Українська література - розробки уроків

Остап Вишня. «Сом», «Як варити і їсти суп із дикої качки». Оптимізм, любов до природи, людини, м’який гумор як риси індивідуального почерку Остапа Вишні

Всі публікації щодо:
Вишня Остап

Мета уроку: ознайомити учнів із творами циклу «Мисливські усмішки»; розвивати творчу уяву школярів, уміння аналізувати прочитане, визначати літературні засоби і прийоми письменника у досягненні комічного; виховувати любов до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: збірка «Мисливські усмішки», репродукції картин В.Перова «Мисливці на відпочинку», «Рибалка», епіграфи.

Міжпредметні зв’язки: світова література, образотворче мистецтво.

Мабуть, із часів Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сонячним сміхом, яким вона засміялась знову в прекрасній творчості Остапа Вишні.

Олесь Гончар

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Психологічне дослідження настрою учнів (Школярі отримують і піднімають картки-смайлики із зображенням міміки, що відповідає настрою учня: жовтий колір — гарний, позитивний настрій, синій — поганий, негативний, зелений — нейтральний.)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальна бесіда

- Розкажіть про дитинство Остапа Вишні, про оточення, у якому він зростав, використовуючи відомості з твору «Моя автобіографія» та цитати із тексту.

- Що впливало на формування таланту письменника? Підтвердіть свої відповіді цитатами із твору.

- У чому полягає трагічність долі письменника?

- У чому виявляється жанрова своєрідність усмішки?

2. Стратегія «Аукціон»

- Які ви знаєте жанри гумору?

- Дайте визначення поняттям «гумор», «сатира», «іронія», «сарказм».

- Охарактеризуйте ідейно-тематичну багатоманітність сатири та гумору Остапа Вишні.

ІІІ. Зіткнення учнів з проблемою й висловлення первинних гіпотез

Дружина Остапа Вишні згадувала, що письменник дуже любив полювати, як свята, чекав відкриття сезону полювання, готував набої, рушницю, хвилювався, куди їхати, з ким їхати. Вирушав із гаслом: «Хай живуть зайці!» Ліричний герой «Мисливських усмішок» схожий на автора.

1. Випереджувальне завдання

Заздалегідь підготовлені учні читають напам’ять (інсценізують) уривки із усмішки «Відкриття охоти» (від слів «Власне кажучи, щороку «Відкриття полювання буває двічі…» до слів «З ким їхати?»).

2. Проблемні запитання:

- Яким був ліричний герой «Мисливських усмішок» Остапа Вишні?

- У чому виявляється жанрова своєрідність усмішок письменника?

ІV. Визначення теми й мети уроку

V.Робота над гіпотезами

1.Слово вчителя

Остап Вишня писав нариси, фейлетони, плідно працював як перекладач, але найбільшої слави зазнав як гуморист і сатирик. Увів в українську літературу й утвердив у ній новий різновид оповідання — усмішку. Вершиною розвитку жанру вважаються «Мисливські усмішки», які М. Рильський назвав «ліричною поезією в прозі».

Усмішка «Як варити і їсти суп із дикої качки» була вперше надрукована 1945 року в журналі «Перець», редактором якого був автор і там друкував свої фейлетони. Твір присвячений М. Рильському — українському поету, другові Остапа Вишні, з яким відомий гуморист доволі часто ходив на полювання. Усмішка побудована у вигляді порад молодому мисливцеві.

2. Робота з текстом усмішки «Як варити і їсти суп із дикої качки»

- Знайдіть експозицію твору, зачитайте. Яка її роль?

- У чому полягає комічність збирання на полювання?

- Чому обов’язково треба їхати компанією?

- Коли дика качка любить «убиватись»?

- Що таке зорька? Які бувають зорьки? Підтвердіть цитатами.

- Чому обов’язково потрібно спізнюватись на вечірню зорьку?

- У чому найбільший комізм усмішки?

- З якими творами світової літератури усмішка «Як варити і їсти суп із дикої качки» має схожість в описах природи?

3. Робота з репродукцією картини В. Перова «Мисливці на відпочинку».

Розгляньте репродукцію картини В. Перова «Мисливці на відпочинку» (додаток 1). Чи може вона бути ілюстрацією до усмішки Остапа Вишні «Як варити і їсти суп із дикої качки»?

4. Аналіз усмішки «Сом»

Усмішка «Сом» уперше була надрукована в журналі «Дніпро» у 1953 році, №11.

- Із скількох частин складається усмішка?

- Що описується в першій частині?

- Назвіть головних персонажів ІІ і ІІІ частин. Який колоритний типаж тут з’являється?

- На чому найбільше акцентує увагу автор у ІV частині?

Отже, загальний тон усмішки витримано у руслі рибальських побрехеньок і фантастичних перебільшень.

5. Робота з репродукцією картини В. Перова «Рибалка» (додаток 2)

- Чи може дана картина бути ілюстрацією до усмішки «Сом»?

- Як ви думаєте, який епізод тут зображено? Перекажіть його.

VI. Обговорення гіпотез. Загальний висновок

Метод «Мікрофон»

- Визначте, у чому виявляється жанрова своєрідність «Мисливських усмішок»? Основні тези запишіть у зошити.

- Які риси українського національного характеру розкриваються в усмішках Остапа Вишні?

- Складіть асоціативний ряд-характеристику ліричного героя «Мисливських усмішок».

- Що вам найбільше сподобалося в «Мисливських усмішках»?

VІІ. Підсумки уроку

1.Слово вчителя

У центрі всіх творів цього циклу стоять благородні, розумні, кмітливі люди. Вони веселі оповідачі, знавці безлічі мисливських вигадок і побрехеньок. Це були щирі любителі й охоронці природи, які кохалися в пташинці і звіринці, деревці і квіточці.

Оповідачу притаманне чуття прекрасного, він уміє скористатися колоритним словом, знає численні «бувальщини» з мисливського побуту.

Герой «Мисливських усмішок» трохи хитрий, дивакуватий, повертається без здобичі або й без рушниці чи шапки, але завжди доброзичливий і наївний, як дитина. І головне для нього — не трофей, а спілкування з природою.

2. Психологічне дослідження настрою учнів (Школярі піднімають картки -смайлики із зображенням міміки, що відповідає настрою учня: жовтий колір — гарний, позитивний настрій, синій — поганий, негативний, зелений — нейтральний.)

VІІІ. Оцінювання

ІХ. Домашнє завдання

Підготувати презентації робіт про розвиток українського театру і драматургії 1920-1930рр.(на високий рівень знань); скласти хронологічну таблицю життя і творчості Миколи Куліша ( на середній і достатній рівень знань).

Додаток 1

Додаток 2