Українська література - розробки уроків
Іван Андрусяк. «Кабан дикий — хвіст великий». Уміння бачити красу природи і бажання оберігати її
Всі публікації щодо:
Андрусяк Іван
Мета: Ознайомити учнів з дитячою сучасною українською прозою, зокрема з творчістю Івана Андрусяка, повторити особливості казки як жанру фольклору, опрацювати ідейно-художній зміст повісті-казки; формувати вміння обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного, розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, уміння робити висновки; виховувати віру в силу добра, почуття дружби, відповідальності, любов до прекрасного, інтерес до книжки, до сучасних українських авторів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання. Портрет письменника, мультимедійна дошка, комп’ютер, малюнки учнів, буклет за творчістю І. Андрусяка.
Хід уроку
Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало
хто з них про це пам’ятає.
Антуан де Сент-Екзюпері
І. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель.
Світ такий цікавий, дивовижний, щоразу змінюється, оновлюється, наповнюється новим змістом. Так і наше життя перебуває в постійному русі, хочеться зупинитися, замислитися. Відпочити наодинці зі своїми думками. Це можна зробити на природі, а можна розрадити себе захоплюючою книжкою.
Давайте з’ясуємо, а що ж таке книга для нас і що ми отримуємо, читаючи книги.
Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері казав: «Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них це пам’ятає» . І справжнім дитячим письменником стає лише та людина, яка зберігає у серці весь розмаїтий світ дитинства. Таким письменником є Іван Андрусяк, із творчістю якого ми познайомимось.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
ІV.Основний зміст уроку
1. Прес-конференція «Знайомство з творчістю Івана Андрусяка»
Словникова робота.
Прес-конференція - захід для ЗМІ, що проводиться у випадках, коли є суспільно значуща новина, і організація або окрема відома особа, безпосередньо пов'язані з цією новиною, бажають дати свої коментарі з цієї новини, які були б цікаві й важливі для громадськості.
Учитель.
- Пропоную знайомство із творчістю Івана Андрусяка провести у вигляді прес-конференції.
Прошу дослідників біографії письменника зайняти місця за столом, а представників ЗМІ підготуватися до інтерв’ю.
1-й літературознавець.
- Розпочинаємо прес-конференцію, присвячену письменнику Івану Андрусяку. Прошу ставити питання.
(Представники ЗМІ по черзі ставлять питання, на які відповідають літературознавці).
- Звідки родом Іван Андрусяк?
Відповідь: Народився письменник 28 грудня 1968 року в селі Вербовець на Гуцульщині (Косівський район Івано-Франківської області).
- Ким є за освітою Іван Михайлович?
Відповідь: Вищу філологічну освіту отримав в Івано-Франківському державному педагогічному інституті ім. В.С. Стефаника, а управлінську — в Українській академії державного управління при Президентові України.
- Що спонукало письменника зробити спроби в дитячій прозі?
Відповідь: З 2005 року, після народження наймолодшої доньки Стефи, він звертається до дитячої літератури.
Як зазначає сам митець, «…дитяча література — це, на моє розуміння, «вищий пілотаж» для письменника. Якщо ти щось можеш там — то можеш і в будь-яких інших жанрах, формах чи видах. А кому ж не хочеться випробувати на собі здатність — чи нездатність — до «вищого пілотажу» …
- Коли з’явилася мрія стати письменником?
Відповідь: Іван Михайлович зізнається: «…Відколи себе пам’ятаю, я мріяв стати письменником, бо навіть найперші свої вірші створив тоді, коли ще не вмів їх записати. Тож як би банально це не звучало, а література і є моїм життям. Бодай тому, що через неї (чи то б пак — завдяки їй!) з мене послідовно не вийшло:
а) вербовецького ґазди (попри наполегливе бажання батьків);
б) шкільного учителя (попри педагогічну першу освіту);
в) державного чиновника (попри другу освіту і п’ятирічний стаж держслужбовця).»
- Чи робив Іван Андрусяк спроби писати поетичні твори?
Відповідь: Його вірші увійшли до книжки «М’яке і пухнасте» . Критика вважає його одним із чільних поетів сьогодення.
- Ким нині працює ?
Відповідь: Працює редактором і журналістом. Мешкає в Києві.
- Чи має письменник нагороди?
Відповідь: Лауреат літературного конкурсу видавництва «Смолоскип» і премії «Благовіст» , журналу «Кур'єр Кривбасу» (2007), першої премії конкурсу творів для дітей «Золотий Лелека» (2008). Його тексти перекладені англійською, німецькою, польською та вірменською мовами.
2. Бесіда
- Що вас найбільше вразило з повідомлення про Івана Андрусяка?
- Чи читали ви твори письменники?
3. Вчитель. Підсумуємо ваші знання за допомогою методу «Гронування» .
