Українська література - розробки уроків

І. Нечуй-Левицький «Кайдашева сім’я»: характеристика персонажів, майстерність змалювання характерів

Всі публікації щодо:
Нечуй-Левицький Іван

Мета:

‒ навчальна: ознайомити школярів із повістю «Кайдашева сім'я», удосконалювати вміння аналізувати та синтезувати факти, вчинки, давати оцінку образам та певним явищам літературного твору;

‒ розвивальна: розвивати навички визначати жанр, композиційні складові твору, навички виразного коментованого читання, усне зв'язне мовлення учнів;

‒ виховна: виховувати почуття справедливості, дружніх стосунків.

Цілі:

Учні знатимуть: жанрові і стильові особливості твору, ідейно-тематичний зміст прототипів окремих персонажів, поняття «система образів - персонажів»

Учні вмітимуть: характеризувати образи-персонажі твору.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет І.С. Нечуя-Левицького, текст твору, роздаткові теоретичні схеми «Система образів літературного твору», різні види журналів та картинок.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку. Привітання.

2. Вправа «Скажи відверто...»

Щоб наша робота була продуктивною, ми будемо на початку кожної зустрічі відверто ділитися своїми враженнями про те, що було минулого разу. У кожного з вас є можливість поділитися своїми відчуттями, розповісти про свої почуття й думки, що з’явилися на занятті або вже після нього.

3. Вправа «Точка опори» (елементи тренінгу)

У кожного з нас є сильні сторонни, тобто те, що ми цінуємо, приймаємо і любимо в собі, що дає нам почуття внутрішної свободи і впевненості у своїх силах. Назвемо це точкою опори, адже саме ці риси допомагають нам у важку хвилину.

Домовимося не вживати слів «але», «якщо», «може» тощо. Вам дається на це 2 вх. Ви не зобов’язані пояснювати, чому вважаєте певні риси точкою опори, сильною стороною. Досить того, щоб ви самі були в цьому переконані.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Коментоване читання.

Учні зачитують і коментують уривки з повісті (сцени розмови Карпа і Лавріна, сцена першої зустрічі Карпа і Мотрі, першої зустрічі Марусі Кайдашихи з Мотрею, їх діалог після одруження Карпа і Мотрі, сварка Мотрі і Кайдашихи за мотовило, сцена повернення Лавріна й Мелашки з Бієвиць).

2. Переказ окремих епізодів твору.

ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку. Цілевизначення і планування.

1. Цілепокладання.

2. Слово вчителя.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Ознайомлення учнів із поняттям «система образів-персонажів».

Система образів-персонажів - спосіб вираження ідейного та художнього замислу автора.

У взаємодії персонажів через їх порівняння, зіставлення, протиставлення виражається погляд письменника на створений ним художній світ, на самих героїв, їх слова, вчинки і, зрештою, на отоючуючу дійсність.

Персонаж у художньому творі існує не сам по собі, а в системі взаємостосунків з іншими персонажами.

Чим більше взаємозв'язків виявляється в персонажа, тим яскравіше висвітлюється його багатогранність, глибина і складність. Тому з розвитком літератури удосконалювались взаємостосунки в самій системі персонажів.

А. У класицизмі основним був поділ героїв на позитивних і негативних.

Б. У сентименталізмі героєм стає виходець із народу, він внутрішньо благородний, протиставляється панам, аристократам, які зображуються людьми нікчемними, розбещеними, жорстокими (Г. Квітка-Основ'яненко «Маруся»).

В. У романтизмі автор концентрує увагу на рисах характеру головних, усі інші персонажі допомагають розкрити характер основного (Гамалія в «Гамалії» Т. Шевченка).

Г. У реалізмі складна система взаємостосунків, що визначає: наявність різвнозначих образів, і «схрещення доль», і протиставлення, і паралелізм, і антагонізм.

2. Робота з підручником.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Творча лаболаторія. Метод «Колаж».

І группа. Характеристика Марусі Кайдашихи

ІІ група. Характеристика Омелька Кайдаша

ІІІ група. Характеристика Мотрі

IV група. Характеристика Мелашки

V група. Характеристика Карпа

VI група. Характеристика Лавріна

2. Вправа «Точка опори»

У кожного з нас є сильні сторони, тобто те, що ми цінуємо, приймаємо і любимо в собі, що дає нам почуття внутрішньої свободи і впевненості у своїх силах. Назвемо це точкою опори, адже саме ці риси допомагають нам у важку хвилину.

Домовимося не вживати слів «але», «якщо», «може» тощо. Вам дається на це 2 хв

Назвіть «сильні сторони» (позитивні) і «слабкі сторони» (негативні) Омелька, Кайдашихи, Лавріна, Мелашки, Карпа, Мотрі.

3.Творече завдання.

Спробуйте створити власну кінцівку твору. Обгрунтуйте свою думку.

VI. Рефлективно-оцінювальний етап.

1.На початку уроку ми визначили цілі. Подумайте і позначте, яких цілей ми досягнули. Чи все ми зробили, що запланували?

‒ Що нового дізналися на уроці?

‒ Що найбільше вас вразило?

‒ Що змусило задуматись?

‒ Що залишилось незрозумілим?

2. Опрацювання тесту «Рівень самоконтролю».

Так — «+». Ні — «-».

А. Мені здається, що складно наслідувати інших людей.

Б. Я зміг би вдавати клоуна, щоб привернути до себе увагу.

В. З мене міг би бути чудовий актор.

Г. Іноді людям здається, що я переживаю більше, ніж виявляю.

Д. У компанії я рідко буваю в центрі уваги.

Е. У різних ситуаціях і в спілкуванні з різними людьми я часто буваю різним.

Ж. Я можу обстоювати тільки те, у чому впевнений.

З. Щоб досягти успіху в справах і стосунках з людьми, я намагаюся бути таким, яким мене хоче бачити оточення.

И. Я можу бути товариським з людьми, яких не терплю.

К. Я завжди такий, яким здаюся.

За кожну відповідь, що збігається з ключем, 1 бал:«+» - 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10; «-» -1, 5, 7.

0-3 бали - низький самоконтроль (невпевнений у спілкуванні);

4-6 балів - середній самоконтроль (стриманий в емоціях);

7-10 балів - високий самоконтроль (гнучкий до зміни ситуації).

3.Оцінювання діяльності учнів.

4. Побажання. Усі діти сідають у коло.

‒  Закінчимо наш урок і висловимо один одному побажання на день.

Зробимо ми це так: перший учасник стає перед усіма і висловлює побажання на сьогоднішній день. Усі мають висловитися.

VІІ. Домашнє завдання.

‒  Опрацювати підручник ст.23-32.

‒  Взяти уявне інтерв’ю в Марусі Кайдашихи (І варіант), Мотрі (ІІ варінт).

‒  Написати вислолювання «Не той друг, що медом маже, а той, хто правду каже».



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.