Українська література - розробки уроків

Михайло Стельмах. Повість «Гуси - лебеді летять»

Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло

Мета: узагальнити і систематизувати знання з даної теми; розвивати уміння творчо мислити, грамотно висловлювати свої думки, викликати бажання пізнавати нове; виховувати бережливе ставлення до природи, пошану до традицій українського народу; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: урок — проект.

Обладнання: портрет Стельмаха, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки), матеріал підготовлений учнями для презентації власних проектів.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми й завдань уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІV. Основний зміст уроку

Клас поділений на 5 творчих груп, кожна з яких заздалегідь отримала завдання. Основну частину цієї роботи учні готували вдома.

Завдання

1. «Актори»

Інсценізуйте уривок з повісті «Гуси — лебеді летять».

Спробуйте завдяки акторським прийомам передати настрій і характер героїв твору.

- Доброго ранку, тітко Ганно! — біля перелазу з’являється попова наймичка Мар’яна. Її високі здивовані брови, і красиві вінчики вій, і ранково сині очі, і вогкі, напіврозкриті уста чаять у собі стільки молодечого завзяття і радості, що й мені, соньку, стає веселіше.

- Доброго ранку, непосидо, - посміхається мати. - Куди так зарання чешеш?

- До вас. Можна?

- То чом не можна?

Мар’яна, майнувши важкими косами, по — хлоп’ячи перестрибує перелаз і одразу ж оглядається, чи не зачепилась спідничиною. Ні, все обійшлося. Вона підбігає до матері, чоломкається і подає щось загорнуте в пілочку.

-  Це що за напасть з самого ранку на мене? — жартуючи, дивується мати.

-  Не напасть, а попівські з панського тіста марципани, - сміється Мар’яна, аж висяюючи зубами.

-  Ой гляди, дівчино, перепаде тобі на бублики за ці марципани. Ти ж знаєш вдачу нашої попаді: все шкварчить, наче яєчня на сковороді.

-  Не бійтеся, не зубожіє вона. Правда, Михайлику? - наспівано говорить дівчина , змовницьки підкидає високі здивовані брови.

-  Авжеж, правда, - охоче погоджуючись, бо Мар’яна дуже подобається мені та й у пілочці щось смачно пахне.

-  Які в тебе квіти гарні, - придивляється мати до рукавів Мар’яниної сорочки.

Дівчина зраділа від похвали і довірливо сказала:

-  Бо так чогось хочеться гарного в світі і для себе, і для людей, - та відразу ж спохватилась, чогось засоромилась і з жалем кивнула на мене,- Раненько ви його, малого, будите.

-  Раненько,- якось змовницьки подивилась мати на дівчину, - бо все хочеться показати йому, як удосвіта по селу ходить літо.

-  Хіба що так, - похитала головою Мар’яна і чогось зітхнула. - Михайлику, й досі не бачив літа?

-  Не бачив, Мар’яно.

-  То ще побачиш: твоє все попереду. Ти сьогодні пасти в ліси чи на перелоги збираєшся?

-  Куди дідусь скаже.

-  Катай у ліси. Знаєш, де Якимівська загорода?

-  Чом не знаю.

-  Там біля загороди попасеш коняку, а в загороді нарвеш собі черешень.

-  Еге, нарвеш, коли вони ще не достигли.

-  Достигли.

-  Та не може бути: учора скільки лісу збродив - і скрізь одні зеленухи.

-  То були, Михайлику , видать, чорні черешні, до білих, ранніх, уже торкнулося літо. Ти не бачив, які вони в Якимівській загороді? Великі- великі, а щічки з одного боку підрожевлені. Поїдеш?

- Поїхати — не штука, - засумнівався я.- Та чи не перепаде мені за ті черешні?

-  Не бійся: я вчора сказала дядькові Якиму, щоб він тобі дозволив нарвати черешень, бо подумала, що ти не відмовишся од такого діла.

-  От спасибі, Мар’яно!

-  Спасибі не відбудеш: принесеш мені кілька найкращих ягідок на сережки,- показала на вухо, засміялася і тихіше заговорила до матері: - Аби ви знали, тіточко, який мені сьогодні сон приснився!

2. «Режисери»

Підготуйте короткий сценарій фільму за повістю «Гуси-лебеді летять». Оберіть режисера, що розписуватиме ключові сцени фільму; оператора, що визначить, які інтер’єри, пейзажі, портрети і в яких епізодах зніматиме; художника-костюмера, який підготує докладний опис одягу героїв.

3. «Літературознавці»

Складіть кросворд за повістю «Гуси — лебеді летять».

Ключове слово Михайлик.

4. «Художники»

Доберіть репродукції картин відомих художників, що могли б стати ілюстраціями до повісті «Гуси — лебеді летять». Поясніть свій вибір.

5. «Журналісти»

Уявіть себе журналістом. Організуйте прес-конференцію. Розподіліть між собою ролі Михайлика, Люби, Мар’яни, батька, матері. Складіть запитання, які могли б поставити сучасні учні до героїв повісті. Дайте відповіді на них.

Учні представляють свої роботи, діляться враженнями від виступів однокласників.

V. Закріплення вивченого матеріалу

    Тести

1. М.Стельмах присвятив твір «Гуси — лебеді летять»

а) своїм батькам;

б) своєму синові;

в) дядькові Себастіяну.

2. Яку вдачу мав Михайлик?

а) спокійний, лукавий, підступний;

б) добрий, допитливий, веселий;

в) брехливий, сміливий, цілеспрямований.

3. Мар’яна радила Михайлику біля Якимівської загороди зібрати

а) вишні;

б) суниці;

в) черешні.

4. Хто із героїв твору описаний в уривку?

«Її високі здивовані брови, і красиві вінчики вій, і ранково сині очі, і вогкі, напіврозкриті уста чаять у собі стільки молодечого завзяття і радості, що й мені, соньку, стає веселіше».

5. Назвіть ім’я героя твору, що описується в уривку?

«Біля самого вориння з козубом у руці стояла чорнява худенька дівчинка років  восьми, очі в неї карі, з краплинками роси, рум’янці темні, а губи відстовбурчились рожевим вузликом».

6. Вкажіть назви картин , які могли б стати ілюстраціям до повісті.

7. Кому з героїв повісті дядько Себастіян дав таку характеристику? «Основні прикмети даного індивідума: ледачий, як паразит, брехливий, наче пес, кусючий, мов гад, а смердючий, ніби тхір».

8. Де відбуваються події, описані в рядках: «Далі парубки гукали до закоханих, щоб вони поцілувались. Але в ті часи молодь у нас прилюдно не цілувалась…»

а) у лісі;

б) у хаті Михайлика;

в) у театрі.

9. Коли батько привів Михайлика до школи, які знання показав хлопець?

а) не вмів ні читати, ні писати;

б) відповів блискуче на всі запитання вчительки;

в) читав добре, але занадто швидко.

10. За жанром твір «Гуси — лебеді летять»

а) історична повість;

б) автобіографічна повість;

в) пригодницьке оповідання.

11. На вашу думку, що символізують гуси — лебеді в повісті М.Стельмаха?

а) лебедину вірність закоханих героїв твору;

б) швидкоплинність і неповторність років дитинства;

в) красу українського села.

12. Про які моральні цінності спонукала вас замиcлитись повість «Гуси-лебеді летять»?

VІ. Підсумки уроку

Учитель дає загальну характеристику групової роботи учнів на уроці.

Оцінювання здійснюється на основі роботи в проектних групах, а також

за результатами тестових завдань.

VІІ. Домашнє завдання

Написати твір на тему «А лебеді несуть на крилах дитинство».