого героя. Одна команда характеризує Федька, інша — Толю.

(Відповіді із зачитуванням уривків із твору).

Риси характеру і поведінки Федька:

а) непосидючий: «… неодмінно щоб битися, щоб що-небудь перевернути догори ногами. Спокій був його ворогом, з яким він боровся на кожному місці»

б) сильний: «…перший по силі на всю вулицю»

в) відкритий: «Він міг би підійти тихенько так, щоб не почув би ніхто, - але він того не любив»

г) впертий: «…не як всі діти поводиться. Він не проситься, не плаче, не обіцяє, що більше не буде. Насупиться й сидить. Мати лає, грозиться, а він хоч би слово з уст, сидить і мовчить»; «камінь, а не дитина! Сибіряка якийсь…»

д) спритний: «Ловкий хлопчак», «жилаве, чортове хлопча. Стриба, як кішка»

з) шанобливий до батька: «… якби зачепили його тата, зразу б грубості почав говорити, а то й битись поліз би»

Риси характеру Толика:

а) тендітний: «…чистенький, ніжний, з щічками, як проскура»

б) богобоязливий: «… тихенько хреститься й блідніє…»

в) самоповажний: «…кричати на вулиці не личить благородним дітям»

г) брехливий: «я не хотів іти, а вони мене потягнули на річку. А потім вінузяв і пхнув мене на кригу. Я не винен!»

д) підступний: «…Чижика він сказав Федьковій матері віддати йому, бо він його виграв»

з) байдужий до чужого горя: «Коли труна сховалась за рогом вулиці й не було вже нікого видно, він одійшов од вікна, перекрутився на одній нозі і побіг гратися з чижиком»

Перевірка роботи.

Бесіда з учнями

1. А тепер скажіть, будь ласка, що нагадують ці кольори, якими написані імена героїв?

2. А як ви думаєте, на чиєму боці автор твору?

3. Чи можна назвати Федька дитячим отаманом? Аргументуйте свої відповіді.

4. То який же Федько насправді?

5. Подумайте, який вчинок міг би спонукати Федька-халамидника зробити щось незвичне?

6. У чому ж виявляється особистість Федька?

Слово вчителя

- Ми бачимо, що образ Толі повна протилежність образу Федька. Перед нами два світи, два полярні табори. З одного боку — вуличний хлопчик Федько із дуже бідної сім’ї, а з другого — «ніжна, делікатна, смирна» та «чистенька і чепурненька» дитина Толя із заможної сім’ї.

Характери хлопців, як бачимо, — теж повна протилежність. Автор постійно порівнює двох героїв, протиставляє їх.

Талант письменника полягає у тому, що, крім зовнішньої оболонки, яка складалася з грішків «халамидника», він зумів показати честь, совість, велич душі хлопчика.

Минає час, змінюються пейзажі за вікном, і ми прибуваємо з вами на станцію «Народознавчу»

Діти, а зараз ми пригадаємо, як народна творчість влучно і образно увіковічнила людські якості. Тому ваше завдання — закінчити подані прислів’я та вказати, який вислів характеризує Федька, а який Толю.

Прислів’я

Сила та розум — / краса людини.

Не одяг красить людину, а / добрі справи.

Сміливому море по / коліна.

В лиху годину / пізнаєш людину.

Коли бажаєш пізнати ціну людини, / підведи її до чужої біди або до чужої радості.

Лякливий, як заєць, а / шкодливий, як кішка.

У тихому болоті / чорти водяться.

Святе та боже — / та на чорта схоже.

Тиха вода людей топить, а / бурна тільки лякає.

Уміє він з чорного зробити біле, а з білого — чорне.

Молодці! Отже, я бачу, що ви розібралися в рисах характеру обох хлопчиків.

Тож дайте відповідь на питання: «Що ж насправді є випробуванням для людини?

Нас зустрічає станція «Юридична»

Багато з тих реалій, серед яких жили персонажі оповідання, відійшли в минуле. Ми побачили, наскільки несправедливим було ставлення дорослих і суспільства в цілому до дітей.

Сьогодні інформацію про Права дитини в сучасному світі і в нашій державі підготувала учениця.

Учениця: Права дитини в сучасному світі захищає «Закон про охорону дитинства» та Конвенція ООН про права дитини.

Слово Конвенція — (лат. conventio — договір, угода) — різновид міжнародного договору. Конвенція - це угода між суб'єктами міжнародного права, що регулює між ними відносини через створення взаємних прав та обов'язків).

Слово вчителя

- Діти, зверніть увагу на слайд.

Подумайте і дайте відповідь, які ж права дитини порушуються, коли ми говоримо про головного героя оповідання «Федько-халамидник». Відповідь обґрунтувати.

Права дитини

Всі діти є рівними у своїх правах.

Жодна дитина не повинна бути скривджена.

Діти не повинні ставати жертвами насильства.

Всі діти мають право на власну думку.

Всі діти мають право знати свої права.

Всі діти мають право на медичну допомогу.

Дитина має право на любов та піклування.

Всі діти мають право на освіту.

Діти мають право на об’єднання.

Захист дітей від викрадення та продажу.

Право на повноцінне харчування.

Ми бачимо, що Федько був позбавлений багатьох прав, тому що його батьки були бідними, їм доводилося багато працювати, а синові зовсім не приділяли уваги. Але це не завадило йому бути чесним, добрим, благородним. Цей образ і досі хвилює й бентежить душі читачів.

Фізкультхвилинка

Слово вчителя

Станція «Юні письменники» Діти, ми знаходимося на новій станції.

(запис льодоходу) Діти, у нас непередбачувана ситуація. Що це? Як називається таке природнє явище?

- А зараз уявіть, що ви знаходитесь на березі річки, по якій іде крига. Подумайте, які слова, знаючи тип характеру обох підлітків, ви б сказали хлопцям, щоб зупинити їх, застерегти від необдуманих кроків, попередити події, які призвели до трагедії.

Свої репліки запишіть на крижинах. За їх допомогою ми утворимо місток безпеки для хлопців. (учні працюють на аркушах-льодинках)

Перевірка роботи

Станція «Творча»

Слово вчителя

- Ми звикли, що в казках щасливий кінець. На жаль, оповідання закінчилося трагічно, як це часто буває в житті.....

(взяти годинник) Я пропоную вам повернути час назад і скласти у зошитах власне закінчення оповідання «Федько-халамидник» після слів. «Увечері прийшов батько і мати розказала йому про Федькові пригоди...».

Перевірка — зачитування

Узагальнення вивченого на уроці

Слово вчителя

- Чим можна виміряти добро? Грами — вагами, довжину — метрами, а добро? ...Людським серцем.

Урок закінчено, але ваше життя, діти, продовжується. І від того, як багато корисного ви в житті зробите, яких висот досягнете, чи зможете відрізнити справжніх друзів від підлих людей, добро від зла, любов від ненависті, залежатиме ваше життя. Насичуйте його добрими справами та будьте душевно багаті, щедрі на добро, порядність, чесність. А ми, вчителі, є архітекторами дитячих душ, їх креативними натхненниками на добро та любов у цьому світі.

Оцінювання учнів

Домашнє завдання: написати твір-мініатюру «Чи хотів би я мати такого друга, як Федько?» та прочитати оповідання В. Винниченка «Кумедія з Костем».



ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit