Українська література - розробки уроків

Різні життєві позиції царя Плаксія та Лоскотона

Всі публікації щодо:
Симоненко Василь

Мета. Вчити простежувати різні способи життя і поведінки дійових осіб, проводити аналогії із сучасним життям; розвивати творчу уяву, культуру мовлення; виховувати оптимістичне ставлення до життя.

Очікувані результати.

Учні знатимуть: дійових осіб казки, риси характеру.

Учні вмітимуть: простежувати різні способи життя та поведінки дійових осіб, проводити аналогії із сучасним життям.

Тип уроку. Урок застосування знань, умінь та навичок.

Форма уроку. Урок-КВК.

Обладнання. Портрет поета, ілюстрації, смайлики, роздатковий матеріал.

Методи, прийоми, форми роботи. Робота в групах, вправа «Посмішка по колу», «Вузлик сподівань», «Мозковий штурм», гра «Фантазери».

Епіграф уроку.

В кожній смішинці є доля правди життя.

Народна мудрість

Перебіг уроку

І. Організаційно-мотиваційний етап

1.1. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку

Психологічна вправа «Посмішка по колу» (учні стоять у колі та по черзі вітаються із сусідом праворуч, а потім — ліворуч, привітання промовляються лагідно, з посмішкою).

1.2. Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних знань

Вчитель. Що ви відчуваєте, коли посміхаєтесь? До речі, не думайте, що посмішка-це щось легковажне. Ні, справа тут набагато серйозніша. Виявляється, зовсім недавно вченим стало відомо, що посмішка підвищує вміст гемоглобіну. Але це ще не все. Посмішка знижує тиск, зберігає талію, кажуть, навіть перешкоджає облисінню. Недаремно лікарі стверджують, що одна посмішка продовжує життя людини на 5 хв. 5 хвилин сміху замінює 1 склянку молока. Як ви думаєте, кому легше на світі: людям веселим, дотепним, із почуттям гумору — оптимістам чи песимістам, які все бачать у похмурих, нерадісних барвах? А які ви? Запитайте кожен сам себе. Як ви розумієте слова епіграфа?

А в якому творі головними героями є песиміст та оптиміст?

1.3 Постановка проблеми. Мотивація

Вчитель. Тож із гарним настроєм, із посмішкою на обличчях запрошую вас на літературний КВК. Працюватимемо у 2 командах (визначення капітанів). За роботу на уроці команди отримуватимуть смайлики. Перемагає команда, до якої найчастіше завітав Лоскотон.

Повідомлення теми і мети.

Визначення індивідуальних цілей.

Вправа «Вузлик сподівань» (учні оголошують свої очікування від уроку)

ІІ. Операційно-пізнавальний етап

Вчитель. Як на справжньому КВК, наш урок буде побудований за схемою: «Розминка», «Домашнє завдання», «Індивідуальна робота», «Конкурс майстрів слова», «Конкурс капітанів».

Наш девіз: 
Смійтеся так, як ми,
Смійтеся разом з нами,
Смійтеся краще нас.
 І конкурс - «Розминка» ( гра «Вгадай героя» )
1. Багатодітний батько, керує країною, песиміст. (Плаксій)
2. Молоді люди, які били тих, хто сміявся. (Забіяки-сльозівці) 
3. Вусатий мандрівник, оптиміст. (Лоскотон)
4. Військовий, який дуже хотів поріднитися із царем і докладав чимало зусиль. (Макака). 
5. Одна із дочок Плаксія, якій пощастило стати нареченою. (Нудота)
6. Хлопці-безштаньки, які змушені жити на чужині. (Плаксуни)
ІІ конкурс — «Домашнє завдання» (зачитування діалогів із Лоскотоном або Плаксієм)
ІІІ конкурс — «Індивідуальна робота» (один учень від кожної команди вибирає прислів’я, які стосуються Лоскотона та Плаксія, обґрунтовують вибір).
Людського сміху боїться кожен, навіть той, хто вже нічого не боїться.
Усміхатися це завжди трішки показувати зуби.
У ворота того, хто сміється, входить щастя.
Веселий сміх — здоров'я.
Добре чути далеко, а зле ще далі.
Добро пушить, а лихо сушить.
Добре ім’я краще багатства.
Так треба жити, щоб нікому зла не чинити.
Буде плачу — до несхочу!
Яке дерево, такі й квіти, які батьки, такі і їхні діти.
Хто чисте сумління має, той спокійно спати лягає.
ІV конкурс - «Конкурс майстрів слова» 
Вчитель. Напишіть казку прозовою мовою: І команда — розділ «Цареве сімейство», ІІ команда — «Дядько Лоскотон».
V конкурс — «Конкурс капітанів» (гра «Фантазери»)
Вчитель. Капітанам команд скласти розповідь про життя головних героїв, навмисно допустивши 5 помилок.

ІІІ. Рефлексивно-оцінювальний етап.

3.1 Рефлексія змісту, емоцій

«Мозковий штурм»
1. Які почуття ви пережили, виконуючи завдання? Який колір цих почуттів?
2. Чи актуальна казка нині? Сучасні люди «плаксуни» чи «лоскотони»? До якої групи належите ви? 
3. У якій країні ви хотіли б жити?

3.2 Оцінювання (підбиття підсумків роботи команд, визначення переможців)

ІV. Домашнє завдання

Обов’язково загальне: ознайомитись із біографією Г.Малик.

За бажанням: виписати з казки 4 пари рим.