Українська література - розробки уроків

В. Симоненко. «Цар Плаксій та Лоскотон». Казкова історія і сучасне життя

Всі публікації щодо:
Симоненко Василь

Мета уроку: учитися характеризувати головних героїв казки, порівнювати їхні характери, способи життя та поведінку, аналізувати вчинки дійових осіб; аналізувати життєві позицій царя Плаксія і Лоскотона; розвивати вміння висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогію з сучасним життям, удосконалювати навички роботи в групах; виховувати оптимістичне ставлення до життя, повагу до людей.

Обладнання: підручник, картки для роботи в групах, «смайлики», торбинка. Підручник: Коваленко Л. Т. Українська література 5 клас / Л.Т. Коваленко. — К.: Освіта, 2010.

Тип уроку: урок узагальнення знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку. «Смайлики».

(Кожен учень отримує кружечок жовтого або червоного кольору, на якому потрібно відобразити свій настрій, намалювавши смайлик).

Вступне слово вчителя. Упродовж декількох уроків ми з вами подорожуємо сторінками літературних казок. На минулому уроці ми ознайомилися зі змістом казки В.Симоненка. Перевірмо, як ви знаєте зміст казки. Відкрийте зошити та запишіть дату.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Актуалізація опорних знань.

Гра «Так — Ні». (Взаємоперевірка)

1. Автор казки — І. Франко?

2. Плаксій — цар країни Сльозолий?

3. У Лоскотона був сірий плащ?

4. Лоскотон і цар Плаксій були друзями?

5. Макака — кращий друг Плаксія?

6. У Плаксія було шестеро дітей?

7. Лоскотона визволили робітники й батраки?

8. Цар Плаксій лопнув від сміху?

9. Нудота з’їла себе з переляку?

10. Сини царя Плаксія залишилися в країні?

Відповіді: Так — 2, 3, 5, 6, 7, 8. Ні — 1, 4, 9, 10.

IІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Учитель.Сьогодні ми продовжуємо працювати над змістом казки Василя Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон». На уроці ми з вами будемо вчитися характеризувати головних героїв твору, звернемо увагу на їх протилежність, різні життєві позиції, будемо аналізувати спосіб життя і поведінку дійових осіб; проаналізуємо вчинки царя Плаксія і Лоскотона; розвиватимемо вміння висловлювати власні міркування, а також будемо удосконалювати навички роботи в групах, перевіримо ваші вміння виразно читати та висловлювати свої думки.

Діти, зверніть увагу на епіграф уроку. Чи погоджуєтеся з висловом Вільгельма Лібкнехта?

Від дзвінкого веселого сміху горе тікає,

мов чорт, зачувши півня.

Це рецепт, який я рекомендую всім;

він зберігає свою силу, поки існує світ.

Вільгельм Лібкнехт

-  Як ви розумієте значення вислову німецького політика Вільгельма Лібкнехта?

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

Об’єднатися в групи за кольором «смайликів»!

1. Робота в групах. (завдання на картках).

Учитель. Пригадаймо правила роботи в групах!

(Діти пригадують правила і називають їх).

1. Говоріть по черзі, а не всі одночасно.

2. Не перебивайте того, хто говорить.

3. Критикуйте ідеї, а не особу, що її висловила.

4. Поважайте всі висловлені думки.

5. Не змінюйте тему, яку обговорюєте.

6. Намагайтесь заохочувати до участі в обговоренні питання інших.

Жовті

1. Охарактеризуйте Лоскотона цитатами з казки. 2. Охарактеризуйте Лоскотона трьома епітетами. 3. Назвіть позитивних другорядних персонажів твору. Висловіть своє ставлення до звичайного люду з казки. Доведіть, що в сучасному світі існують такі люди? 4. Дайте пораду Лоскотону, як домовитися із владою. 5. Пофантазуйте, що сталося б, якби Лоскотона не врятували.

Червоні

1. Охарактеризуйте царя Плаксія цитатами з казки. 2. Охарактеризуйте царя Плаксія трьома порівняннями. 3. Назвіть негативних другорядних персонажів твору. Висловіть своє ставлення до Капітана Макаки. Доведіть, що в сучасному світі існують такі люди? 4. Дайте пораду Плаксію, як керувати країною. 5. Пофантазуйте, що сталося б, якби Лоскотон і Плаксій примирилися.

(За потреби пригадати, що називається епітетом та порівнянням)

2. «Діаграма Вена». Чи можна сказати, що об’єднує двох головних героїв казки? (Вони ЛІДЕРИ)

На дошці заповнити таблицю

Плаксій

Некрасивий.

Злий.

Жорстокий.

Знущається з людей.

Люди не люблять царя.

Лоскотон

Симпатичний.

Добрий.

Дарує сміх і радість.

Розраджує у нелегкому житті.

Люблять люди; визволяють.

Учитель. Дорогі діти! Якщо хочете перетворити своє життя і життя оточуючих вас людей, творіть добро, посміхайтеся найдобрішою посмішкою. Життя — це казка, тож будьте добрими героями у ній!

ІV. Узагальнення уроку

1. Бесіда

1. Чи є серед ваших знайомих люди, схожі на Плаксія і Лоскотона?

2. Чим вони схожі на цих героїв?

3. Чому навчає казка?

4. Повернення до епіграфу. Чи змінилася ваша думка щодо епіграфу?

2. «Незакінчене речення»

На уроці я (навчився, усвідомив, зрозумів) … .

Казка змусила мене задуматися над тим, що … .

Самооцінювання:

Закінчити речення: «Сьогодні на уроці я оцінюю себе … , тому що …».

V. Підсумок уроку

Учитель. Діти, чи змінився ваш настрій у кінці уроку? Відобразіть його зі зворотної сторони «смайлика».

Пригадуєте, у Лоскотона була торбина, в якій він носив сміх? Укиньмо в таку торбинку свої «смайлики» і надішлемо Лоскотону, щоб він приходив до нас і приносив лише сміх і гарний настрій. Але, на жаль я не знаю його адреси. Може, ви знаєте? (Діти зачитують рядки з казки:

Треба йти спочатку прямо.

Потім вправо завернуть,

А тоді поміж дубами

Поведе наліво путь.

Після цього вже помалу

Чимчикуй куди попало:

Як од втоми не впадеш —

В цю країну попадеш.)

Оголошення результатів роботи учнів.

VI. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про Г. Малик

Скласти розповідь про життя в країні без царя Плаксія