Українська література - розробки уроків

Життя як «трояка ружа» (за романом Марії Матіос «Солодка Даруся»)

Всі публікації щодо:
Матіос Марія

Мета. Поглибити знання учнів про творчість Марії Матіос на матеріалі роману «Солодка Даруся»; удосконалювати вміння аналізувати та інтерпретувати художній твір, адекватно його сприймати й оцінювати; розвивати власне читацьку, ціннісно-світоглядну компетентності старшокласників; учити аргументовано висловлювати власні судження з приводу порушуваних у творі проблем, зокрема тих, що стосуються духовності, протистоянь добра й зла в житті та в душі людини; сприяти розвитку духовних потенцій сучасної особистості, самостійності мислення; формувати інтерес та оцінне ставлення до національної історії.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Урок-роздум.

Обладнання: тексти твору, мультимедійна презентація.

Очікувані результати:

- Учні вміють аналізувати прозовий твір, визначати його проблематику та ідейне спрямування;

- уміють розрізняти й пояснювати прихований зміст, підтекст, узагальнюючі ідеї у творі;

- висловлюють власні судження з приводу порушуваних проблем, зокрема тих, що стосуються духовності, протистоянь добра й зла в житті та душі людини;

- аргументовано доводять власні судження; висловлюють враження від прочитаного, роблять висновки;

- виділяють явища одиничні й конкретні серед загальних явищ;

- усвідомлюють велике значення духовності для повноцінного розвитку й утвердження особистості;

- розуміють світоглядні категорії, що знайшли художнє відображення в літературному творі, визначають та аргументують оцінне ставлення до них.

Хід уроку

«Здається, і Арістотель позаздрив би

такому очищенню душі стражданням».

Книжник-ревю

«Даруся — образ майже біблійний,

варіант Христа та його Голготи».

Книжковий клуб

І. Організаційна частина. Створення емоційного настрою.

Учитель. Сьогодні у нас відбудеться ще одна зустріч із прозою Марії Матіос. Ми перегорнемо сторінки її роману «Солодка Даруся», який удостоєний Шевченківської премії у 2005 р. , твору, який газета «Голос України» назвала спробою батога для нації.

Романом «Солодка Даруся» Марія Матіос сміливо відкинула правила політичної обережності й суспільних табу, вона здійснила мандрівку в криваве й жорстоке пекло минулого, у безодню, куди лячно зазирати.

Івано-Франківський драматичний театр здійснив постановку цього бестселера Марії Матіос, зумівши передати найтонші відтінки твору. Перегляньмо відео про те, як приймали виставу на сцені Київського театру імені Франка та які відгуки вона отримала.

Марія Матіос каже: «Якби моя воля, я засмолила б роти політикам і організувала б їм перегляд «Солодкої Дарусі», бо немає такої історичної правди, яку людина не може зрозуміти».

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Учитель. Сьогодні ми будемо говорити про життя як «трояку ружу», перегортаючи сторінки роману Марії Матіос «Солодка Даруся» .

ІІІ. Робота над змістом твору (розповідь учителя з елементами бесіди проблемно-пошукового характеру).

1.Загальний огляд твору.

Учитель. Перша назва роману «Солодка Даруся» - «Трояка ружа». Зачитайте, будь ласка, цитату з роману, яка пояснює цю назву.

(«Ти думаєш, що ружа ружевий колір має. А воно ні. На то вона й трояка ся називає. Так і життя. То чорне тобі покажеться, то жовте, а там, дивися, загориться червоним. Ніколи не знаєш, яку барву завтра уздриш».)

Скажіть, життя кого з героїв твору схоже на трояку ружу?

(Михайла та Мотронки, самої Дарусі, Івана.)

Де і коли відбуваються події роману?

(Події роману відбуваються в селі Черемошному на Буковині в 40-их і 70-их роках минулого століття.)

Учитель. Отже, Марія Матіос у романі «Солодка Даруся» знову звертається до трагічних сторінок історії Буковини, того, що їй особливо болить. І знову ж таки розробляє вже визначену нами тему - «людина та її опір часові «.

Роман, який має підзаголовок «Драма на три життя», складається з трьох частин:

«Даруся» — драма щоденна;

«Іван Цвичок» — драма попередня;

«Михайлове чудо» — драма найголовніша.

Ці частини створюють монолітний сплав двох часових площин: 40-их і 70-их років минулого століття.

Готуючись до уроку, ви отримали питання до кожної з частин і мали змогу дібрати матеріал та підготуватися до сьогоднішньої розмови. Будемо говорити й про те, що вас найбільше вразило, — зокрема те, якими жорстокими й байдужими часом бувають люди, як легко можуть ранити словом.

