Українська література - розробки уроків

Розвиток зв'язного мовлення. Контрольний твір-роздум

Розвиток зв'язного мовлення. Контрольний твір-роздум

Мета: вдосконалювати вміння школярів писати твори-роздуми на запропоновану тематику, яка охоплює знання учнів змісту вже вивчених програмових творів художньої літератури; розвивати творчі здібності, спостережливість, логічне мислення, уміння співставляти, узагальнювати, робити власні висновки, обгрунтовувати, вмотивовувати свої судження; виховувати пошану до мистецтва літературного слова, культури рідного краю.

Тип уроку: застосування знань і вмінь.

Обладнання: таблиця «Вимоги щодо мовлення під час написання творчої роботи», поради щодо написання твору-роздуму.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Життя таке коротке! Поспішайте творити добро!

О.Довженко

Сценка з новели Б. Лепкого «Цвіт щастя»

Цвіт щастя

Дитиною малою він не раз чув, як люди говорили: «Щастя».

- Що таке щастя? - питався мами, цікаво зазираючи в її очі.

- Щастя, дитинко, це доля.

- А що таке доля?

- Доля, доля... то такий цвіт, що його тяжко знайти.

- А гарний він?

- Дуже. Як дивитися на нього, то на серці стає весело.

- Мамо, я хочу того цвіту. Скажіть, де він росте? Я іду й принесу його і для вас, і для себе. Мати всміхнулася:

- Тепер тобі й без нього добре, а як виростеш і наберешся сил, тоді... - І не докінчила.

- Ні, я не хочу тоді, хочу тенор. Скажіть, де він?

І «скажіть» і «скажіть», не давав спокою хлопець. Мати взяла його за руку й повела до вікна. (Хата стояла на горбку, а перед хатою, через дорогу був став).

- Ось, там, за ставом, бачиш?

- Бачу, бачу, мамо, їх там так багато. А чи далеко туди?

- О, дуже! Це аж за водою.

- Аж за водою... - зітхнув і вдивився туди, де виднокруг зливався з плесом ставу.

Розмірковуючи над смислом життя людини, скарбом для кожного з нас є щасливе життя. Тож люди повсякчас і шукають свою квітку щастя. Кожному надається право визначитисявиборі щасливого шляху. Протягом життя люди шукають свій скарб, свою квітку щастя. На уроці ми помандруємо з літературними героями на пошук того цвіту.

Сьогодні у нас урок розвитку зв’язного мовлення «Твір-роздум. Квітка щастя! Яка вона?»

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бліц-опитування

1. Які мовні стилі ви знаєте?

2. Які типи мовлення вивчали?

3. Заповнити таблицю «Вимоги щодо мовлення під час написання творчої роботи»:

І група: Яким повинно бути мовлення?

ІІ група: Яких правил мовлення потрібно дотримуватись?

ІІІ група: Про роздум як тип мовлення.

Про роздум як тип мовлення

У творі-роздумі теза, як правило, міститься на початку висловлювання. Але іноді перед нею ще буває невеликий вступ. Тому треба уважним, формуючи основну думку,

У роздумі мовиться про причини ознак і подій.

Поради щодо написання твору-роздуму.

Додатковий коментар.

Основна частина твору-це безпосереднє розкриття теми. Не забувайте, що назва твору лейтмотивом проходить через увесь текст, логіка мислення учня повинна розвиватися від конкретної деталі до узагальнення або навпаки — від загального до конкретного.

Вступ і висновки можуть бути меншими за обсягом, але не можна скорочувати основну час тину, бо тоді розкриття теми твору не буде достатнім.

Запитання «Що таке щастя?», напевно, постає перед кожною людиною бодай раз у житті. Та чи будь-хто здатен знайти свій цвіт щастя? Чи готовий іти ген-ген у невизначену далечінь, аби відшукати те, що упродовж усього існування людства залишається вічною таїною?

ІІІ.Бесіда за питаннями

1. Що ви розумієте під щастям? Від чого воно залежить? Які чинники на нього впливають?

2. Чому кожна людина сприймає щастя по-своєму, по-особливому?

3. Чи необхідно боротися за власне щастя? Яким чином?

4. Які є цінності в житті людини? (Життя, здоров'я, благополуччя, добробут, радість, доброта, чемність, дружба, взаєморозуміння, повага...) Як необхідно ними керуватися?

5. Якезначення мають твори художньої літератури у визначенні життєвих цінностей?

Обговорення змісту твору Б.Лепкого «Цвіт щастя» за питаннями:

1. Що відповіла мати синові, коли той спитав у неї про смисл слів «щастя», «доля»? («Щастя- то доля... Доля- то такий цвіт, що його тяжко дістати»)

2. Про який цвіт почув хлопець від матері і зацікавився ним? «Гарний, навіть дуже гарний. Як дивитися на нього, то очі радуються, і на серці робиться весело й мило»»

3. Для чого мати сину «провела молитву перед сном?»...Казала молитися до Бога, щоб татові, і сестричкам, і братчикам дав здоровлячка, накрила його, перехрестила і сказала: «Спи!»

