Українська література - розробки уроків
«Цар Плаксій та Лоскотон». Різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотна (песимістична й оптимістична)
Всі публікації щодо:
Симоненко Василь
Мета: простежити різні способи життя і поведінки дійових осіб, життєві позиції царя Плаксія та Лоскотна (песимістичну та оптимістичну); розвивати культуру зв’язного мовлення учнів, уміння виразно й осмислено читати казку; висловлювати особисте ставлення до зображуваного; формувати світогляд, оптимістичний погляд на світ; виховувати почуття пошани до українських письменників, інтерес до власної праці.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Засоби навчання: підручник, портрет письменника, учнівські малюнки до змісту казки, роздатковий матеріал.
Краще терпіти нужду і бути веселим, ніж
жити в розкошах, не знаючи почуття радості.
Епіктет, давньогрецький філософ
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось: не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати —
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд. Часу не гаймо
І урок наш починаймо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Перевірка домашнього завдання
Бесіда
1.Як називалася країна, де царював Плаксій?
2.З чим порівнюється голова царя Плаксія?
3.Що було заборонено в цій казковій країні?
4.Чому всі сміялися після візитів Лоскотона?
5.Хто впіймав Лоскотона?
6.Скільки дочок було у царя?
7. Хто врятував Лоскотона?
8.Що трапилося з царем Плаксієм?
9. Куди поділися діти Плаксія після смерті батька?
10.Як потрапити в чарівну країну?
2. Актуалізація і корекція опорних знань.
1.Які емоції ви знаєте? Чи подобається вам сміятися? А плакати?
2.Про що говорять вам імена головних героїв казки? Обґрунтуйте свою думку.
ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку.
IV. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Вступне слово вчителя
- Декілька уроків поспіль ми мандруємо стежками літературних казок. Минулого разу ми знайомились зі змістом казки В.Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон», а сьогодні спробуємо глибше зануритись у казковий світ чарівної країни, охарактеризувати її дійових осіб, проаналізувати їхню діяльність та вирішити для себе, кого з них ми б підтримали. Тому впродовж уроку нам з вами треба вирішити таке завдання: яку позицію нам слід обирати при вирішенні будь-яких проблем: оптимістичну чи песимістичну?
2. У гостях у літературних героїв.
Робота у групах. Дослідження (учні об’єднані у дві групи. Завдання для груп записані на дошці. І група характеризує царя Плаксія, ІІ група — дядька
Лоскотна. Відповіді учнів супроводжуються цитатами з тексту, що підтверджують визначені ознаки)
Характеристика головних персонажів.
Цар Плаксій
1.Що здивувало Вас в описі зовнішності царя Плаксія?
2.Чому він велів дітям плакати?
3.Який указ видав дітям країни Сльозолий?
4.Що він пообіцяв забіякам-сльозівцям?
5.Як склалася доля Плаксія?
6.Що означає його ім’я?
Дядько Лоскотон
1.Яким ви уявляєте Лоскотона?
2.Що він приносив малечі?
3.Як ставилися до Лоскотона прості люди?
4.А як ставилися цар та його придворні?
5.Якою зброєю Лоскотон переміг Плаксія? Що він зробив?
6.Що означає ім’я Лоскотон?
3. Складання асоціативного грона
На дошці вчитель прикріплює заздалегідь підготовлені картки, на яких написані риси характеру головних героїв. Учні висловлюють свої думки.
4. Складання діаграми Вени.
Учитель: Ми з вами охарактеризували царя Плаксія і дядька Лоскотна. Вони мають абсолютно протилежні погляди на життя. Як Добро і Зло, вони постійно сперечаються між собою за владу над людьми. Плаксій хоче, щоб люди страждали та повсякчас плакали, а Лоскотон навпаки — намагається звеселити усіх, подарувати гарний настрій та щастя. Давайте з вами визначимо, що спільного у цих образах.
5. Фізкультхвилинка
У казковій країні розминка —
Довгождана фізична хвилинка.
Втому проженем руками,
Вгору їх піднімемо з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила, розправимо,
До теплого сонця полинемо.
Швидко минула хвилинка,
Нас збадьорила розминка.
6. Декламація уривка з оздобами та інструктаж
7. Вікторина «Оголошення з казки»
Учитель: Вгадайте героя за змістом оголошення:
1. «Пропоную щоденну сльозотерапію. Тим, хто полюбляє сміятися, турбувати не раджу». (Цар Плаксій)
2. «Знайду кого завгодно і де завгодно за відповідну винагороду». (Капітан Макака)
3. «Не можу створити сім’ю, бо за сльозами не вдається розгледіти нареченого». (Будь-яка дочка Плаксія)
4. «Збираємось о першій біля тюрми. Будемо псувати свято». (Звичайні люди)
5. «Безкоштовні позитивні емоції в обмін на місце, де можна переночувати». (Лоскотон)
V. Підсумки уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учитель: Яку позицію нам слід обирати при вирішенні будь-яких проблем: оптимістичну чи песимістичну?
На дошці
Слово учителя:
- Хочу побажати вам:
Учитись добро творити з юних літ,
Тоді й самому добре буде.
Засяє іскра у людських очах,
Як серденько її тепло відчує.
І відійде тривога, зникне страх,
І світла радість заструмує.
Й твоя душа від цього оживе,
Дзвіночком радісно задзвонить.
І доброта до тебе попливе,
Від зла і лиха оборонить.
VI. Оцінювання.
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Учитель: Домашнє завдання ви отримаєте у 3 часових вимірах:
Отже,
на наступний урок: змінити останній розділ казки;
на наступний рік: прочитати якомога більше творів В. Симоненка;
на весь вік: поспішайте творити добро! («Від серця до серця»)