«Книжковий клуб» вважає Дарусю образом майже біблійним, назвавши його варіантом Христа та його Голгофи.

Чи згодні ви з цим? Доведіть свою думку.

Учитель. Усе життя дівчини — спокутування тяжкого гріха, наслідок пережитої ще в дитинстві драми. Марія Матіос каже: «Головна героїня мого роману завдяки безпощадним жорнам історії і безпощадним людям кілька десятиліть була позбавлена голосу».

Мабуть, кожна людина замислюється над тим, що таке добро і що таке зло. Для Марії Матіос добро тотожне поняттю «не нашкодь». Якщо не можеш любити людину, то завжди можна знайти спосіб не нашкодити їй. «По-моєму, це — одвічна стадія добра», - каже вона.

Тож сьогодні ми поговоримо й про те, чи завжди черемошняни стосовно Дарусі, Івана, Михайла, Мотронки керувалися принципом «не нашкодь».

Чому ж ми, люди, часом буваємо злі, чому не помічаємо, як робимо боляче тим, хто поряд? Роман примушує й на себе подивитися з боку, оцінити й свої вчинки, свою поведінку. Згадаймо, чому вчив нас Христос у Нагірній проповіді: «І чого в оці брата свого ти скалку бачиш, колоди ж у власному оці не бачиш?»

Або як ти скажеш до брата свого: «Давай вийму я скалку з ока твого», коли он колода у власному оці?

Лицеміре, - вийми перше колоду із власного ока, а потім побачиш, як вийняти скалку з ока брата твого».

2. Робота над змістом частини І.

Учитель. Перегорнімо сторінки «драми щоденної».

Чому Дарусю в Черемошному вважали несповна розуму? Що думала про це сама героїня?

Які муки терпіла Даруся, що їх викликало, як рятувалася від щоденного болю?

Чому мовчала Даруся?

А. Дімаров у передмові пише: «Солодка Даруся» — це трагедія людських доль, коли німота сильніша слів, а людина несповна розуму, (якою односельці вважають Дарусю), - добріша і мудріша тупої жорстокості». Чи погоджуєтеся ви з цими словами? Аргументуйте, будь ласка.

3. Робота над змістом частини ІІ.

Учитель. Звернімося до «драми попередньої». У житті солодкої Дарусі з’явився Іван Цвичок.

Яким було життя Цвичка до того, як він «пристав» до Дарусі? Що думали про нього односельці?

Як сталося, що Іван почав жити з Дарусею? Якою була реакція села?

Як змінилося життя Дарусі з приходом Івана? Про що свідчить той факт, що вона взяла його з собою на цвинтар?

Чи змінився Іван біля Дарусі?

Як сприйняли черемошняни маленьке щастя Дарусі? Як характеризує селян епізод з оградкою для Дарусиного тата?

Цвичок виявився шляхетним у коханні. Чому Іван не скористався довірливістю та наївністю Дарусі?

Даруся протягом твору говорить тричі: «тато» — на цвинтарі; покликавши Богом даного їй чоловіка «Іване»; заговорила востаннє: «Іди, Іване». Цим навіки поховала надії на своє маленьке щастя. Чому розлучилися Іван і Даруcя?

4. Робота над змістом частини ІІІ.

Учитель. Поміркуймо над частиною третьою твору — «драмою найголовнішою. Марія Матіос вважає, що національна трагедія не має терміну давності. Вона переконана, що «кожне зло мусить мати своє ім’я». Хоча й не визнає у творчості «чорного» й «білого», радянську владу малює виключно чорними фарбами, бо нічого позитивного вона на Буковину не принесла.

На минулому уроці позакласного читання ми вже говорили про джерела творчості Марії Матіос.

Пригадайте, звідки черпає матеріал письменниця, коли пише про повоєнну Буковину.

Учитель. Твори Марії Матіос засновані на реальних подіях, часто розповідають про реальних людей. Так трапилося й у «Солодкій Дарусі». Ми зустрічаємо тут Дідушенка — мучителя Мотронки, справжнього представника влади — підступного, жорстокого й цинічного. Це реальний персонаж. Григорій Мусійович Дідушенко родом із Воронежчини. Він був присланий встановлювати радянську владу в Коломиї, Станіславі, Вижиці. Його родичі просили Марію Матіос змінити у творі прізвище, але вона відмовила й увела його і в «Солодку Дарусю», і в «Націю», бо, як уже зазначалося, переконана, що «кожне зло мусить мати своє ім’я» . «Важить не час, коли відбуваються події , а людина в подіях часу», — каже автор.

