Українська література - розробки уроків

Осип Турянський «Поза межами болю» — поема у прозі (повість-поема). Ідея перемоги духа над матерією. Біологічні інстинкти і духовна воля до життя. Гуманістичний, життєствердний пафос твору, його вселюдська значимість і всеохопність

Всі публікації щодо:
Турянський Осип

Мета: допомогти учням усвідомити загальнолюдські мотиви й гуманістичні цінності твору, роль біологічних інстинктів і духовної волі для збереження життя й людської гідності, розвивати навички аналізу ліро-епічного твору, створити умови для виховання гуманного ставлення до ближнього.

Обладнання: портрет письменника, запис канонади, ролик про сенс життя, гімн Євросоюзу Людвіга ван Бетховена «Ода до радості», девіз уроку.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

1. Запис у зошити дати, теми. Беремо з собою арсенал думок і запас слів і — у бій.

2. Звучить канонада бою. Опитування:

—Що ви відчули?

— Які емоції переповнюють вас?

— Це — віртуальність, а як в реальності — поговоримо…

— Ось так несподівано і підло вривається в людське життя війна…

3. — Відомо, що Т. Шевченко присвятив «Катерину» Жуковському, М. Хвильовий «Я(Романтика)» — «Цвітові яблуні». Чи можемо ми взяти на себе відповідальність і зробити присвяту цього уроку? Чому?

4. Хтось записує на дошці: «Постраждалим жертвам війни»

5. Звернення до запису на дошці : «Людина на війні — це воля! Нема волі — нема людини скільки волі — стільки й людини» (слова героя твору О. Довженка «Україна в огні»). Що визначають ці слова стосовно твору? (Кредо). А яка ідея твору? («Не падаймо в темряву розпусти»). Тема: Перша світова війна.

6. Евристична бесіда:

— Який твір за жанром? (Повість-поема). Чому? (Повторення літературних родів).

— Як пов’язане життя автора з повістю? Її можна назвати автобіографічною?

— Якими літературно—мистецькими течіями і напрямами керувався митець (експресіонізм, екзистенціалізм) — на дошці.

7. Обмін враженнями від прочитаного (переказ ключових епізодів — «ланцюжок»).

8. — А які проблеми, підняті О. Турянським, ви можете назвати?

· Війна і мир.

· Воля людини та біологічні інстинкти.

· Життя і смерть.

· Гуманізм та жорстокість.

· Загальнолюдські цінності.

9. Проблемні завдання:

— Чим починається твір?

— У попередньому слові герой твору говорить про злочин, який «приневолив їх стати супроти духа людства». Як ви це розумієте?

— Герої пройшли пекло, яке кинуло їх поза межі людського болю. Прокоментуйте ці слова: «Що є ворогами полонених?».

— Що тримає цих людей на плаву життя? (Спогади). Які спогади?

— У чому вони бачать свій порятунок? (Вогнище).

— Лунає пропозиція спалити книги, але їх немає.

— Сабо пропонує спалити скрипку Штранціпгера? Чому Добровський відхиляє цю пропозицію? Які людські гуманні почуття беруть верх? Потрібно когось вбити?

— Аргументуйте свою думку. До якого рішення прийшов Сабо? (Танцювати). «Хотів би я розбити скам’яніле небо і скинути всіх богів у цю безодню. Хай би боги, царі і всі можновладці, що кинули людство у прірву світової війни, перейшли оце пекло мук, у якому люди караються! Хай би вони самі відчули і пізнали бездонну глибінь людського страждання! Тоді боги стали б людьми, а люди братами.» — основна думка твору.

— Дискусія. Сабо обирає того, хто повинен умерти. Це гуманно?

Займи позицію:

— Чому не вбили крісом слабшого? Що керувало чоловіками?

— Пригадайте, що розповідав Добровський про свого капрала? За що, той убив серба (мертвого)? (За те, що у нього в кишені не було грошей).

— От вам «ідеал» війни.

— Що зробив з капралом Добровський? (Убив). Бо в його душі живе ідея людяності й добра. — не завершення дискусії.

— Німецько-австрійське військо витіснило сербів. Один із семи — австрієць! Чому йому ніхто не мстить?

— Чому Бояні боявся Сабо?

— Цей страх був виправданий?

— К пояснити прихильність Бояні до Сабо перед смертю?

— Коли Бояні помер, Сабо запропонував з’їсти його, щоб вижити, але товариші у тяжкій боротьбі духа і тіла віддали все-таки перевагу чому? (духові).

— Заспокоєння усім принесла гра сліпого скрипаля.

— Чим закінчується твір?

— То який же сенс життя героїв?

10. Робота з таблицею РАФТ під гімн Євросоюзу.

Р — в ролі кого виконується робота

А — кому адресовано

Ф — форма (1 ряд — інтерв’ю, 2 — послання, 3 — есе)

Т — тема «У чому сенс життя».

11. Відеоролик про сенс життя на завершення прочитаного учнями.

12. Рефлексія:

Я не можу…

Я не хочу…

13. Оцінювання.

14. Домашнє завдання: драматургія.



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.