Українська література - розробки уроків
«Якого кольору світ? Якого кольору ми»? (урок-роздум за поезією Л. Костенко «Кольорові миші»)
Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Мета: познайомити учнів з поезією Л.Костенко «Кольорові миші»; спонукати шестикласників висловлювати своє власне розуміння вірша поетеси; аналізувати настрої, викликані читанням поезії; розвивати творчу уяву, логічне мислення; виховувати любов до слова, інтерес до творчості українських поетів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу (у формі роздуму).
Обладнання: підручник-хрестоматія (ред. Жулинського, Мовчан); малюнки учнів; «мікрофон»; приладдя для малювання.

Хід уроку
I. Організаційний момент. Мотивація навчання.




Доброго дня, мої любі! Я просила вас показати кольорами настрій, з яким ви прийшли сьогодні на урок. Ось так ви його зобразили. І ми бачимо, що переважають яскраві, веселі кольори. Але є й трошки темнуватих, сірих. Це говорить про те, що всі ви різні і настрій різний. — А уявіть собі на хвилину, що на світі зникли кольори. Яким тоді ви бачите навколишній світ? — Так кольоровий світ набагато цікавіший. Спробуйте пригадати символіку кольорів. ( Червоний — кохання, тепло...; блакитний — мрія, чистота...; зелений — гармонія, спокій...; чорний — журба, горе... ) — Як ви думаєте, чи розфарбований внутрішній світ людини? Якими кольорами? Якою є людина, у якої «сіра душа»? — А чи кожна людина здатна розгледіти палітру кольорів людської душі? Сьогодні на уроці спробуємо це зрозуміти, ми будемо про це думати. І допоможе нам у такій нелегкій, проте цікавій справі поезія Л. Костенко «Кольорові миші».
ІІ. Запишіть тему уроку і подумайте, які цілі ми ставимо перед собою на уроці.
— Так, поезія Ліни Костенко надзвичайно цілісна, гармонійна. Вкладання її в рамки традиційного аналізу літературного твору, на мою думку, є певної міри святотатством.І все ж ми будемо вчитись віднаходити витоки її дивовижної образності, ліричної одухотвореності.
Мета нашого уроку — не тільки познайомитися з віршем Л. Костенко «Кольорові миші», а й висловити своє власне його розуміння, проаналізувати настрої, викликані читанням поезії.
ІІІ. Надання необхідної інформації. Засвоєння учнями нового навчального матеріалу.
1. Виразне читання вірша Л.Костенко «Кольорові миші».
2. Бесіда за запитаннями.
— Чи сподобався вірш? Які настрої він викликає?
— В які часи відбуваються події, зображені у творі? — У чому звинувачують дівчинку на суді? Прочитайте за ролями діалог сусіда і судді. Чому сусід розлючений? Які моральні збитки він має на увазі? — Опишіть,яким ви уявляєте життя сусідських дітей до того,як вони захопились кольоровими мишками. — Яка головна думка цієї поезії? — Яка позиція автора щодо того, що відбувається на суді? — Що символізують «кольорові миші»? Як називається такий художній прийом? — Які ще художні засоби використовує Ліна Костенко, щоб передати головну думку вірша?
Антитеза (Кольорові миші — образ незвичайного, яскравого світу фантазій, мрій, який протиставляється сірості та буденності).
Алегорія. Так, світ сірості і міщанства завжди намагається знищити того, хто інакший.
Роль метафори — «осіннє сонце — яблуко недоквас».
Епітети: «сірий», «чорний».
Перечитайте останню строфу. 4 рази вжито епітет «сірий» — в метафору «сірий сусід». — Чому раптом у вірші з’являється кольоровий кіт? Чому саме його поява — заключ-ний акорд поезії? (Символіка самої тварини. У давніх слов’ян — здатність очищати помешкання від злих духів; у Давн. Єгипті — священні тварини, що несуть добро). — Чи рятує він дівчинку від вироку?
ІV. Робота в групах.



— Спікери груп отримують завдання, вибираючи кольорові картки. 1 група — (червоний). На суді не було адвоката. Виконайте його функції. Підготуйте промову на захист Анни (від імені адвоката). 2 група — (жовтий). Виступіть у ролі дітей, яким Анна подарувала кольорових мишей. Розкажіть, як змінилося після цього ваше життя. 3 група — (зелений). Виступіть на суді від імені Анни. Що вона могла б сказати? 4 група — (синій). Випадковий свідок всього того, що відбувається. Якийсь чоловік випадково потрапив до залу. Погляд на події, які начебто його не стосуються. 5 група — (творча). спробуйте розмалювати мишей. Якими ви їх уявляєте? Чому саме так? Кожна група готує сенкан на тему «Кольорові миші».
Виступи представників груп. Спікери оцінюють роботу найактивніших учнів.
V. Підсумок уроку. Оцінювання. — Давайте підведемо підведемо підсумок уроку. — Чи могла б така ситуація статися в наш час? — Чи завжди ми розуміємо таких людей— несхожих на інших (нас), самобутніх, творчих, нестандартних?
— То якого ж колору світ? Якого кольору ми?
— Я бажаю, щоб у вашому житті було більше яскравих кольорів. Не бійтеся мріяти,фантазувати. Ніколи не зупиняйтесь на досягнутому, прагніть більшого!

VI. Рефлексія. Продовжіть речення: — Сьогодні на уроці я дізнався... — Я не знала,а тепер знаю... — Я не вміла, а тепер вмію... — Особливо мені сподобалося... — На наступному уроці я хотів би...
VІІ. Домашнє завдання. Вірш «Кольорові миші» вивчити на пам’ять.