Чи згодні ви зі словами Марії Матіос? Доведіть свою думку, посилаючись на текст.

Учитель. «Драма найголовніша» з 70-х повертає нас у 40-ві роки минулого століття, коли на Буковині встановлювалася радянська влада.

Життя як «трояка ружа». Таким воно було й для подружжя Ілащуків — Михайла й Мотронки.

Доведіть, що сім’я Михайла й Мотронки була побудована на чистій, шляхетній і мудрій любові. Чого не могли вибачити їм сільські молодиці?

За яких обставин було зруйновано щастя цього подружжя?

Учитель. Про «совіцьку» владу єврей Гершко каже: «Ця колісниця, що сьогодні в’їхала в наше життя, не обмине ані німого, ані християнина, ані іудея».

Що принесла нова влада у Черемошне? Чим пояснює вона свої звірства?

Чи винна влада в руйнуванні сім’ї Ілащуків?

Якою в дитинстві була Даруся? Яка страшна трагедія розігралася на її очах?

Чи можна сказати, що саме нова влада зруйнувала життя Дарусі, що вона винна, що тій так страшно болить голова, що вона розлучила її з Іваном — єдиним її порятунком?

Як ви думаєте, чи справді солодка Даруся несповна розуму?

5. Визначення проблематики твору. Робота в групах.

Учитель. Окресліть коло проблем, які порушує Марія Матіос у романі:

група І — загальнолюдські (морально-етичні) проблеми;

група ІІ — суспільні проблеми;

група ІІІ — філософські проблеми;

група ІV — політичні проблеми.

ІV. Підведення підсумків уроку( узагальнююча бесіда)

1. На початку уроку ми згадували слова з Нагірної проповіді. Прокоментуйте їх, спираючись на зміст роману «Солодка Даруся» й на власний життєвий досвід.

2. На попередньому уроці з позакласного читання ми визначили, що провідною темою творчості Марії Матіос є «людина та її опір часові», а головна проблема, порушувана автором, - проблема вибору. Чи стосується це роману «Солодка Даруся»?

V. Домашнє завдання

Учитель. Кожен з вас, читаючи роман, обрав з тексту рядки, які характеризують людську поведінку, що суперечить принципу «не нашкодь». Часто вони повторювалися. Ось деякі з них

«Вони (люди) самі собі допомогти не можуть, хіба їм до неї (Дарусі)?»

«Слова можуть робити шкоду».

«Люди не люблять тужити. Вони взагалі нічого не люблять».

«Агій на цих дурних людей, що з розумного дурного роблять».

«Ніж має казати таке дурне, як оці наші люде, то таки краще, що мовчить».

«Життя, мабуть, як і люди, мстиве за радість».

«Як то для чого люди? Для контролю».

«Нікому не є так погано, як нашим ворогам, коли нам добре».

Домашнє завдання: напишіть твір-есе, узявши за тему один із цих висловів.

Перелік питань до роботи над змістом роману «Солодка Даруся»

Частина І

1. Чому в Черемошному Дарусю вважали несповна розуму? Що думала про це сама героїня?

2. Які муки терпіла Даруся? Що їх викликало? Як рятувалася від щоденного болю?

3. Чому мовчала Даруся?

Частина ІІ

1. Яким було життя Цвичка до того, як він «пристав» до Дарусі? Що думали про нього односельці?

2. Як сталося, що Іван почав жити з Дарусею? Якою була реакція села?

3. Як змінилося життя Дарусі з приходом Івана? Про що свідчить той факт, що вона взяла Цвичка з собою на цвинтар?

4. Чи змінився Іван біля Дарусі?

5. Як сприйняли черемошняни маленьке щастя Дарусі? Як характеризує селян епізод з оградкою для Дарусиного тата?

6. Цвичок виявився шляхетним у коханні. Чому Іван не скористався довірливістю та наївністю Дарусі?

7. Чому розлучилися Іван і Даруся?

Частина ІІІ

1. Доведіть, що сім’я Михайла й Мотронки була побудована на чистій, шляхетній і мудрій любові. Чого не могли вибачити їм сільські молодиці?

2. За яких обставин було зруйновано щастя цього подружжя?

3. Що принесла нова влада в Черемошне? Чим пояснює вона свої звірства?

4. Чи винна влада в руйнуванні сім’ї Ілащуків?

5. Якою в дитинстві була Даруся? Яка страшна трагедія розігралася на її очах?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.