Українська література - розробки уроків
Євген Гуцало. «Сім’я дикої качки». Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу
Всі публікації щодо:
Гуцало Євген
Мета уроку: Розширити знання учнів про творчість Є.Гуцала; виховувати доброту, милосердя, розвивати уяву; формувати критичне ставлення до власних вчинків; виховувати любов до рідної природи; розвивати почуття прекрасного.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрет письменника, виставка збірок Є Гуцала, ілюстрації до твору, малюнки учнів із зображенням дикої качки з каченятами. ІКТ із матеріалами по темі уроку, картки, тестові завдання.
Цитати написані на дошці:
Тріпоче серце спійманої птиці,
В руках моїх не чує доброти.
Я дам тобі водиці і пшениці,
Моя пташино, тільки не тремти!
Д. Павличко
Бережіть природу, любі діти,
Я до цього все життя вас закликаю.
Хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
Я бажаю,щоб із вами
Людям було веселіше,
І щоб добрими очима
Ви дивились на людей.
Щоб були ви справедливі
І у рішеннях розумні.
До людей будете добрі —
Люди будуть добрі вам!
В. Орлов.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
1. Вступна бесіда вчителя про письменника.
Гуцало Є.П. (1937 — 1993) народився на Вінниччині в учительській сім’ї. Батько викладав українську мову і літературу, а мама - біологію і хімію. У дитинстві малий Євген був допитливий, цікавий хлопчик. Любов до рідного слова, рідної природи у нього була прекрасної подільської природи, серед якої зростав.
Війна обпалила його дитинство. Ця тема знайшла його відображення у багатьох його творах. Школа була спалена фашистами. Хлопець змалку тягнувся до слова, до книги, до знань. Багато читав. Випасаю череду, читав «Кобзар» Т.Г. Шевченка і стару обдерту біблію, що знайшов у скрині баби Ликерки.
Закінчив Ніжинський педінститут. Багато років працював у редакціях обласних газет, «Літературній Україні». Автор багатьох оповідань, повістей, романів.
Посмертно видані його твори у п’яти томах. Лауреат премії ім. Т.Г.Шевченка. Його твори, перекладені багатьма мовами світу, відомі далеко за межами України.
Читаючи твори Є Гуцала, ми відчуваємо справжню музику мистецтва слова, притаманну цьому письменникові.
2. Бесіда вчителя про красу природи.
З екрана телевізора йде перегляд картини природи із музикою, із співом пташок. Учитель пояснює про дари матінки-природи: дерева, квіти, лікарські рослини, ягоди, гриби, річки і свіже повітря. Це все для людини.
А чи завжди люди вдячні природі?
3. Робота над твором Є Гуцала «Сім’я дикої качки»
- переказати цікаві епізоди твору:
- назвати негативні епізоди:
- засудження жорстокості, байдужості, брехні на прикладах героїв твору: (Юрко)
- возвеличення доброти, чуйності, милосердя на прикладах персонажів твору: (Тося)
4. Учні роблять підсумок розмови за питаннями
- Як повинна ставитися дитина до своїх вчинків?
- Як формується особистість людини?
5. Скласти усно міні-твір «Добрі вчинки мої і моїх товаришів»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель до учнів звертається:
- Які вічні цінності людські ви знаєте?
- Хто з вас посадив дерева, квіти, врятував пташку, тварину?
Учні знайомлять із своїми проектами і захищають їх:
- Природа — це казка, яку треба читати серцем:
- Місце людини у великому світі природи
- Як жити в єдності з природою?
- Дружба можлива лиш між добрими людьми.
- Природо — душа людини.
- Моя розмова з природою
ІІІ. Актуалізація опорних знань
На дошці прикріпленні аркуші з словами
|
І група - ДОБРО |
ІІ група - ЗЛО |
|
Доброта Чесність Правда Щирість Милосердя Мудрість Благородство Любов прощення |
Жорстокість Несправедливість Байдужість Пасивність Егоїзм Підлість Безсердечність Злопам’ятність нечесність |
Прочитати прислівя (з’єднати стрілочками)
|
Зрубав одне дерево, Доглядай землю плідну Люби природу — Любіть природу, Тому, хто посадить дерево, Подякують онуки, Так треба жити, |
не чини її зла посади троє як жіночу вроду а того, хто загубить проклянуть і діти. не чини її зла щоб нікому зла не чинити |
Робота над текстом
- Як починається оповідання?
- Прочитати його.
- Характеризувати качку і каченят /прочитати/
На дошці
Скласти асоціативний кущ до слова «СІМ’Я»
- Що для вас означає слово сім’я?
Сім’я — ( любов, піклування, взаєморозуміння, діти, родина, батьки, тепло)
Розгадування кросворда
На перший погляд може здатися, що букви в кружечках розміщені хаотично. Насправді це не так. Якщо ви розташуєте їх у певному порядку, то прочитаєте назву твору, який ми сьогодні будемо вивчати.

Відповідь. «Сім'я дикої качки».
Розшифрувати прислів’я
Зроби добро - не кайся, вдієш лихо — начувайся.
IV. Словникова робота
Пустка, мораль, етика, зло, добро, пейзаж, кришталево чиста.
Перегляд учнівських малюнків про природу до твору «Сім’я дикої качки»
Учитель задає питання:
- Яка роль пейзажу у цих малюнках?
- Що спільного у цих малюнках?
- Чому письменник починає свій твір з опису ранку?
«Займи позицію»
Охарактеризувати образи ТОСІ (І група), ЮРКА (ІІ група).
«Мозгова атака»
- Про що твір «Сім’я дикої качки?
- Які проблеми порушує автор у оповіданні?
- Що вас найбільше вразило?
- Що сподобалося?
- Яким би ти був у даній ситуації?
- Які ми слова сьогодні найбільше вживали?
- Скласти з них логічний ланцюжок
(Земля — люди — природа — любов -….
Метод «Незакінчене речення»
Я ніколи не буду …
Я буду старатися …
Мені …
Охарактеризувати прислів’я
Зроби добро - не кайся, вдієш лихо — начувайся.
«Мікрофон»
- Який урок життя ви взяли для себе?
- Якою на вашу думку повинна бути справжня людина?
- Чому природа потребує захисту?
- Як жити в єдності з природою?
V. Оцінювання учнів вчителем з коментуванням
VI. Підсумок уроку учитель підводить до висновку «Природа — це казка, яку треба читати серцем»
VII. Домашнє завдання у рівнях
Написати міні-твір «Земля буде такою, якими будуть люди».
«Добрі вчинки моїх товаришів».