Українська література - розробки уроків

Основні віхи життя І.С. Нечуя-Левицького. Загальна характеристика творчості

Всі публікації щодо:
Нечуй-Левицький Іван

Мета:

‒  навчальна: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях письменника, розкрити основні чинники формування його світогляду; дати чітке визначення місця письменника в розвитку української літератури;

‒  розвивальна: розвивати вміння критичного аналізу ідейно-художньої суті творів;

‒  виховна: виховувати співчуття до простих людей.

Цілі:

Учні знатимуть:

- цікаві факти з життя І.С. Нечуя-Левицького;

- думки сучасників письменника.

Учні вмітимуть:

- розповідати про життєвий і творчий шлях письменника;

- характеризувати творчість письменника;

- розкривати основні чинники формування світогляду письменника;

- критично аналізувати ідейно-художню суть творів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами тренінгу.

Обладнання: протрет І.С. Нечуя-Левицького, мультимедійні засоби навчання.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Привітання «Вітаю, мені в тобі дуже подобається…».

Учні, повертаючись один до одного, по колу починають вітатися і встановлювати контакт з вислову: «Вітаю, мені в тобі дуже подобається…».

Учні можуть, коли захочуть, закінчити бесіду, але початок діалогу має бути саме таким. На цей етап діти мають 5 хв.

Рефлексія: проводиться обговорення змісту діалогів.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Дати відповіді на запитання.

- Як ви уявляєте літературний процес? Запам’ятайте, що місце кожного письменника в ньому визначається часом його виступу на літературну арену та цінністю творчого доробку, зокрема ступенем новаторства.

- Визначити спільне й відмінне в поняттях: художній натяк, художня деталь, художній образ, словесна картина. Свою відповідь проілюструйте прикладами.

- Які види комічного ви знаєте? Чим вони подібні й чим відмінні? Назвіть відомі вам засоби творення комічного?

2. Міні-дискусія.

Створити діалог «Роль літератури 70-90 р.р. ХІХ ст. в історії розвитку української літератури».

ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку. Цілевизначення і планування

1. Цілепокладання.

2. Слово вчителя.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Виступи учнів у формі захисту проектів (теми проектів були обрані школярами заздалегідь):

«Вплив на формування світогляду майбутнього письменника».

«Приватне життя майстра І.С. Нечуя-Левицького у спогадах сучасників»

«Принципи реальності, національності й народності у творчості І.С. Нечуя-Левицького».

2. Робота з підручником (опрацювання життєвого і творчого шляху письменника)

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Вправа «Яка я людина» (елементи тренінгу)

1. Мій життєвий шлях: які мої основні успіхи у навчанні?

А) Якою людиною був Нечуй-Левицький.

Б) Що можна віднести з життя письменника до його успіхів, а що — до невдач?

2. Хто має вплив на вас, на формування вашого світогляду?

2) Хто мав вплив на формування світогляду письменника? Обгрунтуйте.

3. Охарактеризуйте ваше приватне життя.

3) Які відчуття у вас виникли після почутого про приватне життя письменника?

4. Що про вас, як людину, можуть сказати однокласники?

4) Яким був Нечуй-Левицький у спогадах його сучасників?

5. Усі ви пишете творчі роботи, дехто складає власні поезії. Яких принципів дотримуєтесь ви? Які теми, жанри обираєте при створенні власних висловлювань?

5) Якою була тематика творів Нечуя-Левицького? Окресліть його творчу програму. Охарактеризуйте жанрове розмаїття творчості письменника.

VІ. Рефлективно-оцінювальний етап.

1. На початку уроку ми визначили цілі. Подумайте і позначте, яких цілей ми досягнули. Чи все ми зробили, що запланували?

‒ Що нового дізналися на уроці?

‒ Що найбільше вас вразило?

‒ Що змусило задуматись?

‒ Що залишилось незрозумілим?

2.Метод «Мікрофон»

3.Оцінювання діяльності учнів на уроці.

VІІ. Домашнє завдання.

‒ Опрацювати підручник ст.17-32.

‒ Взяти уявне інтерв’ю в письменника.

‒ Прочитати повість «Кайдашева сім’я».



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.