Українська література - розробки уроків
Трагічна доля героїні твору «Дівчина-чайка» Дніпрової Чайки
Всі публікації щодо:
Дніпрова Чайка
Мета: навчальна- продовжити вивчення творчості української письменниці Дніпрової Чайки, зробити ідейно-художній аналіз твору «Дівчина-чайка», виразно читати легенду про дівчину, яка, жертвуючи власним життям, врятувала козаків, що потопали у морській безодні, довести єдність людини і природи; поповнити словниковий запас учнів, формувати навички вдумливого та виразного читання оповідання, навички переказу, аналізу художнього твору; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять.
Корекційна — продовжити роботу над розвитком слухового сприймання, навичками читання з обличчя, контролювати фразову вимову учнів, слідкувати за правильною вимовою закінчень в словах, постановою словесного наголосу, контролювати звуки
Виховна — виховувати в учнів мужність, бажання робити добро, допомагати іншим.
Тип уроку: узагальнюючий.
Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, презентація, твори Дніпрової Чайки.
Хід уроку:
I. Установа на план роботи на уроці.
1. Оргхвилина.
- Який зараз урок? (з обличчя) Зараз урок української літератури.
- Що ми сьогодні будемо робити на уроці? (опустити очі)
· Будемо уважно слухати, думати, виразно читати (за екраном);
· Будемо аналізувати, відповідати на запитання (з обличчя);
· Будемо читати за особами (з поміхою);
· Будемо говорити про письменницю Дніпрову Чайку (за екраном).
· Контрольні звуки Л-Л’.
2. Розмовна п’ятихвилинка:
- Творчість якої письменниці ми вивчаємо? (з обличчя)
Ми вивчаємо твір Дніпрової Чайки.
- Хто така Дніпрова Чайка? (за екраном)
Дніпрова Чайка — українська письменниця; педагог, драматург, перекладач, громадський діяч, прозаїк, поетеса.
Літературна спадщина письменниці жанрово багатогранна. Вона містить поезії, оповідання, поезії в прозі, твори для дітей.
- Яке оповідання ми читаємо? (з боку)
Ми читаємо оповідання Дніпрової Чайки «Дівчина-чайка».
3. Перевірка домашнього завдання: дочитати «Дівчину-чайку»; підготуватися до сьогоднішнього уроку.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
1. Урок узагальнення вивчених знань:
1) Словник:
Дівчина-чайка;
Банка — мілке місце;
Корабель, галера — військове судно;
Птиця-бабич — пелікан;
Козаки чубаті - сміливі, відважні люди;
З біди визволяти, рятувати від смерті;
Чайкою полетіти над морем
2) Слово вчителя:
Сьогодні ми помандруємо у дивовижний і казковий світ, де живуть добро, краса, сміливі та відважні люди. Вони готові заради спасінні інших кинутися у бій зі стихією, бо керуються найвищими духовними цінностями: людяністю, здатністю прийти на допомогу, любов’ю до ближнього і жертовність в ім’я торжества найвищих людських ідеалів.
3) Питання до учнів:
§ Де відбуваються події, зображені в творі? (з обличчя)
На Чорному морі.
§ Про що ми дізнаємося на початку твору? (за екраном)
На острів прибув чоловік з невідомих країв.
§ Що то була за людина? (з боку). Знайти в тексті (стор.107)
«…була щира душа…»
§ Хто у нього був? (з поміхою).
У нього була донька.
§ Яка вона була? Знайти портрет (стор.107-108)
§ Якою була дівчина? (з обличчя)
Вона була доброю, сміливою.
§ Яку розмову, між ким почула дівчина? (за екраном)
Розмову між птицею-бабич, свинкою морською та рибою.
§ Яку новину хоче розповісти птиця-бабич дівчині? (з обличчя) Знайти в тексті (стор. 108.)
Прибудуть сюди галери з чубатими козаками. Море розлютилося на них і хоче поглинути, забрати їх.
§ Знайти в тексті і прочитати виразно за особами діалог між морем і дівчиною. (стор.109)
§ Яким здається море, і яким воно стає надалі?
Спочатку море спокійне, а потім — бурхливе, жорстоке.
§ Прочитати в тексті опис боротьби козаків з морем. (стор.109)
§ Як допомагає дівчина козакам? (з обличчя)
Кинулася у воду рятувати козаків.
Море не простило дівчину-рятівницю і поглинуло її. Дівчина перетворилася чайку. Батько від горя теж кинувся у море. І відтоді «… сірі чайки розплодилися на скелі, літають над морем та плачуть-кигичуть…»
4) Продовжити речення:
«…щоночі вогнище велике він розкладав….»
«І виросла дивно хороша дочка….»
«Мовчи, не питайся, дурненька дитино!...»
«…чайкою сірою з моря спурнула…»
5) Знайти в тексті речення, які відповідають зображеному на малюнках
6) Висновок. Скласти гроно:
Дівчина-чайка
вродлива
смілива
рішуча
відважна
любить батька
любить природу
чуйна до чужої біди
§ Як ви вважаєте, дівчина правильно вчинила? (з боку)
Зробила свій вибір: ціною життя — врятувала людей.
III. Домашнє завдання: прочитати виразно «Дівчину-чайку», виписати її портрет.
IV.Підсумок
Питання:
— Що ми сьогодні робили на уроці? (з обличчя)
— Яка тема уроку? (за екраном)
V. Оцінювання учнів.