4. Чому квітка щастя у творі названа райською?

5. Чому, на думку хлопчика, люди не могли нарвати квітів щастя? «Бо не годні дістати. Не знають, як через воду поплисти»

6. 3 якою промовою вода звернулася до хлопця? «Ходи... я занесу тебе у другий бік, там, де цвіте розкішна квітка щастя. Така пахуча, така промениста, якої ти не бачив ще ніколи»

7. Якої квітки щастя ви б подарували хлопчику, герою твору Б.Лепкого «Цвіт щастя»? (Кожна пелюстка- це складова щастя.)

8. Коли людині говорять, що у неї виросли крила за плечима? (Щаслива)

Виразне читання поезії Л.Костенко «Крила».

Прослухавши поезію «Крила» Л. Костенко, кожний із вас, мабуть, звернув увагу на символічне значення людських крил. Чим дорослішою стає людина, тим і крила її стають більшими.

Чому людина має крила, а не може полетіти?

Це залежить у мірі від неї самої, її прагнення, бажання, цілеспрямованості, наполегливості, старанності. Тому кожен повинен прагнути до самоствердження, подолання життєвих труднощів у сучасному житті, а цьому допоможуть наші крила.

Крила для кожного є тим глибоким духовним наповненням, що проявляється індивідуально.

Острів мовних скарбів (Лексичне значення слова «крила».)

1. Чому, на ваш погляд, Л. Костенко зазначає, що людина має крила?

2. Чим людські крила відрізняються від пташиних? Як про це говориться в поезії?

3. Які риси характеру Л. Костенко цінує в людині?

4. Як, на вашу думку, мати крила людині — це обов'язок чи довільне бажання?

5. Подати крило — вияв дружніх стосунків?

«Мікрофон». Дайте відповідь на питання: «Як би ви скористалися крилами, якщо мали б їх?»

1.Складіть інформаційне гроно про людські крила.

2. Складіть «доміно», добираючи синоніми до слів «добро», «зло»

Кожна людина - це індивідуальність, так і наш Планетник з повісті

Б.Харчука «Планетник» по- своєму розуміє щастя.

Розшифруйте інформаційне гроно «Навчання Планетника у діда Капуша»

Мета навчання

а) «Ми будемо... шукати... корінь... Корінь весни і літа, корінь осені й зими...»

б) «...Як зв'язаний світ проникнути у цю складність. Як у дріб'язку вгадати велике? Як у частинці побачити ціле?»

1) «Життя землі залежить від життя сонця: воно налило зерном колосок, від нього зацвіла квітка, з його теплом піднявся на крильця метелик...

Є недоступне, яке називається мороком. Ти повинен знати стільки, скільки може знати людина».

2) «...На чому стоїмо,— до землі... Перед нами зелена книга... Он врушиться молодий засів — це наше з тобою життя виколисується на кожному тендітному тоненькому листочку. Бо що ми без колоска?Ми залежимо від зерна: людина, звір і пташка. І ми самі як зерно — вийшли із землі....Краси людини без землі і краси землі без людини нема....Найвища радість людини — орати й сіяти....Без поту земля не родить І не буває жнив. Земля — найпривітніша людська домівка. Кращу чи й знайти?»

3) ...Розповідав про зілля, навчаючи, яке допомагає людині, яке тварині, а яке — отрута.

Одне корисне листком, інше цвітом, а ще інше, коренем. Що треба брати до сходу сонця, а що до заходу....Вчив визначати чверті місяця, коли він ріжечком, коли йому півповня, коли повен і яке це має значення для рослин.

4) Вище голови скачуть нерозумні. Світ підлягає суворій необхідності: зима відповідає літу весна — осені... світ збудувався і держиться на двох силах — на потузі любові й на потузі терпіння....З любові і терпіння народжується людина і хліб.

5) Учись перемагати самого себе, поборювати слабкість і бути хоробрим.

...Ти людина —дитина неба й землі, але чи вона завжди те пам'ятає?

...Хто заперечить сонце чи родючість поля? Вони всемогутні — це краса... Щоб жити і вдосконалюватися — підніматися до краси і сили природи, до волі і єдності.

Висновок. «Шукай пізнання у трьох коренях — землі, з якої піднявся, у небі, до якого прагнеш, і у самому собі, у своїй душі».

ІV.Перевірка домашньої роботи (Скласти діалог із словом «Щастя») Презентація груп (Життєве кредо)

Прослуховування музичного твору, розгляд малюнків.

V. Узагальнення роздумів школярів.

Обговорення висловів відомих філософів, вчених, письменників про щастя.

Закінчіть прислів’я та приказки.

Будь-яка людина коваль свого...(щастя).

Щастя там, де...(праця).

Там щастя не диво, де працюють...(не ліниво).

Щаслива дитина - радість...( батькам ).

Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та... (щасливий).

VІ. Підсумок уроку.

VІI. Домашнє завдання.

Написати твір-роздум «Квітка щастя!Яка вона?»