Іван Андрусяк — дитячий письменник — поет — перекладач — літературний критик
Сьогодні Іван Андрусяк - один із провідних авторів сучасної української дитячої прози.
4. Презентація буклету за творчістю І. Андрусяка.
V. Робота над змістом повісті-казки
1. Актуалізація опорних знань
Учитель. За жанром твір Івана Андрусяка «Кабан дикий — хвіст великий» - повість-казка. Давайте пригадаємо все, що ми вже знаємо про казку.
Казка — це…( Це епічний фольклорний твір чарівного, пригодницького або побутового характеру, який розповідає про вигадані події. Казка паралельно існує як у фольклорі, так і в формі авторської літературної творчості).
✵ Чим вона відрізняється від інших літературних жанрів?
✵ Які бувають казки? Наведіть приклади.
✵ Чого навчають казки?
✵ Дайте визначення повісті як прозовому жанру художньої літератури. (Повість — епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибинного їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням).
Учитель. Безперечно, це і повість: ми слідкуємо за життям, навчанням, вихованням дітей у родині, а також їхніми неймовірними пригодами в лісі. Але ж поряд із цим у повісті багато жанрових ознак казки.
Назвіть казкові елементи у творі.
(Присутні фантастичні образи Жерикізяки, Просто Відьми, Вовк та Зайчик розмовляють людською мовою).
Все це дає підстави стверджувати, що повість Івана Андрусяка тісно переплітається з казкою
2. Словникова робота
Тож ми з героями мандруємо до осіннього лісу. По дорозі вам зустрінуться різні предмети, а чи знаєте ви їх значення.
3. Мовно-логічне завдання. З'єднати слова правої і лівої колонки.
Ломажжє дрова
Патики хмиз
Штирпаки колючі гілки
Гліжє палиці
Ріще настовбурчені гілки
Джюрбило болотиста місцина
Муст рідина
Млака гноївка
- Чи вживають такі слова у нашій місцевості? ( тільки патики)
Зробіть висновок: Усе це …( колоритні гуцульські слова).
- Молодці! Справилися із завданням. Тож вперед до нових відкриттів!
4. Учитель. Твір має назву «Кабан дикий-хвіст великий... «. А що вам відомо про вепра як тварину?
Повідомлення учня (випереджувальне завдання) Дикий кабан — вепр. Маса тварини 60-150 кг (іноді до 275). Дикі кабани - усеїдні тварини, живляться переважно підземними і надземними частинами рослин, корою дерев, плодами дуба, бука, ліщини, фруктових дерев, різними городніми та болотяними рослинами. Поїдають дрібних ссавців, дощових черв'яків. Комах та їхніх личинок, яйця птахів, пташенят. За добу з'їдають 2,5 — 6 кг їжі. Вдень звірі відпочивають, а під вечір виходять шукати поживу. У пошуках їжі дорослі звірі переривають у лісі великі площі грунту, чим сприяють відновленню лісових порід.
Самка — дуже дбайлива мати, вона охороняє малят, зігріває їх своїм теплом, виводить на прогулянки у теплі години дня.
Фізкультхвилинка
5. Бесіда за питаннями
- Про що розповідається у повісті-казці І. Андрусяка?
- Назвіть головних героїв твору.
- Чи подобається вам поведінка дітей?
- Хто така Чакалка? (Чакалка — казкова істота, якою на Слобожанщині й Полтавщині в давнину батьки лякали своїх неслухняних дітей: мовляв, та прийде вночі, забере таку дитину в мішок і понесе в темний ліс). Зачитайте цитати, які характеризують її.
- Що нового ви дізналися з уроків Чакалки?
- Як Чакалка навчає дітей оберігати природу?
- А хто Вас навчає оберігати природу?
- Чи побачили ви якісь риси характеру Чакалки у цій людині?
- Чого навчає нас цей твір?
- Як ви ставитеся до природи? Чи не завдаєте їй шкоди?
6. Конкурс «Я — аналітик» (отримавши малюнок до твору, з’ясувати, який уривок він ілюструє. Процитувати.).
7. Конкурс «Творчість працює на майбутнє» .
Учениця читає відгук на пригодницьку повість-казку(випереджувальне завдання).
VI. Підсумок уроку
Слово вчителя. Сьогодні ми перегорнули сторінки чудової книги Івана Андрусяка «Кабан дикий хвіст - великий» . Книга — наш порадник, джерело багатьох добрих думок, почуттів, знань. Читайте!. Хай не буде у вас жодного дня, аби ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги. Тоді ви будете освіченими, вихованими, добрими людьми. Людина, яка любить і вміє читати, - щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів. І друзі ці - книги.
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів
VІІІ. Домашнє завдання
✵ 1. Написати твір — мініатюру « Як я оберігаю природу…»
✵ 2. Складіть кросворд за творчістю письменника.